16. 1. 2019

 Zákaz vjezdu na rekonstruovanou silnici I/48 mají až do konce března nákladní vozidla těžší 12 tun. Omezení platí konkrétně od křižovatky u obce Libhošť až do Příbora a hlavním důvodem je ABY SE PŘEDEŠLO dopravnímu kolapsu během nepříznivého zimního počasí. Nejrizikovějším místem je provizorní „esíčko“ za Novým Jičínem. Situaci zkomplikoval dnes už zbouraný most u Libhoště, kvůli kterému teď musí řidiči jezdit po provizorní přeložce. Řidiči kamionů mají využívat objízdnou trasu od Příbora směrem do Studénky a dálnici D1 a případně sjíždět na Nový Jičín zpět až na exitu u Bělotína.

 

Zastupitelé dali zelenou přípravám dalšího ročníku Kopřivnických dnů techniky. Schválili individuální dotaci na realizaci této akce. Jak před zastupiteli poznamenal hlavní organizátor akce Pavel Farda, bez dotace města by nebylo možné akci uskutečnit. Celkové náklady projektu jsou podle jeho slov asi 1,08 milionu korun. Náklady kryje nejen městská dotace ve výši 690 tisíc korun, ale také příspěvky partnerských firem a zisky z pronájmu plochy stánkařům. Zájem partnerů z řad firem o výraznější prezentaci a podporu Dnů techniky podle Pavla Fardy roste, a i proto na příští ročník Dnů techniky požádal o dotaci, která je o 60 tisíc nižší než ta, kterou město vyplatilo v roce 2018.

 

Třináctý ročník prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Do 15. března 2019 mohou soutěžící přihlásit svá stavební díla a zúčastnit se tak 13. ročníku soutěže o nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje. Každoročními vyhlašovateli této akce jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Akce se koná pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka. Hlavním cílem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje je seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu. „V našem kraji působí spousta talentovaných architektů, díky kterým u nás vznikají pozoruhodné stavby. Například vloni oceněná Bezručova chata na Lysé hoře, Náves ve Velké Polomi nebo Revitalizace veřejného prostranství v centru města Karviné.

 

V Bartošovicích přijali loni v průměru pět zvířat denně. Dva rekordy v loňském roce zaznamenala Záchranná stanice v Bartošovicích, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy z celé severní Moravy. Během uplynulých dvanácti měsíců v areálu skončilo 1968 exemplářů a oproti roku předchozímu jde o sedmnácti procentní nárůst. „Z tohoto počtu bylo 54 procent po vyléčení a rehabilitaci vypuštěno zpět do volné přírody,“ informuje stanice s tím, že část přijatých zvířat nadále zůstává v držení, především jde o oba druhy ježků. „Jde o rekord, který nás nikterak netěší,“ přiznávají ekologové z Českého svazu ochránců zvířat Nový Jičín sídlící v pooderské obci. Naopak velkou radost jim udělala návštěvnost, konkrétně její výrazný nárůst. Do Domu přírody Poodří v Bartošovicích, jež je součástí stanice, zavítalo loni 14 099 návštěvníků a jedná se o meziroční čtrnácti procentní nárůst. „Z celkového počtu návštěvníků je více než polovina dětí v rámci ekovýchovných programů,“ dodává záchranná stanice, která v roce 2018 oslavila 35 let od svého založení. Celkem prošlo stanicí přes 28 000 zvířat, zastoupeno bylo 272 druhů.

 

Ostravští zastupitelé schválili prodej pozemku ve strategické průmyslové zóně v Mošnově. Dvacet tisíc metrů čtverečních koupila za více než sedm milionů korun čínská firma XZB, která vyrábí součástky do motorů. Investor plánuje v Mošnově postavit nový závod, kde v automatizovaných provozech nabídne nejméně padesát pracovních míst. Ve strategické průmyslové zóně už působí sedm firem. Nový závod by měl stát do dvou let.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice