13. 5. 2026
Základní škola a mateřská škola Motýlek letos slaví 30 let své existence. U této příležitosti připravila pro širokou veřejnost v proskleném pavilonu jedinečnou expozici, jejímž cílem je přiblížit, jakými způsoby škola podporuje rozvoj dětí, a jaké pomůcky jim pomáhají na cestě k plnohodnotnému vzdělávání. Součástí výstavy je také videoprezentace a graficky zpracovaný pohled do historie školy, který ukazuje, jak se zařízení během uplynulých třiceti let proměňovalo – od budovy samotné až po vybavení tříd. Součástí výstavy je i možnost aktivního zapojení – návštěvníci si mohou pomůcky sami vyzkoušet.
Zvláštní poděkování patří Karlu Kuderovi za grafické zpracování výstavy a také všem, kteří se podíleli na její realizaci, včetně Adély Veřmiřovské. Přijďte oslavit 30 let Motýlka a nahlédnout do světa, kde má každé dítě možnost růst, rozvíjet se a zažívat radost ze života, i když je to někdy velmi náročné.
V úterý 12. května byla v Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici vyhlášena nejlepší města Moravskoslezského kraje v třídění odpadu. Kopřivnice přidala do sbírky svých ocenění Elektrooskara, neboť v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel vytřídila nejvíce vysloužilých elektrozařízení. Soutěž měst, kterou každoročně vyhlašuje Moravskoslezský kraj spolu se společnostmi EKO-KOM, Asekol a Elektrowin, je součástí informační kampaně na podporu sběru a třídění odpadu. Její výsledky potvrzují, že třídění odpadu v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Průměrný obyvatel regionu totiž za uplynulý rok vytřídil 85,9 kilogramů plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů, což znamená meziroční nárůst o půl kilogramu na osobu proti předchozímu roku. Dobré výsledky má kraj také ve třídění vysloužilých elektro spotřebičů. Soutěž o Elektrooskara sleduje meziroční nárůst sběru vysloužilých elektrozařízení ve všech kategoriích spotřebičů od malých přes velké až po chladicí. Kopřivnice dosahuje nadprůměrné výtěžnosti, a to přibližně 4 kilogramy vytříděného elektra na osobu. V roce 2025 se společnosti Elektrowin v Moravskoslezském kraji podařilo sesbírat 4 469 728 kg vysloužilého elektrozařízení. Zajímavostí je, že z takového množství lze získat železo potřebné pro výrobu více než 100 tisíc praček. Kopřivnici se daří třídit i další složky komunálního odpadu. Celkový objem separovaných odpadů vloni činil 1 564 tun, což je 73 kg na osobu. Směsný komunální odpad však stále tvoří 36 % a objemný odpad 10 % z celkového množství. To znamená, že Kopřivnice v roce 2025 uložila na skládku zhruba 185 kilo odpadu na jednoho obyvatele. Vloni přesáhly náklady na systém nakládání s odpady v Kopřivnici 30 milionů korun. Poplatky od občanů tedy pokryjí necelou polovinu,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí.
První letošní Farmářský trh se koná ve středu 13. 5. 2026 v Sadu E. Beneše od 8:00 – 14:00-Můžete se těšit na rozšířenou na rozšířenou nabídku sadby a sazenic zeleniny, bylinek, ovocných stromků, keřů, okrasných rostlin, letniček a skalniček.
30. ročník celonárodní veřejné sbírky na podporu Ligy proti rakovině-dobročinnou akci České dny proti rakovině můžete podpořit od 13. 5. 2026 – 17. 5. 2026 v informační centrum a dospělé oddělení knihovny v kulturním domě, Kopřivnice
Koncert Heleny Vondráčkové- HELENA FOREVER uvítáme v Kopřivnici ve středu 13.5.2026 od 19 hodin.
V rámci 170. výročí narození nejvýznamnějšího příborského rodáka, Sigmunda Freuda, připravujeme kulturně‑společenskou událost, na kterou Vás srdečně zveme, a to ve dnech 15.- 17.5.2026 v Příboře. Tento výjimečný ročník nabídne pestrý program věnovaný životu, dílu a odkazu zakladatele psychoanalýzy. Anna K. vystoupí 16.5. 2026 v 18:45 v městském parku.
Lašské muzeum připravilo na pátek 15. května 2026 workshop krajinomalby s lektorkou Terezou Samiecovou. dopolední tvůrčí dílny jsou určené dětem (v 8, 10 a 12 hodin), odpolední pak družinám nebo kroužkům (ve 14 hodin)., veřejnost (v 16 hodin). Malovat budete v parku před Lašským muzeem.
Akce v rámci Týdne pro rodinu-Rodino, pohni se! a společný táborák se chystá na 15.5.2026, Zahrada Katolického domu, v případě nepříznivého počasí v prostorách Katolického domu. Přijďte strávit společný čas v pohybu, tvoření i setkávání.
Města Kopřivnice a Nový Jičín se zapojila do iniciativy Každá plechovka se počítá. Na náměstích obou měst byly instalovány obří nádoby ve tvaru srdce, do kterých mohou občané vhazovat nápojové plechovky a ukázat, které město třídí lépe. Přestože jde o soutěž, obě města mají společný cíl – zvýšit povědomí o třídění odpadů a opětovném využití hliníku. Kovová nádoba ve tvaru srdce je umístěna na Novém náměstí, na dřevěném pódiu u hotelu Tatra, kde bude až do 27. května. Každou středu od 14 hodin je na místě zástupce odboru životního prostředí, který lidem radí s tříděním odpadů a rozdává drobné odměny každému, kdo do srdce vhodí plechovku. Po naplnění srdce se plechovky zváží, aby bylo možné vyhodnotit, kolik, které město nasbíralo.
Ostravští celníci v průběhu března provedli dvě významné kontrolní akce zaměřené na odhalování nelegálního hazardu. Při zásazích na území města Ostravy zadrželi celkem 18 technických herních zařízení. V prvním případě se kontrola uskutečnila v provozu běžně přístupném veřejnosti. Celníci na místě pojali důvodné podezření na provozování hazardních her bez příslušného povolení či ohlášení. Zadrželi čtyři technická herní zařízení, která byla vyřazena z provozu a odvezena k dalšímu prověření. Druhá kontrola proběhla v provozu, který byl formálně otevřen veřejnosti, avšak celníkům byl přístup do herních prostor úmyslně komplikován. V souladu se zákonnými oprávněními proto došlo k násilnému vstupu, při kterém celníci překonali osm uzamčených dveří. V prostorách následně zadrželi 14 technických herních zařízení, u nichž existuje důvodné podezření, že byla provozována bez povolení a v rozporu se zákonem o hazardních hrách.
Několik cyklonadšenců si vyjelo na horském kole směr Ondřejník, ale nikdo se nevrátil a hodiny neozval. Hledat je vyrazila maminka jednoho z nich, ta ale přestala být také kontaktní. Do akce po pohřešovaných vyrazili ihned po nahlášení moravskoslezští policisté, psovodi a členové Horské služby. Nejednalo se naštěstí o ostrou akci, ale o cvičení. Záchranáři rozjeli bleskově akci, které předcházelo vyhodnocení terénu, rozdělení pozic tak, aby každý znal svůj úkol a činnost. Všichni pohřešovaní byli nalezeni, byla jim poskytnuta první pomoc a zajištěn rychlý transport do bezpečí. Typický horský terén se strmými kopci, dokonale ověřil schopnosti a možnosti zasahujících složek. Ke slovu přišly i čtyřkolky, dron a speciální pomůcky pro pohyb ve sněhu, i potřebný zdravotnický materiál. Cvičení bylo neocenitelnou možností prověřit efektivitu policejních postupů, nasazení techniky a také součinnost s horskými záchranáři.
Louka za restaurací Na Sluneční se proměnila v improvizované polní kuchyně, kde sedm odhodlaných týmů bojovalo o titul krále gulášů. Pravidla byla neúprosná: soutěžící si museli přivézt vlastní výbavu včetně kotlíků. Aby byla zajištěna férovost, maso muselo dorazit v celku a cibule sice oloupaná, ale nenakrájená. Jedinou úlevou byl vývar. Vše muselo být hotovo do poledne, kdy vzorky hodnotila pětičlenná porota složená z hostů. V přátelské atmosféře nakonec zvítězila dvojice Troněk a Čert s hovězím speciálem. Jakmile byl odstartován výdej pro hosty, kotlíky se vyprazdňovaly bleskovým tempem. Už po hodině bylo vymeteno a na ty, kteří zaváhali, zbyla jen vůně kouře. Pro ostatní hladové hosty pak kuchaři operativně připravovali topinky a speciality z kuřecího, krůtího a vepřového masa. První ročník se vydařil a nastavil laťku pro budoucí tradici.

