10. 7. 2012

Dvakrát chycený po krádeži

Tři desítky poškozených s celkovou škodou více jak 200 tisíc korun. To je prozatímní výsledek vyšetřování jednání 25letého muže z Nového Jičína, který se v převážně míře zdržoval v Bílovci. V letošním roce obcházel rodinné domy, vnikal do sklepů, garáží a chatek. Za den byl schopen provést vloupání i do několika domů. Kradl to, co mělo nějakou cenu. Elektro nářadí, jízdní kola, cennosti. Poškození jsou z Albrechtic, Nového Jičína-části Žilina, Šenova, Hladkých Životic, Bílova, Bernartic, Studénky, Bílovce a dalších obcí Novojičínska. Když vnikl do dalšího domu a našel tam něco cennějšího tak si to vzal a věci z předešlého vloupání zanechal na místě. Věci prodával zájemcům na Bílovecku a utržené peníze použil k nákupu drog a pro svou další potřebu. Nyní se pachatel nachází ve vazební věznici. Samotnému umístění do vazby však předcházelo dvojí přistižení při činu

Poprvé jsme zloděje zadrželi 25. června v ranních hodinách v Butovicích, díky všímavosti občanů, kterým bylo podezřelé jeho chování. Informaci o jeho výskytu jsme obdrželi telefonicky na 158. Policisté ze Studénky zloděje zadrželi i s odcizenými věcmi. Vzhledem k okolnostem případu, k nízké hodnotě odcizených věcí a podanému vysvětlení jsme muže po několika hodinách museli propustit. Nicméně jsme začali prověřovat další podobné případy z celého Novojičínska. Měli jsme podezření, že má na svědomí i další případy vykradených domů. A štěstí nám přálo. Následující noci (26.6.2012) jsme měli oznámeno další vloupání do garáže domu v Bernarticích nad Odrou. Při samotném vyšetřování jsme zjistili další vykradené domy a také popis možného pachatele včetně jízdního kola, na kterém měl ujíždět. Zloděje jsme tentokrát zadrželi na silnici za Bernarticemi ve směru na Šenov u Nového Jičína. 

Během výslechů se k některým skutkům doznal. Popsal, jak a kde do domů vnikl a co odcizil. Porovnali jsme další podobné případy a i k těmto se následně doznal.  Předpokládáme, že poškozených bude více. Ne všichni krádeže nahlásili. Věci, které jsme u pachatele zajistili, jsme majitelům vrátili. 25letý muž má sděleno obvinění pro podezření ze spáchání přečinu krádež a porušování domovní svobody za což mu hrozí až 5 let trestu odnětí svobody.

9. 7. 2012

ze dne 10.7.2012

Děkujeme všem za spoluúčast při pátrání po pohřešované Martině Barošové, vyhlášené včerejšího dne. Pohřešovaná byla dnešního rána nalezena živá, bez nutnosti lékařského ošetření, na silnici mezi obci Bílá a Třeštíkem ve směru na hraniční přechod Bumbálka. V souvislosti s pohřešováním jsme měli připravené síly a prostředky k zahájení fyzického pátrání. V nočních hodinách se nám podařilo lokalizovat místo výskytu pomocí mobilního telefonu. Poté se však znovu ztratil. Dnešního rána kolem 5 hodiny ranní byl mobilní telefon opět aktivní a krátce po 7 hodině ranní již byla žena nalezena.

 

ze dne 9.7.2012

Pohřešujeme ženu z Novojičínska

Novojičínští policisté pátrají po pohřešované Martině Barošové ze Sedlnic na Novojičínsku. V neděli 8. července v dopoledních hodinách oznámil na linku 158 muž, že pohřešuje manželku. Žena měla v ranních hodinách odjet z místa svého trvalého bydliště motorovým vozidlem tovární značky CITROËN XSARA PICASSO, pastelově hnědé barvy, registrační značky 3T7 5269 neznámo kam. Od té doby již o sobě nedala vědět, v trvalém bydlišti se nenachází a její telefon je nedostupný. Popis:
Zdánlivé stáří 35-40let, vysoká 170-175 cm, popis oblečení šedé tričko a ¾ kalhoty, tmavé vlasy, na hlavě nosí šátek.
Informace k pohřešované poskytněte telefonicky na linku 158. Provedeny prověrky u příbuzných, v blízkém okolí, místech možného výskytu, lékařských zařízení dosud negativní. Pátrání po osobě a vozidle bylo vyhlášeno.

 

4. 7. 2012

Ve Frenštátě pod Radhoštěm řádil vandal

Vandal poškodil ve Frenštátě pod Radhoštěm dvě výlohy potravin. K vandalismu, který nyní zaměstnává frenštátské policisty, došlo v noci na středu 4. července na několika místech ve Frenštátě pod Radhoštěm. Neznámý pachatel zde poškodil krátce po půlnoci na středu celkem dvě skleněné výlohy prodejen potravin. Prvním terčem byla prodejna Hrušky ve Školské čtvrti. To asi neznámému či neznámým ale nestačilo a na náměstí Míru ještě poškodili další výlohu potravin. Vandal či vandalové na frenštátském náměstí ještě poškodili betonové květináče. Policisté Obvodního oddělení Frenštát pod Radhoštěm případy zadokumentovali a dále je šetří pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za což pachateli v případě dopadení hrozí až roční trest odnětí svobody. Celkově vandal na výlohách napáchal předběžnou škodu ve výši 25 tisíc korun. Policisté žádají svědky události, aby zavolali na telefon 974 735 7011 nebo na linku 158.

   

 

Novojičínsko – Mladík přišel na koupališti o batoh

V areálu letního koupaliště v Kopřivnici došlo v úterý 3. července ke krádeži batohu. Ke krádeži batohu přes jedno rameno došlo odpoledne v době od šesté do půl deváté vpodvečer. Majitel měl v batohu mobilní telefon Nokia, triko, ručník, klíče a peněženku, ve které se nacházela finanční hotovost, doklady a platební karta. Kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. 
Typickou letní trestnou činností jsou krádeže věcí na koupalištích. Výše škody mnohdy dosáhne i desítek tisíc korun, neboť lidé ve svých kabelkách, batozích a jiných příručních zavazadlech na koupaliště nosí mobilní telefony a často také větší finanční hotovost.
Lidé zpravidla o své věci přicházejí také díky vlastní neopatrnosti, proto je dobré mít na paměti několik základních doporučení:

  • snažte se omezit na minimum počet cenných věcí nošených na koupaliště, 
  • nenechávejte volně odložené osobní předměty ani na krátkou dobu bez dozoru,
  • při odchodu do vody požádejte důvěryhodnou osobu v blízkosti, aby sledovala vaše věci a nespoléhejte na to, že vhodnou skrýší je taška, batoh, obuv nebo sbalený ručník,
  • bezpečným úkrytem není ani vozidlo zaparkované před koupalištěm, hrozí možné riziko vloupání.
  • provozovatelé často nabízejí úschovu cenných věcí v bezpečnostní schránce nebo trezoru.

Pokud se však bohužel stanete obětí trestného činu krádeže, obraťte se na tísňovou linku 158.

  

Muž přišel o moped

Krátce po půlnoci na 4. července odcizil neznámý pachatel v Kopřivnici na ulici 17. listopadu motocykl Stadion modré barvy s bílým nápisem Stadion. Jeho majitel jej na chodníku před domem odstavil, a když se po chvíli vrátil, už tam nebyl. Neznámý zloděj, který s mopedem z místa odjel a dosud jej bez souhlasu majitele neoprávněně užívá, způsobil předběžnou škodu za deset tisíc korun. Po mopedu již bylo vyhlášeno pátrání a kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečin neoprávněné užívání cizí věci.

 

Vandal se vyřádil na autobusové zastávce

Policisté ve Frenštátě pod Radhoštěm prošetřují okolnosti případu poškození autobusové zastávky. Neznámý vandal na konci června rozbil boční stěnu autobusové zastávky na ulici Rožnovská ve Frenštátě pod Radhoštěm. Způsobena škoda byla vyčíslena na částku přes deset tisíc korun. K události došlo v době od 25. června v čase od 17 hodin do 26. června deváté hodiny dopoledne.

 

Nepoctivý nálezce

Dva případy, kdy si nálezem přisvojil neznámý pachatel cizí věc, prošetřují policisté na Novojičínsku. Oba případy se odehrály v úterý 3. července letošního roku. První případ se stal v dopoledních hodinách v Odrách na ulici Kopečná, kde si neznámý pachatel nálezem přisvojil pánskou peněženku, ve které byla finanční hotovost. Peněženka byla později nalezena kolemjdoucím pohozena opodál, ovšem bez finanční hotovosti. Muž z Opavska tak přišel o téměř deset tisíc korun. Další případ se stal krátce před třetí hodinou odpoledne na parkovišti před jedním z novojičínských obchodních domů. Neznámý pachatel si nálezem přisvojil v nákupním vozíku ponechanou dámskou příruční taška černé barvy, ve které se nacházela finanční hotovost, doklady, jeden pár náušnic Svarowski tvaru skleněné kapky, mobilní telefon Samsung Galaxy Ace a dvě platební karty. Nepoctivý nálezce si tak přišel na téměř čtrnáct tisíc korun.

 

Havárie motocyklu

Dvě těžké a jedno lehké zranění si vyžádala dopravní nehoda, která se stala v neděli v noci ve Staré Vsi na Bílovecku. Před třetí hodinou v noci zde havaroval motocykl, na kterém jeli tři mladíci. Osmnáctiletý řidič motocyklu Kawasaki Eliminátor BN 125A jel ve směru od Staré Vsi na Bílovec. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy, přejel do protisměru a narazil do kovového zábradlí. Mladý motocyklista utrpěl při nehodě těžké zranění. Záchranáři jej transportovali do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Zde byl proveden také odběr krve na zjištění zda-li před jízdou nepožil návykové látky. Rovněž jeho sedmnáctiletý spolujezdec, který jel na motocyklu jako druhý a neměl na hlavě přilbu, byl těžce zraněn. Další sedmnáctiletý spolujezdec, který seděl mezi řidičem a druhým spolujezdcem utrpěl lehká zranění. Na stroji vznikla asi padesátitisícová škoda. Mladý motorkář se nyní bude zodpovídat z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Novojičínští dopravní policisté letos zaznamenali už 16 dopravních nehod či havárií, při nichž byl jedním z účastníků právě motorkář. (Podle měsíců: březen -1, duben – 4, květen – 7, červen -3, červenec – výše uvedený 1). Za jeden z nejrizikovějších měsíců je podle odborníků i samotných motorkářů v tomto směru považovány právě nadcházející prázdniny. Teplé počasí totiž láká k rychlé jízdě často až za hranicemi možností jezdce i stroje. Přitom motorkářská sezona je teprve uprostřed a někteří (nejen mladí) motorkáři mnohdy ještě nejsou ani vyježdění.

 

3. 7. 2012

Býk přitlačil muže na ohradu

V pondělí 2. července okolo druhé hodiny odpoledne došlo na farmě v Kopřivnici, místní části Lubina ke zranění 51letého muže plemenným býkem.  Při odehnání býka od krávy, po přirozené reprodukci, přitlačil býk pracovníka farmy na kovové zábradlí ohrady. Když se muž sesunul na zem, zaútočil na něj býk opakovaně a hlavou jej natlačil na betonovou podezdívku výběhu. Pracovník farmy utrpěl mnohočetná vnitřní poranění hrudníku a břicha, se kterými byl leteckou záchrannou službou transportován do Fakultní nemocnice v Ostravě. Muž v nemocnici na následky zranění zemřel. Okolnosti pracovního úrazu nadále intenzivně prošetřují novojičínští kriminalisté.

 

Opilý mladík skončil na záchytce

Novojičínští policisté řešili během uplynulého víkendu několik případů, při kterých hrál hlavní roli alkohol a agrese. Uplynulý víkend byl ve znamení oslav dnů měst a obcí, které na Novojičínsku proběhly na několika místech okresu. Policisty zaměstnali hlavně opilci a výtržníci, kteří během noci „řádili“ ve městech a obcích a rušili tak ostatní ve spánku. Bohužel také docházelo k výtržnostem a bitkám. Například opilý mladík napadl v noci ze soboty na neděli muže na ulici 28. října v Novém Jičíně. Mladík si zde zřejmě v dost podroušeném stavu ustlal na zemi. Okolo půl třetí v noci zde procházel třiatřicetiletý muž, který chtěl zjistit jeho zdravotní stav. Jednadvacetiletý mladík náhle prudce vyskočil a bez jakéhokoliv předchozího varování zachránce udeřil silně pěstí do krku. Poškozený utrpěl silné pohmoždění a otok ohryzku. Následně byl hospitalizován v novojičínské nemocnici. Mladíka, který byl hlídkou zadržen na ulici Lidická pro jiné protiprávní jednání, konkrétně podezření z přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku proti občanskému soužití, přepravili policisté do protialkoholní záchytné stanice v Opavě. Před odjezdem policistům nadýchal téměř dvě promile alkoholu. Jakmile výtržník vystřízliví bude se ještě zpovídal z přečinu výtržnictví a přečinu ublížení na zdraví. V neděli nad ránem vyjeli muži zákona do jedné z restaurací v Novém Jičíně, kde měl 33letý návštěvník obtěžovat a urážet ostatní hosty. Silně podnapilý muž vyzýval hosty, ať se s ním jde někdo poprat. Na jeho výzvy zareagoval o tři roky starší muž. Oba muži se nakonec před restaurací porvali. Čas do příjezdu hlídky pak oba vyplnili vzájemným pěstním soubojem, který si naštěstí vyžádal jen jednorázové ošetření. I tento případ šetří novojičínští policisté jako přečin výtržnictví a přečin ublížení na zdraví.

 

Krádeže kol

Novojičínští policisté pátrají po pachatelích krádeží jízdních kol, ke kterým došlo během uplynulého víkendu. Nejdříve neznámý pachatel v noci na 30. června odcizil v Kopřivnici, místní část Mniší pánské horské jízdní kolo MRX Race Lite MBX SLX/XT bílé barvy, které bylo odloženo pod pergolou. Zloděj se bicyklu zmocnil ze zahrady rodinného domu, kde se konala soukromá oslava ukončení školního roku. Majitel vyčíslil hodnotu kola včetně příslušenství na 26 tisíc korun. Další případ odcizení jízdního kola zaznamenali policisté ve Studénce. V neděli 1. července ve večerních hodinách se neznámý pachatel zmocnil v areálu jedné firmy jízdního kola značky Leader Fox, černé barvy s bílou odpruženou přední vidlicí. Majitel vyčíslil škodu na osm tisíc korun.

 

29. 6. 2012

Brambory místo mobilu

Novojičínsko – Koupěchtivého zájemce o nový mobilní telefon zn. Samsung S III napálil prodávající. Výhodnou nabídku na internetovém portálu www.hyperinzerce si vyhlédl poškozený, kterému místo objednaného telefonu přišlo v poštovním balíku několik brambor. Místo telefonu mu zbyly oči pro pláč. Podvodem ze strany nepoctivého prodejce tak přišel o téměř 10tisíc korun. Jen na Novojičínsku prověřujeme a vyšetřujeme několik desítek podobných případů. Samotné škody jdou souhrnem do stovek tisíců korun. Ačkoli se snaží jednotlivé portály podobným podvodům zabránit je to v podstatě nemožné. Nicméně nějaká šance na vrácení peněz tady je. V podstatě každý takový nepoctivý prodejce za svým jednáním zanechává stopu. A jej jen otázkou času, kdy bude odhalen a po zásluze potrestán.

 

Prevence před podvody na  internetu:
Nákup zboží od neznámé osoby přes inzerát je vždy rizikovější  než nákup nového zboží v internetovém obchodě. Zbystřete, když vám bude někdo nabízet zboží za lákavě nízkou cenu  – s velkou pravděpodobností půjde o podvod. Znejte své povinnosti  a práva – např. § 53 odst. 7 zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (nákup přes internet – právo do 14 dnů odstoupit od kupní  smlouvy bez uvedení důvodu).

25. 6. 2012

Kradou se i včely

Dva případy odcizení včelích úlů a jedno vloupání do včelína vyšetřují policisté z Nového Jičína a Kopřivnice. Chovatelům tak pachatelé způsobili škodu téměř za 20tisíc korun. Kompletní včelí úly včetně včel odcizili pachatelé koncem týdne v Bernarticích nad Odrou a Jeseníku nad Odrou. Jeden včelín odcizili z oplocené zahrady a další dva z pole.  Je zřejmé, že celou krádež měli připravenou. K odcizení museli použít vozidlo, jelikož samotné úly jsou značně velké. Jejich rozměry dosahovaly délky až 1,7 metrů. Také v minulém roce jsme vyšetřovali podobné krádeže na Novojičínsku ovšem bezvýsledně.

 

Krádeže propanbutanových lahví

V průběhu páteční noci 22. června odcizili zloději 17kus§ů 5 a 10 kg propanbutanových láhví v obci Tichá a Frenštátě pod Radhoštěm. Odcizením způsobili škodu ve výši téměř 10tisíc korun.

 

 

22. 6. 2012

Zloděj odcizil včely

Kuriózní krádež včelstva prošetřují novojičínští policisté. V pátek 22. června v dopoledních hodinách nám byl nahlášen případ krádeže v Jeseníku nad Odrou, v místní části Hůrka. Neznámý pachatel zde v době od 20. do 22. června odcizil z oplocené zahrady volně stojící dřevěný včelí úl včetně včelstva. Dřevěný úl měl rozměry 46,5 x 45,5 x 166 centimetrů. Majitel vyčíslil předběžnou škodu přes osm tisíc korun.

 

Zloděj v bytě

V noci na 21. června vnikl neznámý pachatel do rodinného domu v Odrách. Zloděj z pokojů odcizil peněženky majitelů domu. Prázdné peněženky poté zanechal na zahradě domu. Předběžná škoda odcizením přesáhla částku dvacet tisíc korun. Případ prošetřujeme pro přečiny krádeže a porušování domovní svobody.

 

Ubližují rodičům

Novojičínští policisté už několikrát přistoupili k vykázání útočníků – dětí ze společného obydlí. Mezigenerační neshody často eskalují až k fyzickému násilí. Mnohdy však daleko větší následky má dlouhodobé psychické týrání. Předpokládáme, že takovýchto poškozených je na desítky. Z důvodu obav a ostychu poškozených se policisté dozvědí jen o několika málo případech. Na Novojičínsku vyšetřujeme několik takových případů. Posledním případem je dlouhodobé týrání 72leté matky svou 45letou dcerou z Frenštátu pod Radhoštěm. Nezbedná dcera vždy v podnapilém stavu požadovala po své matce různé úsluhy, zejména nákup jídla a alkoholu a to jak v denní tak noční době. Jestliže jí požadavky nesplnila, okamžitě jí začala vulgárně nadávat a fyzicky ubližovat.  Stejně jako v jiných případech tak i v tomto jsme využili institutu vykázání ze společné domácnosti. ( agresor je vykázán ze společného obydlí na 10 dní). Jiným případem z měsíce ledna bylo oznámení 65leté ženy, kdy její 39letý syn soustavně dělal příkoří. Schválnostmi, urážkami,  vyhrožováním,  vypínáním el. elektřiny a plynu jí neustále trápil. Protože už nebyla schopna toto utrpení snášet, oznámila více jak jednoleté týrání policistům. V dalším případě zase syn déle než jeden rok týral svou matku. Požadoval po ní peníze, když je nedostal údery pěstí i kopanci jí ubližoval. Poslední událostí před oznámení bylo, když fyzicky napadl a následně jí z prstu strhl prstýnek, který pak dal do zastavárny a utržené peníze použil pro svou potřebu. Oběti tohoto jednání by neměly vyčkávat a snášet toto příkoří. Důležité je o tom někomu sdělit a požádat o pomoc. Sami tento problém nevyřeší.

 

Vyhrožoval zabitím

V průběhu noci nejprve vulgárně nadával 45leté ženě a poté jí začal vyhrožovat fyzickou likvidací. Dne 19.6.2012 kolem třetí hodiny ranní museli zasahovat bílovečtí policisté v ubytovně ve Velkých Albrechticích. Opilý 32letý muž s téměř 2 promile alkoholu vulgárně nadával 46leté ženě, která z obavy o svůj život přivolala policisty. Jeho nadávky přerostly únosnou mez a následně přistoupil k výhružkám s fyzickou likvidací. Opilého agresivního muže jsme převezli na policejní oddělení. V průběhu cesty služebním vozidlem začal být agresivní také vůči zakročujícím policistům. Jelikož nereagoval na výzvy policistů k zanechání svého protiprávního jednání, použili proti němu donucovacích prostředků a sjednali s ním pořádek. Pro opilost jej následně převezli na protialkoholní záchytnou stanici. Po samotném vystřízlivění budeme od něj požadovat vysvětlení k samotné události.

 

Výzva svědkům dopravní nehody – Tragická nehoda cyklisty s vozidlem

V sobotu 16. června krátce po desáté hodině dopoledne se stala tragická nehoda na silnici druhé třídy v Závišicích na Novojičínsku. Jednatřicetiletý cyklista jel ve směru od Kopřivnice a při sjíždění z kopce, z dosud nezjištěných příčin, přejel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím osobním vozidlem. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista mnohačetná zranění neslučitelná se životem. Okolnosti nehody nadále intenzivně prošetřujeme a žádáme případné svědky této tragické nehody, aby nás kontaktovali na telefonním čísle 974 735 251 nebo na lince 158.

14. 6. 2012

Z parkoviště zmizela škodovka

V noci na 13. června odcizil ve Frenštátě pod Radhoštěm neznámý pachatel zaparkované vozidlo Škoda Fabia. Zloděj vozidlo v hodnotě 150 tisíc korun odcizil z parkoviště na ulici Dolní. Ve vozidle barvy šedá-paste a z roku výroby 2007 byla i dětská autosedačka Chicco v hodnotě 3 tisíc korun. Po vozidle jsme již vyhlásili pátrání a případ prošetřujeme pro přečin neoprávněné užívání cizí věci.

 

Kamion navštívil nezvaný host

K dalšímu případu vloupání do zaparkovaného nákladního vozidla v Libhošti vyjížděli ve středu 13. června novojičínští policisté. K vloupání došlo v noci z úterý na středu na parkovišti benzínové čerpací stanice v katastru obce Libhošť. Neznámý pachatel vnikl do kabiny vozidla Mercedes-Benz Actros, odkud odcizil notebook ASUS, mobilní telefon Nokia, finanční hotovost a platební kartu. Způsobena škoda činila téměř dvacet tisíc korun. Novojičínští policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

 

Zloděj se vloupal do fotoateliéru

Během uplynulého víkendu se vloupal neznámý pachatel do fotoateliéru s prodejnou v Bílovci. V době od 8. do 11. června vnikl do objektu, ze kterého odcizil několik kusů fotoaparátů. Jednalo se například o fotoaparát Nikon Coolpix S6200, modré barvy, dále o fotoaparát Nikon Coolpix, stříbrné barvy a fotoaparát Nikon Coolpix S8200. Zloděj si odnesl také počítač a několik kusů flesh disků. Předběžná škoda poškozením a odcizením se vyšplhal na téměř 25 tisíc korun.

 

Dopravní nehoda – výzva

Hledáme svědky dopravní nehody, která se stala ve čtvrtek 31. května v osm hodin večer v Bartošovicích na Novojičínsku. Cyklistu srazila dosud neznámá řidička tmavě zeleného vozidla, které jelo směrem od Kunína a na křižovatce u kostela nedalo přednost cyklistovi. Muž upadl a způsobil si zranění, se kterým byl následující den hospitalizován v novojičínské nemocnici. Řidička z místa nehody odjela. Podle zjištěných informací se mělo jednat o ženu ve věku 30 až 35 let, menší postavy okolo 150 až 160 centimetrů a hnědých vlasů střižených na tzv. mikádo. Vozidlo nezjištěné značky a typu bylo barvy tmavě zelené a třídveřové. Po nehodě mělo pravděpodobně poškozené pravé zrcátko, pravý blatník, okno u spolujezdce, prasklé čelní sklo a defekt na pravém předním kole. Policisté žádají řidičku uvedeného vozidla nebo svědky, kteří by mohli k dopravní nehodě podat jakékoliv informace, aby tyto skutečnosti sdělili telefonicky či osobně na novojičínský dopravní inspektorát, skupina dopravních nehod, npor. Bc. Zdenek Macíček, telefonní číslo 974 735 251 nebo na linku 158.

7. 6. 2012

 Šest opilých řidičů

Policejní kontrolou neprošlo v pondělí 4. června ráno šest řidičů. Za volant usedli pod  vlivem alkoholu, jeden z nich dokonce před policisty ujížděl.

Tři hodiny probíhala na území Novojičínska dopravně bezpečnostní akce novojičínských policistů. Bohužel ani tentokrát to nebylo bez hříšníků. Během této poslední dopravní akce, která se konala na Odersku jsme zkontrolovali  na  tři sta vozidel. Jedno ze stanovišť na kontrolu vozidel bylo na silnici třetí třídy na ulici Vítkovská v Odrách. Desítka dopravních policistů s oderskými policisty zastavovali v obou směrech vozidla a kontrolovali, zda-li někteří řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Výsledky kontroly opět potvrdily, že někteří řidiči jsou nepoučitelní. V době od páté do osmé hodiny uvízlo v policejní síti šest opilých řidičů. Tři z nich dokonce nadýchali přes jedna promile alkoholu. Nejvyšší hodnota alkoholu byla zjištěna u třiatřicetiletého řidiče z Opavska, který nadýchal 1,62 promile. Další z řidičů dokonce před policisty ujížděl. Daleko se však s vozidlem Škoda Octavia nedostal a během krátké doby jej dopravní policisté dostihli. Důvod jeho jednání byl zřejmý. Dechová zkouška u něj odhalila hodnotu přes půl promile alkoholu. Policistům na místě uvedl, že zpanikařil a takhle se zachovat nechtěl. Zjistili jsme, že již v minulosti byl za alkohol v dopravě projednáván. Další tentokrát 38letý řidič z Oderska jel dokonce pod vlivem alkoholu s nákladním vozidlem Mercedes – Benz. Výsledek zkoušky u něj prokázal 1,32 promile. Nyní všichni tři hříšníci čelí podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jen za prvních pět měsíců letošního roku jsme řešili 40 podobných případů. Za stejné období minulého roku jich bylo dokonce 76 případů. Všichni kontrolovaní podnapilí řidiči museli odstavit svá vozidla, jelikož jim na místě bylo odebráno řidičské oprávnění. I tato dopravně bezpečnostní akce byla zaměřena na záchranu lidských životů, jelikož se snažíme zjistit opilé řidiče ještě dříve, než způsobí dopravní nehodu. Nepoučitelní řidiči mohou počítat s tím, že v podobných akcích budeme na Novojičínsku i nadále pokračovat.

Statistika dopravních nehod do května 2012

Od ledna do konce května letošního roku bylo novojičínským policistům nahlášeno celkem tři sta padesát osm dopravních nehod, při kterých přišli o život čtyři lidé, dvanáct účastníků silničního provozu utrpěli těžká zranění a sedmdesát lehká.

Dopravní nehody šetřené policií

 

2012

2011

+/-

%

Počet nehod

358

350

8

2

Usmrceno

4

1

3

300

Těžká zranění

12

25

-13

-52

Lehká zranění

70

73

-3

-4

Příčiny dopravních nehod

 

2012

2011

+/-

%

způsob jízdy

186

180

6

3

rychlost

82

69

13

19

přednost

32

28

4

14

předjíždění

10

7

3

43

alkohol

27

26

1

4

Činnost dopravních policistů za prvních pět měsíců letošního roku a porovnání s rokem předešlým:

 

2012

2011

Alkohol

117

128

Zadrženo řidičských průkazů

52

55

Řízení bez řidičského průkazu

17

18

Odebrání vozidla

0

0

 

 

 

 

 

Pěstovali marihuanu

 Nájemníci bytu v panelovém domě v Novém Jičíně od léta loňského roku pěstovali rostliny marihuany, které následně užívali i prodávali. Jednu místnost pronajatého třípokojového bytu měli uzpůsobenou pro pěstování marihuany. Při domovní prohlídce byl přítomen také policejní pes vycvičený pro vyhledávání drog. Za toto období vypěstovali cca 1.5kg konopí. Gram prodávali od 100 do 150 Kč. Dva pachatele ženu a muže ve věku 31 a 30 let z Nového Jičína, jsme obvinili z přečinu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamné a psychotropní látky, a také z výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami ve formě spolupachatelství. Za toto jednání jim hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Jeden z pokojů bytu měli uzpůsoben tak, že okna byla zatemněna a utěsněna ať do něj není vidět. Odvětrávání z dvou pěstíren bylo vyvedeno přes ventilační okno. Uvnitř zatemnělého pokoje měli dvě kvalitně vybavené pěstírny. Každá z nich měla samostatné světlo a zavlažovací systém vyvedený k jednotlivým rostlinám. V době domovní prohlídky byly obě zařízení v provozu. Uvnitř se nacházelo několik rostlin. Policejní pes (fena belgického ovčáka jménem Quela) byl do této akce nasazena také z důvodu vyhledávání dalších druhů drog. V dalších částech bytu nalezl již připravené a usušené rostliny určené k distribuci. Ve výslechu obvinění uvedli, že tyto rostliny pěstovali pro svou potřebu a také pro distribuci. Svou vypěstovanou produkci prodávali pouze dospělým a to za částku 100 – 150 Kč za gram.  Od začátku letošního roku jsme již realizovali několik případů pěstování či výroby omamných psychotropních látek. Provedli jsme několik domovních prohlídek, zajistili jsme několik osob, kdy část z nich byla umístěna do policejních cel a následně na ně byla uvalena vazba.  

Video – pěstírna

V poslední době zaznamenáváme zvýšený počet anonymních oznámení týkajících se výroby či pěstování omamných a psychotropních látek. S touto problematikou jsou spojené další negativní jevy, které ovlivňují život mnoha nezúčastněných lidí. Mnohdy tuto činnost doprovází krádeže, poškozování majetku, zvýšený výskyt kriminálně závadových osob v lokalitách kde k tomu v předešlé době tak nebylo. Jsme opravu rádi, že lidé přestávají být ke svému okolí lhostejní.  

31. 5. 2012

Hrozí jim 10 let – vyráběli drogy

V období od léta loňského roku do tohoto měsíce vyráběli, užívali, a distribuovali drogy na území tří okresů. Dva muže jsme již zadrželi. Jeden je ve vazební věznici, druhý je vyšetřován na svobodě. Muži ve věku 37 a 41let z Novojičínska a Frýdeckomístecka mají sděleno obvinění pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovelené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Trestní sazba u těchto trestných činů je od dvou do 10let. Muži vyráběli a prodávali drogu pervitin, od léta loňského roku ve značném rozsahu.(předběžně více jak 250g drogy). V převážné míře z léků zakoupených za hranicemi ČR. Poslední jejich varnu jsme zajistili v pronajaté chatě na Frýdeckomístecku. Během vyšetřování jsme provedli několik domovních prohlídek a zajistili zařízení k jejich výrobě ale také drogy. Vzhledem k tomu, že jejich působení bylo na území tří okresů – Nového Jičína, Frýdku-Místku a Olomouce, spolupracovali jsme také s policisty z těchto měst. Při zatýkání jsme využili Zásahovou jednotku Moravskoslezského kraje. Trestní minulost obou mužů je bohatá. V minulosti se dopouštěli majetkové trestné činnosti, ale i nedovolené výroby omamných a psychotropních látek.

Na případu nadále pracujeme, předpokládáme, že okruh obviněných se ještě zvýší.

 

 

Šetříme dopravní nehodu cyklistky s přívěsným vozíkem pro přepravu dětí.

Včerejšího dne 29. května krátce po půl jedné odpoledne jela 34letá žena na horském kole s připojeným vozíkem pro přepravu dítěte. Při sjezdu z kopce v části zvané Papratná, v katastru obce Frenštát pod Radhoštěm, dostala v pravotočivé zatáčce smyk a s kolem havarovala. Při pádu utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření s nutností leteckého převozu do nemocnice v Ostravě. Převážené ani ne roční dítě neutrpělo zranění. Zraněná cyklistka si na místo přivolal telefonicky pomoc rodiny a ti následně přivolali lékařskou pomoc.

  

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice