12. 11. 2012

Alkohol za volantem

Téměř tři promile nadýchal řidič, který naboural vozidlo na Bílovecku, jiný motorista byl přistižen za volantem  silně opilý. Je téměř pravidelností, že o víkendech evidujeme několik řidičů, kteří požili před jízdou alkohol, a nyní je řeší policisté na Novojičínsku. Například s téměř třemi promile havaroval v neděli 11. listopadu odpoledne 39letý muž z Fulnecka. V obci Bílovec, části Bravinné při projíždění pravotočivou zatáčkou vlivem své podnapilosti nezvládl řízení svého vozidla, přejel na levou stranu vozovky, kde narazil do zaparkovaného osobního vozidla. Po střetu dále pokračoval v jízdě směrem na Jílovec, kde po ujetí přibližně sto metrů najel na travnatý povrch a přední částí vozidla narazil do betonové skruže meliorací, kterou tímto poškodil. U řidiče byly po nehodě naměřeny hodnoty 2,94 a následně 2,89 promile alkoholu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Při nehodě naštěstí nebyl nikdo zraněn. Muž se nyní bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V neděli 11. listopadu krátce před půlnocí byl na Náměstí Sigmunda Freuda v Příboře kontrolován řidič vozidla Škoda Fabia. Osmadvacetiletý muž ze Štramberku řídil po předchozím požití alkoholických nápojů. Při kontrole nadýchal 2,87 promile alkoholu. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Sebevraždy – v posledních 14 dnech se rozhodlo na Novojičínsku ukončit svůj život 5 lidí. V letošním roce jich je 16.

V letošním roce si na území Novojičínska už vzalo svůj život lidí 16.  Dokonce jsme museli na tyto případy smutných událostí vyčlenit kriminalisty. V převážné míře se jednalo o muže. K ukončení svého života a svých útrap nacházeli různé způsoby. Skoky z oken i pod jedoucí vlak, otrávení výfukovým plynem, ale také použili střelné zbraně či oběšení. Každý případ vyšetřujeme velice důkladně, abychom vyvrátili možné cizí zavinění. Ne vždy se nám podaří zjistit pohnutky, které je k tomuto jednání vedly. Těch důvodů je mnoho. Zdravotní stav, dlouhodobá nezaměstnanost, finanční problémy, vyčerpanost a životní útrapy, které již nebyli schopni snášet.  Stále častěji se mezi nešťastníky objevují mladší lidé. Většina námi vyšetřovaných sebevražd byla v blízkosti jejich obydlí. Jsou mezi nimi i případy kdy nešťastníci skončili svůj život na odlehlých místech bez lidí. Nejsmutnější případy jsou případy mladých v podstatě zdravých lidí, kteří nedokážou řešit svůj problém racionálně. V takových případech se mnohdy jedná o tzv. demonstrativní sebevraždu. Mladý člověk do poslední chvíle předpokládá, že se mu to nepodaří, snaží se na svůj problém upozornit, věří, že jej někdo uvidí a zachrání je. Dlouhodobě se na tento čin připravují, často o něm hovoří a to i prostřednictvím komunikačních serverů na internetu. Vyšetřovali jsme také případ, na který nás upozornil jeden mladý muž, kdy vycítil, že v internetové komunikaci není s jeho protějškem z druhého konce republiky něco v pořádku. Vyrozuměl nás, mladíka jsme vyhledali a jeho problém se podařilo řešit bez ztráty jeho života

2012

doposud   16

2011

27

2010

26

 

 

8. 11. 2012

Svítil z pouliční lampy – krádeže elektřiny za 20 miliónů

V letošním roce doposud vyšetřujeme na území celého Novojičínska 14 případů. V loňském roce jich bylo 23. Společné mají jedno, odběr energie je vyveden mimo měřící zařízení. „ Jen v rámci Moravskoslezského kraje bylo během  letošního roku odhaleno více než  350 neoprávněných odběrů elektřiny, škody dosáhly částky  převyšující 20 milionů korun“? Zdroj ČEZ tisková mluvčí Lutišanová Alice. V převážné míře to jsou nedovolené odběry v bytech či rodinných domech, ale také nelegální pěstírny rostlin marihuany. Tyto případy prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu krádež (§205 tr. zákoníku). Nejčastějšími případy jsou majitelé bytů, kteří se napojí na zařízení ve společných prostorech všech nájemníků a mnohdy dvou linkovým kabelem napájí spotřebiče v celém bytě. Takto odebraná energie jde na vrub všech nájemníků domu, do doby než se zjistí pachatel. Mnohdy však riskují svým neodborným zapojením a použitím nevhodného připojení, požár budov, zničení spotřebičů, ale také úraz elektrickým proudem samotných nájemníků domu.  Každý případ vyšetřujeme individuálně. Většina oznámení přichází od energetických společností, ale také od nájemníků domů či sousedů.  Vyšetřujeme i případ kdy se majitel rodinného domu napojil na veřejné osvětlení z uličního sloupu. Kreativita těchto černých odběratelů je bezbřehá. Mnohdy aby se na ně hned nepřišlo, napojí v domácnosti pouze část spotřebičů.  Energetické distribuční sítě vyčíslují vzniklé škody na desítky až stovky tisíc korun. Z trestního hlediska, tedy z pohledu orgánů činných v trestním řízení, se pachatelé dopouštějí trestného činu krádež. Podle samotné výše škody se určuje výše trestu, což může znamenat i trest odnětí svobody v délce dvou až pěti let. Nicméně vzniklou škodu za neoprávněný odběr musí také uhradit. V průběhu vyšetřování zjišťujeme vzniklou škodu nejen ze samotného vyčíslení distribučních společností, ale také odbornými znaleckými posudky přizvaných znalců.  

Jeden za všechny:
Třiceti sedmiletý muž z Novojičínska využil blízkosti veřejného osvětlení u svého rodinného domu a pomocí elektrického kabelu připojil své domácí zařízení. Střídavě tuto elektřinu používal k vytápění, ohřevu, vaření i svícení.  Soud mu uložil trest veřejně prospěšných prací a uhrazení vyčíslené škody ve výši 8 tisíc korun městu.   

7. 11. 2012

8.11.2012 – Hledáme svědky tragické nehody

K tragické dopravní nehodě, při které utrpěl smrtelné zranění dvaačtyřicetiletý muž, došlo v úterý 6. listopadu v 14.45 hodin v Příboře u autobusové zastávky Točna. Dopravní nehoda mezi osobním vozidlem Fiat Punto a nákladním vozidlem Iveco, se stala na silnici III. třídy v Příboře na ulici Štramberská u autobusové zastávky „Příbor Točna“. Z dosud nezjištěných příčin přejel řidič vozidla Fiat do protisměru, kde se střetl s projíždějícím ivecem. Vyzýváme svědky této tragické nehody, aby kontaktovali novojičínské dopravní policisty na telefonním čísle 974 735 251 nebo na lince 158.

Dopravní nehoda

PČR vyšetřuje dopravní nehodu se smrtelným zraněním, která se stala včerejšího dne 6.11.2012 kolem 15.00hod. v Příboře na ul. Štramberské. Z doposud nezjištěných příčin vyjel z pravotočivé zatáčky řidič osobního vozidla zn. Fiat Punto do protisměru, kde se bočně střetl s projíždějícím vozidlem zn. Iveco, a následně sjel mimo pozemní komunikaci.  V průběhu dopravní nehody utrpěl řidič tohoto vozidla zranění neslučitelné s životem. Na místě zasahovaly jednotky IZS. Dechovou zkouškou byl alkohol u druhého účastníka dopravní nehody vyloučen. Samotný průběh dopravní nehody nadále vyšetřujeme.

 

 

Smrt na kolejích

V průběhu noci z včerejška na dnešek mezi 21:30 až 0:42 hodinou došlo v prostoru železniční stanice Jeseník nad Odrou k usmrcení muže ve věku cca 50let. Tělo muže bylo nalezeno v kolejišti se zraněními těla bez známek života. Nadále vyšetřujeme okolnosti této smutné události.  Zjišťujeme totožnost muže.

 

Mladíci se z lupu dlouho neradovali

Novojičínsko – Krátce po krádeži byli mladíci zadrženi novojičínskými policisty. Z provinění krádeže jsou podezřelí dva mladíci z Ostravska, kteří byli v neděli 4. listopadu odpoledne v Novém Jičíně přistiženi při krádeži. Mladíci v prodejně odcizili několik kusů čokolád různých značek, se kterými prošli pokladnou bez zaplacení. Jeden z dvojice byl za pokladnou vyzván prodavačkami k zaplacení zboží, na což nereagoval a společně s kamarádem se začali s prodavačkami přetahovat. Personál prodejny začali hrubě odstrkovat, aby si tak uvolnili cestu z prodejny, což se jim podařilo a následně z místa utekli. Při napadení došlo k drobnému poranění ruky jedné z prodavaček. Dlouho se z lupu neradovali. Za necelou hodinu byli oba mladíci zadrženi v jednom z novojičínských barů, kde policisté zajistili také část odcizených čokolád za částku přes osm set korun.

 

Napadení na toaletách

V noci z pátku na sobotu 3. listopadu měli rušno v jednom z novojičínských barů. Krátce po půlnoci zde došlo k napadení dvou z hostů. Podezřelým z přečinu výtržnictví a ublížení na zdraví je 38letý muž z Nového Jičína. Podezřelý na pánské toaletě nejprve opakovanými údery pěstí do různých částí těla udeřil o rok mladšího muže. Když napadený upadl na zem, několikrát ještě do něj kopl. Napadeného se zastal 24letý muž, kterého následně podezřelý udeřil pěstí do obličeje. Vše se nakonec obešlo bez nutnosti lékařského ošetření. Při potyčce došlo k rozbití dřevěné výplně dveří za pět set korun mezi toaletami a umývárnou. Na místo incidentu byla ihned vyslána policejní hlídka, která agresivního muže zadržela. Při dechové zkoušce nadýchal přes jedna a půl promile alkoholu. Zadržený nebyl  policistům neznámý, již v minulosti byl pro svou násilnou trestnou činnost odsouzena. V těchto dnech si vyslechne obvinění z výtržnictví a ublížení na zdraví.

 

Krádež notebooku

Krádež notebooku za šest tisíc korun v těchto dnech šetří příborští policisté. Neznámý zloděj odcizil v době od 30. října do 2. listopadu z domu v Sedlnicích notebook Acer. Do rodinného domku vnikl oknem a notebook odcizil z obývacího pokoje. Policisté po pachateli krádeže intenzivně pátrají.

 

Vloupání do kůlny

Škodu za téměř dvacet tisíc korun způsobil v době od 1. do 3. listopadu neznámý pachatel, který vnikl ve Frenštátě pod Radhoštěm, část Lubina do kůlny poblíž rekreační chaty. Pachatel nejdříve vnikl na oplocený pozemek zahrady poblíž rekreační chaty, kde se volně pohyboval a následně nezjištěným předmětem vypáčil dveře do samostatně stojící kůlny. Z kůlny odcizil například benzínovou sekačku, dvě sekery, hrábě, ruční pilu, ponorné čerpadlo, hliníkový skládací žebřík a další věci. Frenštátští policisté případ prošetřují pro přečin krádeže a po pachateli a odcizených věcech usilovně pátrají.

 

6. 11. 2012

Lezli oknem, kamery to viděly

Pátráme po totožnosti dvou mužů, kteří se pohybovali v objektu sportovního centra Abacie v Novém Jičíně. Tito muži vešli dovnitř vstupními dveřmi s malým dítětem, které zjevně nebylo jejich. Následně je zachytily bezpečnostní kamery, jak vylézají oknem z šaten. K události došlo v sobotu 10. 10. 2012 kolem 15hodiny. Ve stejnou dobu se v objektu někdo dopustil krádeže vloupáním do šatních skříněk, z kterých odcizil peněženky s doklady a financemi. Obracíme se na veřejnost s žádostí o ztotožnění rodičů tohoto malého dítěte a také dvou mladíků. Informace nám prosím poskytněte telefonicky na linku 974735651, nebo na linku 158.

Popis mužů: 
Mladíci ve věku kolem 20let, štíhlých postav, tmavých krátce střižených vlasů.
Jeden z nich byl oblečen do světlomodrých riflových kalhot, bílé mikiny na zip s nápisem na zádech „34“ a na nohou měl bílé tenisky.
Druhý z nich měl tmavé kalhoty a modrou vzorovanou mikinu. Na zádech měl batoh.

2. 11. 2012

V sandálech taky nepůjdete do sněhu“

Takto odpověděl jeden z kontrolovaných řidičů policistům, kteří mu poděkovali za to, že je ohleduplný nejen k sobě ale i ostatním účastníkům silničního provozu. Z celkového počtu více jak dvou stovek kontrolovaných řidičů pouze necelá desetina neměla přezuto své auto na zimní pneumatiky.  Dnešní společnou akci  preventivní akci novojičínských a vsetínských policistů hodnotíme kladně. Byli jsme mile překvapeni. Ačkoli znění zákona dává prostor k různému pochopení, většina řidičů svou bezpečnost nebere na lehkou váhu. Nicméně hned jedna z prvních kontrolovaných řidiček měla pneumatiku absolutně nevhodnou. Beze vzorku s obnaženým kordem.  Bylo zarážející, že se jednalo o vozidlo firmy, která prodává autodíly.  Tři kontrolovaní řidiči však preventivní kontrolou neprojeli. Zjistili jsme u nich, že požili před jízdou alkohol. Akce podobného typu v průběhu měsíce listopadu ještě budeme opakovat byť v menším měřítku a pouze teritoriálně.

 

Jejich vinou spadly elektrické stožáry

Jeden ze zlodějů, který způsobil pád stožárů vysokého napětí je ve vazební věznici. Další tři spolupachatelé jsou vyšetřováni na svobodě. Doslova mravenčí prací hledáním jehly v kupce sena jsme zjistili po čtyřech měsících zloděje kovů, kteří odcizením částí konstrukcí vysokonapěťových elektrických stožárů způsobili jejich pád s následnou destrukcí a výpadkem el. energie. Svým jednáním tak na odcizených částech sloupu způsobili 7 a1/2 tisícovou škodu, ale následnou ve výši 12 milionů. Hledali jsme až jsme našli. Známe čtyři pachatele tohoto jednání, jeden je ve vazební věznici, mimo jiné pro svou další trestnou činnost. Jedná se o muže ve věku mezi 45 a 65 let z Kopřivnice, Štramberku a Varnsdorfu. Tito muži se živí sběrem železa.  Tři z nich již mají svou trestní minulost, převážně majetkového charakteru. V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že si pro části železné konstrukce stožárů jezdili opakovaně. Dva stožáry doslovně olupovali jako perníkovou chaloupku. Pomocí páčidel, pilky na železo a kladiva konstrukci demontovali. Až vlivem silného poryvu větru kolem 23 hodiny 3. června konstrukce povolila a stožáry s narušenou statikou spadly. Naštěstí se v dané lokalitě nikdo nepohyboval, také pasoucí se krávy v blízkosti stožáru nebyly zasaženy. V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že odcizené železo dodávali do jedné ze sběren společně s jiným starým železem. Vztahy s touto sběrnou měli takové, že mu stačilo zavolat a zaměstnanec ochotně přijel a železo od nich odkoupil. Svým jednáním se dopustili přečinu krádeže a zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Soud jim může udělit až 8letý trest odnětí svobody. 

26. 10. 2012

Výzva svědkům dopravní nehody

Vážná dopravní nehoda chodkyně s vozidlem

Ve středu 24. října v 12. 58 hodin došlo v Novém Jičíně na ulici U Rybníka před domem čp. 518 k dopravní nehodě mezi nákladním vozidlem Ford Tranzit a chodkyní. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění jednasedmdesátileté chodkyně. Žádáme všechny svědky této vážné dopravní nehody, aby kontaktovali novojičínské dopravní policisty na tel. čísle 974 735 251 nebo na lince 158.

 

Vloupání do automatu na potraviny

Ve středu 24. října večer navštívil kopřivnický zimní stadion zloděj. Pachatel v době od devatenácté hodiny do půl desáté večer v prostoru u ledové plochy násilím vnikl do automatu na balené jídlo, nealkoholické nápoje a cukrovinky. Po vypáčení vrátek z přední strany vnikl do automatu, ze kterého odcizil bagety, nápoje a cukrovinky za předběžnou částku tisíc korun. Lapka ze zásobníku na mince odcizil finanční částku v předběžné výši čtyři tisíce korun. Na automatu vznikla škoda za tři tisíce korun. Kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečin krádeže.

   

 

Pěstírna konopí na Novojičínsku

V polovině října zajistili novojičínští kriminalisté téměř 400 rostlin marihuany a zařízení indoorové pěstírny na Novojičínsku. V pronajatém domě zde měli cizí státní příslušníci s povolením pobytu na území našeho státu, pěstovat konopí. Muž ve věku 27let s trvalým pobytem na území hlavního města Prahy si nemovitost pronajal na jeden rok od realitní kanceláře. V minulosti již byl tento muž odsouzen pro úmyslný trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Ve věci případu jsme zahájili úkony trestního řízení s podezřením ze spáchání trestného činu nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku. Na případu nadále pracujeme. Zjišťujeme a shromažďujeme další informace a důkazy k případu.

 

Loupež  si vymyslel

Novojičínsko – Mobil prodal a měl obavy ze své matky. 
V těchto dnech se podařilo novojičínským kriminalistům objasnit loupež, která se měla odehrát v Novém Jičíně. V tomto případě si poškozený loupežné přepadení vymyslel. K fingované loupeži mělo dojít na počátku října u tržnice na ulici  Resslova, kde měli dva neznámí pachatelé oloupit devatenáctiletého mladíka o mobilní telefon LG. Při údajné loupeži mu měl přispěchat na pomoc o čtyři roky starší kamarád, který vše také dosvědčil policistům. Při prošetřování případu kriminalisté zjistili, že si mladík z Kopřivnice loupežné přepadení vymyslel. Policisté zjistili, že mobilní telefon prodal za částku tři sta korun a utržené peníze si pak s kamarádem rozdělili. Dále zjistili, že jeho kamarád na místě činu vůbec nebyl, pouze měl potvrdit jeho verzi, jelikož jej před tím o to požádal. Důvodem, který mladého muže donutil lhát, byl strach. Kriminalistům uvedl, že si věc vymyslel, protože se obával reakce matky. Poškozený po události odešel domů, kde legendu oznámil matce, která loupež nahlásila na policii. Nepočítal totiž s tím, že matka celou věc oznámí, a policie tak  okamžitě zahájí vyšetřování. Jelikož k loupeži nedošlo, případ byl proto odložen.

22. 10. 2012

Krádež obytného přívěsu

V uplynulých dnech v Sedlnicích doposud neznámý pachatel odcizil obytný přívěs. Zloděj ze dvora u rodinného domu odcizil zaparkovaný obytný přívěs, ve kterém bylo uloženo nářadí, dvě 10 kilogramové propanbutanové lahve a další věci. Majitelům přívěsu vznikla škoda ve výši 70 tisíc korun. 

 

Krádež nákladního vozidla

V období od 13. do 21. října odcizil neznámý pachatel ve Starém Jičíně, v místní části Janovice nákladní vozidlo V3S. Odstavené vozidlo, které bylo bez registrační značky, nepojízdné a odhlášené z registru vozidel, odcizil zloděj z volně přístupné parcely za rodinným domem. Majiteli vozidla tak vznikla škoda v celkové výši 28 tisíc korun.

 

Krádež mopedu

Neznámý zloděj odcizil v neděli 21. října okolo čtvrté hodiny odpoledne v Kopřivnici, části Lubina moped zn. Piaggio Ciao. Zloděj motocykl odcizil poblíž místní hasičské zbrojnice a dosud jej bez souhlasu majitele neoprávněně užívá. Předběžná škoda činí tři tisíce korun. Kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečin neoprávněné užívání cizí věci.

 

Alkoholy v dopravě

Během uplynulého víkendu (19.-21.10.) jsme přistihli za volantem několik opilých řidičů. Například v sobotu 20. října okolo půl třetí v noci řídil pod vlivem alkoholu ve Fulneku, části Kostelec 33letý muž vozidlo VW Golf. Muž byl kontrolován fulneckými policisty. Řidič se podrobil dechové zkoušce, při které mu byly naměřeny hodnoty  2,17 a 2,26 promile alkoholu. Další opilý řidič byl přistižen za volantem v noci ze soboty na neděli v Bílovci. Okolo třetí hodiny kontrolovali bílovečtí policisté na ulici Pod Hubleskou 25letý řidiče vozidla Peugeot 405. Policistům při kontrole nadýchal téměř 2 promile. Devětatřicetiletý řidič z Kopřivnice byl v neděli v noci kontrolován v Novém Jičíně. Při kontrole vyšlo najevo, že řídil vozidlo Honda Accord po předchozím požití alkoholických nápojů. Dechové zkoušky prokázaly hodnoty 1,89 a 1,84 promile alkoholu. Všichni tři vykonávali ve stavu vylučujícím způsobilost, kterou si přivodili vlivem návykové látky, jinou činnost, při které by mohli ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Policisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření  ze spáchání  přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Všem třem mužům bylo sděleno podezření a věci budou nadále šetřeny ve zkráceném přípravném řízení.

 

16. 10. 2012

Poctivý nálezce vrátil peněženku

Pořádný kámen ze srdce spadl majiteli peněženky, který jí ztratil minulý týdne v Kopřivnici. Kuriózní je, že o ztrátě vůbec nevěděl. O tom, že poctiví lidé ještě nevymřeli, se před časem přesvědčil třiačtyřicetiletý muž z Kopřivnice na Novojičínsku. Kopřivničanovi v úterý 9. října vypadla peněženka, která se mu díky poctivosti dvaapadesátiletého muže z Nového Jičína vrátila zpět do rukou. V ní měl například přes 16 tisíc korun a několik platebních karet. Peněženka s hotovostí, platebními kartami, fotografiemi i doklady ležela krátce před jednou hodinou odpoledne na ulici Štefánikova v Kopřivnici. Nálezce ji osobně předal policistům na obvodní oddělení Policie ČR v Kopřivnici a ti následně kontaktovali majitele. Majitel peněženky tak může mluvit o obrovském štěstí. Ne každý nálezce je tak poctivý, jako v tomto případě. S takovou poctivostí se opravdu nesetkáváme denně, zpravidla se vyskytují případy, kdy nálezci se zachovají úplně opačně. Hotovost si ponechají a peněženku zahodí. 

Přitom nepoctivý nálezce se vystavuje trestnímu postihu s možným až ročním trestem odnětí svobody či peněžitým trestem. Kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem, nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. V případě, že nálezem nebo přisvojením získá nálezce pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, mu hrozí až osm let.

 

Provrtané nádrže – doplnění

Policisté jej chytili, soud jej odsoudil, dal mu šanci na nápravu a on v trestné činnosti pokračoval dále. Několik desítek poškozených nádrží osobních automobilů, odcizené části vozidel, jízdní kola, vloupání do vozidel i objektů. Pouhý krátký výčet jeho jednání. Této trestné činnosti se nedopouštěl sám. Z části společně s dalšími pachateli a z části samostatně. Poškození doposud vyčíslili vzniklou škodu na více jak 100 Kč. Další 4 pachatele, převážně z města Kopřivnice, vyšetřujeme na svobodě. Trestné činnosti se dopouštěli na území města Nový Jičín, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, ale také na Frýdeckomístecku. K páchání trestné činnosti používali svá vozidla (VW Golf, Opel Corsa) ale také ty které si zapůjčili. K odčerpání benzínu a provrtání nádrží používali hroty a aku vrtačku a přizpůsobené plastové kanystry. K dnešnímu datu má jeden z pachatelů sděleno obvinění pro více jak 32 trestných činů. Tento počet není konečný. Jedná se o 22letého muže z Kopřivnice, který se v současné době nachází ve vazební věznici. Za stejné jednání byl letošního roku novojičínským soudem odsouzen na 5 měsíců s 18 měsíční zkušební dobou. Vsetínský soud jej odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 12ti měsíců, s odkladem na zkušební dobu 36-ti měsíců a ve stejné výměře i zákaz pobytu v okrese Vsetín. Předpokládáme, že vyšetřování ukončíme do několika týdnů. Musíme vyslechnou ještě několik dalších poškozených. Nicméně můžeme říci, že krádeže pohonných hmot navrtáním nádrží od doby zadržení jednoho z pachatelů na území Novojičínska ustaly.

 

Tisková zpráva z 1.října 2012

Navrtávali nádrže
V těchto dnech prověřujeme jednání skupiny zlodějů, kteří trápili majitele vozidel na Novojičínsku.  Navrtáním nádrží osobních automobilů zcizovali pohonné hmoty. Poškození majitelé vozidel jsou také z okresu Frýdek-Místek. Na případu nadále pracujeme, zjišťujeme další poškozené. Přesný počet skutků v tuto chvíli není znám, prozatím máme zjištěných více jak 20 poškozených.  Jeden z pachatelů je ve vazební věznici.

15. 10. 2012

Najížděl na policistu – auto propadlo státu

Dne 2. 4. 2012 krátce po 21 hodině v Kopřivnici, na ul. Štefánikova, použil policista zbraň proti řidiči vozidla BMW. Jeho vozidlo z rozhodnutí soudu propadlo státu. Nepřiměřenou rychlostí projížděl 27letý řidič Kopřivnicí. Upoutal na sebe pozornost policistů, kteří jej chtěli zastavit. Byl opilý pod vlivem drog, nereagoval na výzvu policisty k zastavení, opakovaně do něj dvakrát najel vozidlem a srazil jej na zem. Rozhodnutím soudu byl řidič uznán vinným. Svým jednáním se dopustil zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Soud jej odsoudil k úhrnému trestu odnětí svobody v trvání 2 let s podmíněným odkladem dále k zákazu řízení motorových vozidel na 3 roky. Zároveň mu uložil trest PROPADNUTÍ VĚCI – osobního vozidla BMW 320 D. O tom zda věc, kterou pachatel užije ke spáchání trestného činu, propadne státu, rozhodne soud. V tomto případě se jednalo o osobní vozidlo zn. BMW. Celou problematiku v souvislosti s ukládáním a výkonem jednotlivých trestů řeší trestní zákoník a plně padá do gesce soudu.

 

Původní tisková zpráva z 10. dubna 2012

Nejdříve narazil do dveří policejního auta, z kterých policista vystupoval a poté když se jej snažil opětovně zadržet tak do něj najel znovu a srazil jej na zem. Zakročující policista použil donucovacího prostředku služební zbraně a ujíždějícímu vozidlu prostřelil zadní pneumatiku vozidla. Řidič s vozidlem ujížděl dál. Vyděšená spolujezdkyně chtěla, ať zastaví, on však pokračoval v jízdě. Vytáhla mu klíčky ze spínací skříňky, čímž jej donutila zastavit. Použitím služební zbraně nebyl nikdo zraněn. Řidiče 27letého muže z Nového Jičína jsme na místě zadrželi, a následně umístili do policejní cely. Dechovou zkouškou jsme u něj zjistili alkohol a provedeným testem na drogy také užití pervitinu. Policista utrpěl zranění, které si vyžádalo jednorázové ošetření. Opilému zdrogovanému řidiči jsme sdělili obvinění pro spáchání zločinu násilí proti úřední osobě a také přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ nadále vyšetřujeme. Nicméně mimo trestu pro řidiče bude také rozhodováno o propadnutí vozidla, jelikož útok na policistu byl prováděn vozidlem, které bylo použito jako věc, s kterou byl proveden útok proti tělu důraznější.

12. 10. 2012

Navrtávali nádrže

V těchto dnech prověřujeme jednání skupiny zlodějů, kteří trápili majitele vozidel na Novojičínsku.  Navrtáním nádrží osobních automobilů zcizovali pohonné hmoty. Poškození majitelé vozidel jsou také z okresu Frýdek-Místek. Na případu nadále pracujeme, zjišťujeme další poškozené. Přesný počet skutků v tuto chvíli není znám, prozatím máme zjištěných více jak 20 poškozených.  Jeden z pachatelů je ve vazební věznici. Další podrobnosti zveřejní PČR v příštím týdnu.

 

Někdo kradl zásilky

Odcizení zásilek s mobilními telefony za téměř 60tisíc korun oznámila poškozená distribuční firma novojičínským policistům. K samotnému odcizení mobilních telefonů mělo docházet v době od začátku letošního roku až do měsíce června. Jsme na samém počátku vyšetřování. Pachatele pro tuto chvíli neznáme, nicméně věci prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu krádež.

 

Cigarety z obchodu

V Bílovci se během středečních nočních hodin vloupal pachatel do prodejny potravin.  Zloděj si při odchodu odnesl cigarety a další zboží. Poškozená firma vyčíslil vzniklou škodu na více jak 50tisíc korun.

 

Nafta i sklepy

Pachatel, který odcizil začátkem měsíce září motorovou naftu z nákladního vozidla v areálu firmy je již také znám.  Odcizenou naftu 38letý zloděj z Nového Jičína rozprodal náhodným zájemcům. V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že mimo naftu má na svědomí také vloupání do sklepních prostor obytných domů na území města Nový Jičín. Část odcizených věcí nám v průběhu vyšetřování dobrovolně vydal.

 

Opakovaně páchá trestnou činnost

Za účelem společného podnikání vylákal od svého společníka 29letý muž z Nového Jičína elektroniku. Neváhal a ihned jí zastavil v zastavárně. Peníze, které takto získal, použil pro svou potřebu. Stejného způsobu podvodného jednání se v minulosti již dopustil několikrát. Mimo elektroniku podvodem vylákal na svém společníkovi také osobní automobil. Jeho jednání prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu podvod a zpronevěry.

 

 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice