Rodiče si nevybrala
A tak musí alespoň prozatím strpět jejich jednání. K oznámení o nadměrném hluku v noční době, sprostým nadávkám s podezřením o život a zdraví osob vyjížděli novojičínští policisté do jednoho z bytů ve městě. Podle sousedů se tam dělo něco nedobrého. Sami měli obavu o malé roční dítě, které se s rodiči mělo v bytě nacházet. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že jednoroční dítko leží v postýlce a její 45 letá matka v opilosti usnula na posteli. Její 28letý otec byl v silné podnapilosti policisty dotazován k důvodu jejich vyhroceného jednání. Po vyhodnocení celé události přivolali na místo sociální pracovnici oddělení sociálně právní ochrany dětí, která rozhodla o dočasném odejmutí a umístění dítěte v nemocnici. Celou událost vyšetřují policisté s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení výchovy dítěte ve formě spolupachatelství obou rodičů a společně s oddělením sociálně právní ochrany dětí budou činit následná opatření.
Poranil jí nožem
Podezřelý cizí státní příslušník vyhrožoval své manželce s nožem v ruce. Přivolaní policisté jej zadrželi a umístili na protialkoholní záchytnou stanici. V sobotu 6. 9. 2014 napadl 45letý muž svou 39letou ženu v jejím bytě. Nejprve ji slovními nadávkami a výhrůžkami zastrašoval a následně i fyzicky napadal. Situace se vyhrotila ve chvíli, kdy jí začal tahat za vlasy a s nožem pod krkem jí vyhrožoval zabitím. Policisté následně muže zadrželi a opilého jej umístili na protialkoholní stanici. Od poškozené ženy zjistili průběh celé události, ta jim však nedala souhlas s ohledem na příbuzenský vztah k trestnímu stíhání.
Sebevražedné sklony
V uplynulých dnech vyšetřovali novojičínští policisté hned čtyři pokusy sebevražd. Tři z poškozených zneužili léky a jeden úmyslně naboural autem. V pátek 5.9.2014 se pokusila zabít 42letá žena užitím kombinací léků a alkoholu. A v akutním ohrožení života jí našla v domě její dcera, která přivolala lékařskou pomoc. Dopis zanechaný na stole svědčil o tom, že tak chtěl učinit z vlastní vůle. Další sebevražedný pokus 58leté ženy z Nového Jičína skončil úmrtím. Zbytky léků a prázdných krabiček nalezených na nočním stolku vedle postele nasvědčovaly tomu, že si smrt přivodila sama. Třetího zoufalého činu se dopustil 30letý muž. Ten neunesl rozchod se svou partnerkou a pomocí přírodních produktů, ukončil svůj život. Nalezená komunikace ve facebooku a další dohledané a zajištěné stopy tomu jednoznačně nasvědčují. Posledním nešťastníkem byl 27řidič, který pod vlivem alkoholu úmyslně boural do mostní konstrukce. Při vyšetřování dopravní nehody se policistům samotné okolnosti nezdály. Následnou dechovou zkouškou, rozhovorem s řidičem a potvrzující zprávou z nejbližšího okolí muže se policisté utvrdili v tom, že k nehodě došlo úmyslně se sebevražedným úmyslem. Samotný řidič nešťastník utrpěl pouze lehká zranění s jednorázovým lékařským ošetřením.
(Všechny případy policisté prověřují s podezřením ze spáchání přečinu účast na sebevraždě podle § 144 odst. 1 trestního zákoníku, až do doby než se vyvrátí možná účast druhých osob na samotném průběhu pokusů. )
Zebra se za tebe nerozhlédne
Jedná se o preventivní projekt zaměřený na chodce v období začátku školního roku. Také dnešního dne oslovovali novojičínští policisté školáky v blízkosti přechodů a škol. Již od časných ranních hodin před začátkem výuky dostávaly děti před Základní školou ve Studénce upomínkové retroreflexní pomůcky které jim pomohou být na silnici viditelnější. Přítomní policisté dohlíželi na způsob jejich přecházení a krátkým rozhovorem je upozorňovali na chyby, kterých se dopustili. Školáci pak s úsměvem na tváři, notýsky, přívěsky a reflexními páskami na rukou, vstupovali na začátku školního roku do budovy školy. Věříme, že i toto krátké oslovení bude mít efekt na jejich obezřetnost v silniční dopravě.

Hospodaření s majetkem města Fulnek
Police české republiky Územní odbor Nový Jičín, oddělení hospodářské kriminality prověřoval tři oznámení týkající hospodaření s majetkem města Fulnek. Ve dvou případech oznámení týkající se podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku, policisté pod dozorem státního zástupce věc odložili usnesením s tím, že ve věci nejede o podezření ze spáchání trestného činu. Oznámení týkající se podezření z přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění bylo předáno k projednání soudu.
Kopřivničtí policisté zadrželi dva zloděje, kteří opakovaně kradli v provozovnách.
Z posledních skutků je usvědčily zajištěné stopy na místech trestných činů kriminalistickým technikem. Oba zadržení jsou z Kopřivnice, jeden ve věku 18 a druhý 23let. Mladší z nich se dopouští krádeží opakovaně. V letošním roce byl policisty již několikrát vyšetřován. Převážně za krádeže věcí do 5 tisíc korun z obchodů během provozní doby. V jednom z případů odcizení několika kusů kalhot byl krátce po činu zadržen. Poslední případy se týkaly vloupání do restauračních zařízení a provozoven v Kopřivnici a Štramberku. Usvědčily je mimo jiné také zajištěné stopy policejním technikem. Krádežemi, kterých se dopouštěli každý samostatně, způsobili poškozeným desetitisícové škody. Odcizené věci odprodali, a peníze použili pro svou potřebu mimo jiné také k nákupu drog. Oba muži mají sděleno podezření z přečinu krádež a jsou vyšetřováni ve zkráceném přípravném řízení, kdy lze očekávat brzký trest udělený soudem. Přetrvávajícím trendem je, že drobných krádeží zboží během provozní doby provozoven se opakovaně dopouštějí osoby drogově závislé. Postupem času pak přecházejí ke krádežím vloupání do různých objektů. Přes sklepy, vloupání do osobních automobilů až k různým provozovnám či rodinným domům. Odcizené věci či zboží odprodávají pod cenou náhodným kupujícím a utržené peníze používají k životu a nákupu drog pro svou spotřebu. Spoléhají na to, že i když jsou chyceni při krádeži v obchodech většinou se zbožím v přestupkové hodnotě, jsou ostrahou provozoven a následně policisty puštěni. Nic jim tedy nebrání v tom, aby v krádežích do doby projednání správním orgánem nadále pokračovali. Až opakované krádeže posuzuje soud, který může zlodějům zpřísnit trest s možností umístění do vězení.
Byli chyceni při vloupání
Ve čtvrtek 14. srpna, po čtvrté hodině ranní, se vloupali dva muži do prodejny potravin v Ženklavě. Kopřivničtí policisté jednoho z nich zadrželi na místě. Druhého v místě jeho bydliště v Havířově. Oba skončili v policejní cele. Po oznámení o vloupání do prodejny a příjezdů policistů na místo se dali dva zloději na útěk. Jednoho z nich zasahující policisté zadrželi na místě s použitím varovného výstřelu ze služební pistole. Zadržený 26 letý muž z Havířova neuposlechl výzvy policistů, a při samotném zatýkání chtěl použít proti nim svou zbraň – měděný boxer. Následně skončil v policejní cele. Druhého z podezřelých zlodějů ve věku 36 let zadrželi policisté v Havířově v místě jeho bydliště. Také on skončil v policejní cele. Oba zloději jsou podezřelí ze spáchání přečinu krádeže, které se dopustili formou spolupachatelství.
Poškozením prodejny, odcizením a poškozením zboží vznikla společnosti škoda přesahující 5 tisíc korun.
Nadále prověřujeme jejich protiprávní jednání, kterého se dopustili, porovnáváme zajištěné stopy z jiných případů podobné trestné činnosti. S ohledem na jejich trestní minulost je předpoklad, že toho mají na svědomí více. Zda je tomu skutečně tak ukáže další vyšetřování. Přesnou výši a druh trestu určí soud.

70 x natankoval a odjel
Více jak 70 případů krádeží pohonných hmot má na svědomí 50letý muž z Valašského Meziříčí. Krádeží se dopouštěl napříč moravskoslezským, zlínským i olomouckým krajem. Nyní je ve vazební věznici s podezřením z další trestné činnosti.
V minulosti byl pravomocně odsouzen k 9 létům trestu odnětí svobody. Krádeží pohonných hmot podle dosavadního šetření se dopouštěl minimálně od roku 2013. Téměř ve všech doposud zjištěných případech přijížděl na benzínové čerpací stanice vozidlem s připevněnými odcizenými registračními značkami z různých automobilů zaparkovaných na různých místech několika krajů.
Vždy v absolutním klidu bez nervozity natankoval plnou nádrž a bez placení odjel. Svůj obličej maskoval kšiltovou čepicí z důvodu kamerových dohlížecích systémů. Tento způsob používal takřka u všech případů krádeží, které byly v jednotlivých skutcích kvalifikovány jako přestupky s ohledem na odcizené množství benzínů.
Policisté však během prověřování jednotlivých krádeží zjistili shodnost jednotlivých znaků a chování pachatele i ujíždějícího vozidla. Skládáním jednotlivých indicií zjistili, o koho se jedná. V průběhu vyšetřování však byly zjištěny další skutečnosti, které urychlily zadržení zloděje. Vyšlo najevo, že se v tomto období dopouštěl také další závažnější trestné činnosti, kterou policisté prověřují.
Krátce po spáchání další trestné činnosti, v závěru měsíce července, podezřelého recidivistu policisté zásahové jednotky zadrželi. Podezřelý muž má sděleno obvinění ze spáchání přečinu krádež, za který mu hrozí až 5 let trestu odnětí svobody.
Újezdy z čerpacích stanic bez placení jsou poměrně časté. Řidiči, kteří takto jednají, si jsou většinou dobře vědomí, čeho se dopouštějí. Spoléhají na to, že s pomocí odcizených registračních značek jsou těžko dohledatelní. Spoléhají také na to, že se dopouštějí pouze přestupků s ohledem na způsobenou škodu.

Zbraňová amnestie
Doposud odevzdali lidé na oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál pracoviště Nový Jičín pět kusů střelných zbraní v souladu se zněním zákona č. 170/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, (zákon o zbraních). Dvě dlouhé lovecké zbraně, výměnnou hlaveň a dva kusy krátkých zbraní – pistolí. Většinou lidé neuvádějí, od koho zbraně mají ani odkud pocházejí. Zbraně, které odevzdali, chtějí získat legálně nazpět a legálně je užívat. Což jim tato novela zákona umožňuje po provedení nezbytných úkonů. Zbraně budou odeslány na balistickou expertízu, kde se bude zjišťovat, zda nebyly v minulosti použity při spáchání trestného činu. Pokud bude chtít vlastník zbraň užívat ke střelbě, musí odevzdaná zbraň projít Českou státní zkušebnou. Ten kdo zbraň odevzdal, je považován za vlastníka zbraně, kdy takovou zbraň může zaregistrovat na své jméno v případě, že je držitelem platného zbrojního průkazu, nebo jí prodá. Pokud se jí zřekne, stane se vlastnictvím státu. „Osoby, které mají v držení zbraň nebo střelivo bez příslušného povolení, je mohou v období od 1. července do 31. prosince 2014 oproti potvrzení dobrovolně odevzdat na kterékoli policejní služebně aniž by jim hrozilo trestní stíhání (tzv. amnestie na úseku zbraní a střeliva)“.

S údivem sledovala co se děje. V Kopřivnici se pokoušel vloupat zloděj do auta, ačkoli uvnitř seděla žena. Přes zatemněná skla ji totiž neviděl ani netušil, že se uvnitř někdo nachází. Na parkoviště v těsné blízkosti koupaliště v Kopřivnici, přijelo v po 10 hodině 9. 7. 2014 vozidlo tmavě modré barvy zn. FORD, z kterého vystoupil muž. Několik minut procházel kolem zaparkovaných automobilů. Vyhlédl si dodávkové vozidlo, do kterého se snažil dostat odstraněním gumového těsnění dveří. Po celou dobu jej sledovala 38letá žena, která seděla uvnitř. Pozorovala jej, co provádí. Když se však začal vloupávat dovnitř, zakřičela na něj. Muž s úlekem utekl, nasedl do auta s kterým přijel a odjel.
Podle získaného popisu se mělo jednat o muže 170cm vysoké sportovní postavy, snědé pleti s krátkými černými vlasy, podlouhlým obličejem bez vousů a větších vypoulených očí. Na sobě měl šusťákovou bundu a kšiltovku zn. Adidas.
Kopřivničtí policisté prověřují tuto událost s podezřením ze spáchání přečinu krádež ve stádiu pokusu. Informace k vozidlu i osobě je možné podat policistům telefonicky na čísle 974 735 731.
Mělo sloužit řidičům, vandal jej však rozbil dlažební kostkou
Zatím neznámý vandal poškodil dlažební kostkou dopravní zrcadlo v Kopřivnici. To až do začátku července sloužilo řidičům k zpřehlednění dopravní situace při výjezdu z ul. Příborská na ul. Severní v Kopřivnici. Poškozením tak způsobil škodu ve výši 20tisíc korun.
Policie hledá svědky dvou dopravní nehody
Policisté žádají veřejnost o pomoc při prověřování okolností dvou dopravních nehod, které se udály v dubnu a květnu v katastru Ostravy.
Ve středu 23. dubna 2014 v 07:40 hodin ve Slezské Ostravě došlo na ulici Hladnovské (v blízkosti PENY Marketu) k dopravní nehodě s následným těžkým poraněním devětasedmdesátileté chodkyně. Řidič nákladního vozidla dával přednost chodcům, kteří přecházeli po označeném přechodu pro chodce. Rozjel se ovšem v okamžiku, kdy zmiňovaná žena bez zjevné příčiny upadla tak nešťastně, že jí nákladní vozidlo přejelo obě nohy.
Policisté žádají veřejnost o sdělení jakékoli informace, která by mohla mít souvislost s vyšetřováním příčin této dopravní nehody. Důležité by mohlo být hlavně svědectví dvou žen, které přes přechod pro chodce ve směru k supermarketu přecházely bezprostředně před nehodou. Občané mohou své informace sdělit přímo na služebnu dopravního inspektorátu Městského ředitelství policie Ostrava, telefon 974 725 585, 974 725 586.
Další dopravní nehoda se udála v pondělí 26. května 2014 v 11:15 hodiny v Ostravě – Dubině. Na křižovatce ulic Aloise Gavlase a Antonína Poledníka došlo ke střetu dvou osobních automobilů, a to Mitsubishi Colt červené barvy a bílého Peugeotu 206. Řidiči obou vozů byli při nehodě zraněni.
Také v tomto případě se policisté obrací na veřejnost s žádosti o jakoukoli informaci, která by mohla mít souvislost s vyšetřováním příčin této dopravní nehody. Občané mohou své informace sdělit přímo na služebnu dopravního inspektorátu Městského ředitelství policie Ostrava, tentokrát na telefonní čísla 974 725 516 nebo 974 725 254.
Za případné informace a pomoc policie veřejnosti děkuje.
Kuriózní dopravní nehoda
V pondělí 30. 6.2014 krátce před 18 hodinou natankoval řidič pohonné hmoty do svého auta, u jedné z benzinových čerpacích stanic v Novém Jičíně. U pokladny se však nestačil divit. Jeho vozidlo prorazilo dveře prodejny a skončilo části uvnitř. Z prvotního šetření policistů, vysvětlení svědků i samotného řidiče, se vozidlo mělo rozjet po manipulaci klíče ve spínací skříňce spolujezdkyní, která seděla uvnitř. Ke zranění žádných osob naštěstí nedošlo, jen škoda na prodejně předběžně přesáhla 200tisíc korun. Majitel vozidla si škodu vyčíslil na 10tisíc korun.

Další zásah proti drogovým dealerům
Operativní skupina novojičínských kriminalistů zasála další část drogového dealerství v okrese. Je to již druhá realizovaná akce během posledního měsíce proti drogám, která po dlouhodobé přípravě odhalila jednotlivé prodejce, distributory i uživatele. Ve zjištěném vyšetřovaném období od začátku roku 2013 do června 2014 prošel rukama distributorů minimálně kilogram pervitinu rozvážený do jednotlivých dávek při průměrné ceně 1000Kč/gram. Mezi zadrženými podezřelými jsou dvě ženy ve věku 45 a 24let společně s 33letým mužem. Jejich teritoriem byl Frenštát pod Radhoštěm, okolní města a vesnice okrese Nového Jičína. Věk jejich odběratelů se pohyboval v rozmezí mezi 20 až 40léty života. Svým jednáním se dopustili přečinů nedovolené výroby, přechovávání a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hlavní aktérka drogu zajišťovala od výrobců a následně distribuovala svým více jak 20 odběratelům s přidanou hodnotou zisku. Samotný zásah není konečným řešením. Policisté mají nadále rozpracovány případy jednotlivých konkrétních osob zabývajících se výrobou i distribucí v okrese. Současná situace i zájem společnosti o tuto problematiku policistům nahrává. Informace či poznatky přicházejí ze stran veřejnosti v daleko větší a konkrétnější míře. Nejsou to jen pouhé náznaky, ale také konkrétní údaje, které pomáhají jak policistům, tak i dotčeným obyvatelům v lokalitách výskytu drog. Vždyť na drogy se napojuje také další sekundární trestná činnost, která lidi obtěžuje nejvíce. Krádeže, vandalizmus, ohrožení vlastních dětí a majetku. Informace, které policisté mají k dispozici z tohoto prostředí, vyhodnocují a ve správně načasovanou chvíli realizují. Ne vždy mohou zasáhnout okamžitě s cíleným výsledkem adekvátního postihu. Nicméně aplikují průběžná opatření k eliminaci drog dle zákonných možností.
