3. 3. 2025

Regionální prodejci a tvůrci se představí ve Výstavním pavilonu

Ve Výstavním pavilonu v centru Kopřivnice se uskuteční jedinečná výstava s názvem Rukama domov, která představí tvorbu regionálních prodejců a tvůrců. Slavnostní vernisáž proběhne v pondělí 3. března v 17.30 hodin a hudebně ji doprovodí muzikant Tom Strom. Výstava Rukama domov zve návštěvníky k nahlédnutí do světa regionální rukodělné tvorby. Organizátoři připravili expozici, kde si budou moci návštěvníci nejen prohlédnout jednotlivé výtvory, ale také se seznámit s příběhy jejich tvůrců. Hlavním motivem výstavy je schopnost člověka vytvořit domov vlastníma rukama. Interiér bude postupně zaplňován unikátními kousky vyrobenými regionálními tvůrci, kteří jsou nejen šikovnými řemeslníky, ale i umělci. Jedním z hlavních cílů výstavy je podpořit lokální tvůrce a jejich originální tvorbu. „Chceme dát prostor těm, kteří nejsou široké veřejnosti dostatečně známí, ale jejich práce si zaslouží uznání. Každý exponát vypráví příběh tvůrčí cesty, lásky k materiálu a dovednosti, kterou nelze nahradit strojovou výrobou,“ uvedla Adéla Veřmiřovská z odboru školství kultury a sportu.

Návštěvníci se mohou těšit na rozmanité výtvory od ručně vyráběných šperků, keramiky, textilních doplňků, dřevěných dekorací a mnoha dalších originálních produktů. Instalaci doplní produkty z místních prodejen. Výstava bude k vidění ve Výstavním pavilonu v centru Kopřivnice do 20. března. Všichni milovníci řemeslné tvorby, originálních produktů a inspirativních příběhů jsou srdečně zváni! Přijďte podpořit regionální tvůrce a objevte krásu rukodělné tvorby.

 

PŘEDNÁŠKA: Rádi byste rozšířili možnosti péče o své blízké? Se koná v úterý 4. 3. 2025 v KC Stará škola Štramberk. S Petrou Milichovou si ukážete základy jednoduchých cvičení i stimulaci postižených částí.

 

 VERNISÁŽ výstavy mapující historii a vývoj jízdních kol „Do pedálů“ se koná v úterý 4. 3. 2025, Kopřivnice Muzeum nákladních automobilů Tatra- 17:00.

 

Nový dotační program Moravskoslezského kraje je určený na podporu aktivit v sociální oblasti jako jsou například odborné konference, osvětové akce pro veřejnost, komunitní setkávání, kulturní a společenské akce nebo aktivity napomáhající řešení sociálních situací občanů Moravskoslezského kraje. Kraj bude přispívat nejen na pořádání jednorázových akcí, ale i na celoroční činnosti organizací v sociální oblasti. Hejtmanství má připraveny celkově 3 miliony korun. Žádosti bude možné podávat od 17. března 2025 do 31. března 2025.

 

Kampaň Do práce na kole, pěšky či poklusem 2025 bude sice startovat až v květnu, ale nyní je nejvýhodnější doba na registraci. Startovné se s přibývajícím časem zvyšuje, a pokud jej hradí zaměstnavatel, může rozhodnutí, zapojit se již nyní, znamenat nejen úsporu na nákladech, ale i správnou motivaci k zapojení pro jejich zaměstnance. Letos proběhne už patnáctý celorepublikový ročník podporující aktivnější způsob dopravy a Kopřivnice se zapojí už pojedenácté. Zapojit se můžete i vy na webu https://dopracenakole.cz/

 

Moravskoslezští policisté, operátoři tísňové linky 158, vyřídili v loňském roce téměř 170 000 hovorů. Historicky nejvyšší počet volání pak odbavili v prvních dvou dnech povodní. Úkolem těchto policistů je zajišťování okamžité reakce na volání a pomoci, koordinace další činnosti hlídek v terénu, zjišťují rovněž zpětnou vazbu či poskytují informace. Všechny hovory z linky 158 z Moravskoslezského kraje míří ke zhruba 90 operátorům ve dne v noci. Každou událost sledují a končí až jejím vyřešením, zpětnou vazbou. I díky nim je v reakci na tísňová volání v Moravskoslezském kraji dojezdový čas policistů 7:37 minut, čímž jsme nejlepší v republice.

Průměrně za rok 2024 vychází na den 460 volání. Vyšší frekvence bývá v pátky a v soboty. V tyto dny hlídky častěji vyjíždějí řešit situace do zábavních podniků či v nákupních centrech a je více oznámení o osobních neshodách, nezřídka pod vlivem alkoholu. Všechny složky a služby policie prošly zatěžkávacím testem při MS v hokeji a při povodních. Od roku 2022 funguje v našem kraji systém tísňových SMS 158. Měsíčně jich je cca 900.

 

V úterý 18. 2. začali arboristé provádět odborný ořez šesti topolů v aleji u garáží Pod Bílou horou/Ke Koryčce. Tyto stromy byly v minulém roce na jaře poškozeny, a protože cena jednoho tohoto stromu byla vyčíslena na 50 000 korun, musela případ převzít policie. Topoly v lokalitě u garáží pod bílou horou byly před desítkami let vysazeny jako větrolamy na okraji bývalého pole, nyní bohužel stíní rodinným domkům, které byly vedl nich vystavěny. Otrávené stromy teď arborista Lukáš Oliva seřezává zhruba na polovinu původní výšky, neboť je předpoklad, že by na jaře mohly obrazit alespoň ve spodních partiích. Vyšetřování PČR bylo v lednu 2025 ukončeno s tím, že případ se objasnit nepodařilo. Dopadení pachatele v případě poškození dřevin je většinou složité, ale i přesto se to občas podaří. Vzhledem k tomu, že ochránci zákona dokážou ohlídat i rozsáhlejší veřejnou zeleň, dalšího pachatele, který chtěl odrovnat další topoly, se podařilo chytit.Veškeré informace k ořezům stromů, které náleží do majetku města získáte na odboru životního prostředí u Jana Habra. V letošním roce chystá město ořezy stromů, napadených jmelím. 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice