26. 2. 2025
Od 13. února je v proskleném pavilonu nová expozice Podmořský pokojíček Zdeňka Buriana. Tak trošku navazuje na to, že se pavilonu občas říká „akvárium“, v ní výtvarnice Zuzana Přívětivá a Petra Barošová oživují obrázky Zdeňka Buriana. Zatímco kolemjdoucí si mohou expozici prohlížet pouze zvenčí, děti z mateřských školek mají jiná privilegii, mohou dovnitř, přímo do Burianova pokojíčku. Adéla Veřmiřovská coby lektorka má pro ně připraven speciální prográmek. Výstava vytvořená u příležitosti 120. výročí narození kopřivnického rodáka Zdeňka Buriana bude k vidění do 28. února.
V depozitáři Slovenské strely se ve čtvrtek 27. února uskuteční v 17 hodin přednáška kurátora Muzea nákladních automobilů Tatra Radima Zátopka. Ve své přednášce přiblíží dlouhou cestu Slovenské strely od jejího příjezdu do Kopřivnice až po její umístění do současného depozitáře. Vstup na přednášku je zdarma.
Ke 120. výročí narození slavného kopřivnického rodáka Zdeňka Buriana připravilo Lašské muzeum výstavu, která představí průřez jeho ilustrátorským dílem, výstava potrvá až do konce března 2025.
V pavilonu v těsném sousedství Burianova pokojíčku každý večer od 18 hodin běží multimediální projekce na počest čtyř místních umělců: Zdeňka Buriana, Josefa Treuchela, Bohumila Chlebovského, a Josefa Martiniho. Originální videoprojekce vznikla v pražském ateliéru Krutart, který má s podobnou tvorbou zkušenosti. Mobiliář a audio techniku zajišťuje společnost AVT Group. Vzhledem k rozdílnosti výtvarných stylů vybraných umělců bylo zvoleno zjednodušení, aby diváci mohli video vnímat celistvě. Projekce trvá přes 4 minuty a bude se pouštět ve smyčce po dobu tří měsíců. Multimediální díla v pavilonu vznikají v rámci projektu Vybudování odpočívky nejen pro turisty v centru města, na který radnice dostala přibližně dvoumilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech. Projekt řeší dovybavení výstavního pavilonu a jeho okolí. Předmětem jsou nejen zmíněné projekce, ale také dodávky projektoru, expozičního mobiliáře, závěsného systému, sedacích vaků, plážových lehátek, mobilních stánků apod. Celkové náklady projektu činí zhruba 4 miliony korun.
Další ročník projektu Na Bílou horu byl dokončen. Celkově se zúčastnilo 95 lidí a vystoupali celkem 5572 x k rozhledně. Celkový vítěz JB vyšel 991 x. Na druhém místě skončil Vandys, třetí se umístil Andy s 380 výstupy. Projekt je otevřen pro všechny milovníky aktivního života a pohybu v přírodě bez omezení věku. Vystoupat, vyběhnout či vyjet na vrchol Bílé hory je možno kteroukoliv trasou a u rozhledny pořídit otisk prstu na snímači. V nultém ročníku se do nového projektu zapojilo 257 sportovců.
Nový dotační program Moravskoslezského kraje je určený na podporu aktivit v sociální oblasti, jako jsou například odborné konference, osvětové akce pro veřejnost, komunitní setkávání, kulturní a společenské akce nebo aktivity napomáhající řešení sociálních situací občanů Moravskoslezského kraje. Kraj bude přispívat nejen na pořádání jednorázových akcí, ale i na celoroční činnosti organizací v sociální oblasti. Hejtmanství má připraveny celkově 3 miliony korun. Žádosti bude možné podávat od 17. března 2025 do 31. března 2025.
Kampaň Do práce na kole, pěšky či poklusem 2025 bude sice startovat až v květnu, ale nyní je nejvýhodnější doba na registraci. Startovné se s přibývajícím časem zvyšuje, a pokud jej hradí zaměstnavatel, může rozhodnutí, zapojit se již nyní, znamenat nejen úsporu na nákladech, ale i správnou motivaci k zapojení pro jejich zaměstnance. Letos proběhne už patnáctý celorepublikový ročník podporující aktivnější způsob dopravy a Kopřivnice se zapojí už pojedenácté. Zapojit se můžete i vy na webu https://dopracenakole.cz/.