24. 2. 2025

V KRAJSKÝCH NEMOCNICÍCH POMÁHÁ S DIAGNOSTIKOU A LÉČBOU UMĚLÁ INTELIGENCE A VIRTUÁLNÍ REALITA. Využití umělé inteligence při čtení rentgenových snímků zachytí o 30 procent více nálezů. AI jako „třetí oko lékařů“ využívají všechny krajem zřizované nemocnice. Vývojáři nastavili čtení rentgenových snímků mimořádně citlivě, a tak může umělá inteligence upozornit na nález, který by jinak mohlo lidské oko přehlédnout. AI může také snižovat administrativní zátěž. Robot totiž rovnou generuje lékařskou zprávu, ze které může lékař vycházet, doplnit ji nebo upřesnit. Ovšem stále platí, že na prvním místě je pohled a úsudek ošetřujícího lékaře. Moravskoslezský kraj je tak první region, který AI využívá plošně.

Další moderní vychytávkou, díky které se zvyšuje kvalita péče o pacienty, je virtuální realita, která je užitečná hlavně při rehabilitaci. Pacienti se s virtuálními brýlemi na očích pohybují v naprogramovaném prostředí, které umí navodit příjemnou atmosféru a pocit bezpečí. Cvičení a jeho intenzita jsou sestavené individuálně podle stavu a potřeb pacienta. Cvičení je gamifikované, aby motivovalo k požadovanému vhodnému pohybu. Pacienti tak třeba chytají motýly, skládají kostky nebo přecházejí po kamenech řeku. Každý pohyb má svůj přesně určený cíl.

V posledním čtvrtletí bylo v Moravskoslezském kraji umělou inteligencí zkontrolováno skoro 30 tisíc pacientů. Umělou inteligenci mají v systému integrovanou všechny nemocnice, které Moravskoslezský kraj zřizuje. Tuto nejmodernější diagnostiku mohou využívat lékaři v Krnově, Opavě, Frýdku-Místku, Třinci, Karviné a Havířově.

 

Kopřivnice si v těchto dnech připomíná 120. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších místních rodáků – Zdeňka Buriana. Světoznámému malíři a ilustrátorovi je věnována nejen projekce a krásná instalace místních výtvarnic ve Výstavním pavilonu, ale také aktuální výstava v Lašském muzeu. Tu doplní zajímavá přednáška nazvaná Zdeněk Burian, muž s unikátní představivostí.

Výstava na počest Zdeňka Buriana je v Lašském muzeu k vidění od 11. února, tedy dne výročí Burianova narození, až do 6. dubna. Vystaveny jsou zde originály obrazů a ilustrací, které jsou majetkem města Kopřivnice. Zahájení proběhlo bez klasické vernisáže, návštěvníci však o zajímavé povídání o autorovi nepřijdou. V úterý 25. února v 17 hodin se v muzeu uskuteční poutavá přednáška: „Zdeněk Burian byl vynikající malíř s obdivuhodným darem. Z pouhého detailu dokázal stvořit celý svět. Maloval krajiny, které nikdy nenavštívil, zvířata, která nikdo neviděl. Ilustroval dobrodružnou literaturu a proslavil se vědeckými rekonstrukcemi prehistorie. O jeho pozoruhodném díle a zajímavém životě nám v úterý 25. února pohovoří historička umění Gabriela Pelikánová,“ pozvala všechny milovníky Burianova díla vedoucí Lašského muzea Věra Vahalíková.

 

U příležitosti 120. výročí narození Zdeňka Buriana ocenila Kopřivnice osobnosti kopřivnické kultury v oblasti výtvarného umění. Tento titul si v pátek 14. února převzalo šest místních výtvarníků, pedagogů a propagátorů výtvarného umění.  Sedmý titul byl udělen in memoriam. Oceněné osobnosti byly vybrány na základě nominací veřejnosti.

Prvním oceněným byl Zdeněk Babinec, který od roku 2003 působil jako ředitel ZUŠ Zdeňka Buriana a významně se zasloužil o její rozvoj. Je zakladatelem výtvarné soutěže Svět pohádek, dobrodružství a fantazie na počest Zdeňka Buriana.

Další oceněnou byla Lenka Dobiášová, která se ve své umělecké tvorbě zaměřuje zejména na figurální malbu, akty, abstraktní malbu a enkaustiku.

Jako další oceněnou ženou byla Anna Georgiadu, za kterou cenu převzal její manžel. Malířka a grafička, pokračovatelka slavného rodu Treuchelů, která se kromě vlastní tvorby věnuje výtvarné pedagogické činnosti na ZŠ 17. listopadu a působí rovněž na První soukromé ZUŠ MIS music.

Oceněn za svůj profesní život, který zasvětil dokumentaci a popularizaci historie místní automobilky, byl Karel Rosenkranz. Jeho kresby tatrováckých vozidel jsou detailně propracované a odrážejí hluboké porozumění konstrukci a designu automobilů.

Mezi oceněnými nechyběl Hynek Tekula, který se ve své výtvarné tvorbě věnuje širokému spektru činností, včetně tvorby portrétů, karikatur, grafického designu nebo animace, cenu převzal jeho tatínek.

Další oceněnou byla Kateřina Zamišková, která vyučuje na ZŠ Emila Zátopka a ZUŠ Zdeňka Buriana. Jejím významným počinem v oblasti popularizace výtvarného umění byl provoz K-Galerie, která fungovala v suterénu Šustalovy vily.

Poslední z oceněných Vladimír Boháč získal titul in memoriam. Zaslouženou cenu, na kterou byl v prosinci 2024 nominován, již naneštěstí nestihl převzít, neboť v závěru roku zemřel. Akademický malíř Vladimír Boháč se zpočátku věnoval zejména grafice, ilustraci a propagační tvorbě. Po návratu do rodné Lubiny se více zaměřil na zachycení krás beskydské přírody a historických scenérií.

Kromě pamětního listu získali ocenění krásnou a originální cenu, kterou vyrobila sochařka a kovářka Christine Habermann von Hoch. Tvarem amonitu odkazuje cena na Zdeňka Buriana a dynamikou na město v pohybu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice