17. 1. 2024
V Lašském muzeu odhalí tajemství rostlinného světa. Lašské muzeum Vás zve na přednášku Tajemství rostlinného světa, která se bude konat ve čtvrtek 18. ledna v 17 hodin. Autorka aktuální výstavy Jana Koller se s námi podělí o zajímavosti z rostlinné říše. Dozvíme se například, že rostliny nejsou hloupé a dokážou odhadnout rizika. Odhalíme, kde mají květiny oči nebo že se některé dají používat jako kompas. Kopřivnická autorka Jana Koller působí na katedře biologie přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a odborné vzdělání ráda propojuje se svým uměleckým nadáním. Už během doktorského studia hledala možnosti popularizace svého výzkumu a cestu našla v kolážích sušených rostlin, které skenuje a následně graficky upravuje. Díla doprovází obsáhlými popisky, na kterých vysvětluje jevy z oblasti biologie rostlin. Vstupné na přednášku bude 50 korun a zahrnuje také prohlídku výstavy Rostliny a světlo, která bude v Lašském muzeu už jen do 21. ledna a určitě stojí za zhlédnutí!
PŘEDNÁŠKA: Karavanem po krásách USA-18.1.2024 18:00, Vila Machů. Vila Machů pořádá přednášku Karavanem po krásách USA od slovenské cestovatelky Kamily Kurpašové.
PŘEDNÁŠKA: Norsko – ztraceni mezi fjordy-18.1.2024 18:00, malý sál v přízemí kulturního domu. Cestopisná přednáška jachtaře Tomáše Kůdely.
Zahájení výstavy „Tatra ve službách skautů“ se uskuteční v úterý 23. ledna od 17 hodin v Muzeu nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Historie kopřivnického skautingu je zdokumentována na fotografiích, amatérských filmových záběrech, v zápiscích z kronik i dopisech a oficiálních dokumentech. Nezbytnými pomocnicemi při převozu potřebného vybavení i budování skautských táborů byly skautům vozy značky Tatra, a to od Tatry 111, přes Tatru 138 až po Tatru 813 Kolos. Vystavené fotografie tak dokumentují vývoj a především schopnosti nákladních vozů značky Tatra. V rámci vernisáže Vás čeká premiéra videoklipu k písni vzniklé u příležitosti této výstavy. Výstava potrvá do 30. září 2024.
Kopřivnický web bodoval v celostátní soutěži. Před necelým rokem spustila kopřivnická radnice nové internetové stránky. Aby získala nezávislé odborné posouzení, přihlásila je do soutěže Radniční web roku 2023. V silné konkurenci 32 municipalit s více než 10 tisíci obyvateli dosáhl kopřivnický web na krásné 4. místo v celostátním kole. Soutěž pořádá spolek Kvalikom, jehož cílem je zlepšování komunikace veřejných institucí s klienty. Podle Kvalikomu jsou webové stránky města Kopřivnice originální, nápadité a zaujmou svým designem upevňujícím městskou vizuální identitu. Stránky jsou dostatečně aktualizované na denní bázi, plně responzivní a SEO optimalizace, která byla testována ve třech vyhledávačích, má optimální výsledky. Členění menu je intuitivní a jednotlivé podstránky se zdají být logicky členěné, avšak někdy je dle hodnotitelů těžké odhadnout, zda některé informace hledat v menu “Město” nebo “Radnice”. Trochu slabší je rovněž zobrazování výpisu podstránek, kterých je mnoho a uživatelé musí hodně scrollovat. Celkem bylo hodnoceno 20 kritérií a Kopřivnici se podařilo získat 81 bodů z maximálního možného počtu 84.
V Kopřivnici vznikla nová studánka. Nachází se na Červeném kameni v blízkosti Lašské naučné stezky, a přestože existuje sotva pár týdnů, už se stihla přejmenovat. Její název totiž ovlivnila tragická událost, k níž došlo 21. prosince v Praze. Studánkami se zabývá oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody, které je postupně upravuje a čistí, případně nechává zpracovat rozbory kvality vody. Na podnět oddělení byl v loňském roce například vyčištěn a opraven Markétin pramen u cesty K očnímu. „Péče o studánky a prameny je důležitá nejen proto, aby se mohli kolemjdoucí turisté osvěžit. Naši předkové chodili pro čistou vodu k pramenům a věřili, že má magickou moc. Na 19. ledna připadá prastarý slovanský svátek Vodokres, kdy veškerá voda v otevřených zdrojích údajně získává ozdravné vlastnosti. Ať tomu věříme, či nikoliv, je potřeba tyto zdroje vody uchovávat, pečovat o ně, předávat je dalším generacím a nebýt závislými pouze na vodě z kohoutku,“ řekla vedoucí oddělení Radka Krysová. „V lese poblíž sjezdovky byl přítok vody, kolem kterého už měli lidé několik hrníčků a byl uveden i na webu estudanky. Vydala jsem se hledat přímo pramen, který jsem objevila u cesty vedoucí na vrchol Červeného kamene. Oslovila jsem pana Jakuba Syrka, který udělal návrh studánky, vytvořil kamennou nádrž, stříšku a v polovině prosince byla studánka hotová. Pojmenovali jsme ji Lašská. O několik dnů později však došlo ke smutné události na filozofické fakultě v Praze, která nás všechny zasáhla. Cítili jsme, že to, co všichni potřebujeme nejvíce, je naděje. A voda je naděje. Bez vody by nebyl život. Proto jsme se rozhodli novou studánku přejmenovat na studánku Naděje,“ vysvětlila Radka Krysová s tím, že původní název Lašská studánka použije oddělení pro další vodní zdroj, který se chystá upravit.