15. 8. 2022

Blíží se Bartolomějská pouť! Od pátku 19. srpna do neděle 21. srpna ožije Kopřivnice tradiční Bartolomějskou poutí. Kolotoče a stánky s typickým pouťovým zbožím opět doplní koncerty různých žánrů, divadelní představení pro děti, starodávný jarmark či oblíbené projížďky veterány značky Tatra. Víkendové veselí odstartuje v pátek v 18 hodin na koncertní louce za Šustalovou vilou, kde se v rámci Předpouťového večera představí pop-rocková skupina Zastodeset a Jacob Dý. a DJ Megas.

V sobotu i v neděli bude možné navštívit oblíbený Starodávný jarmark v sadu E. Beneše, na kterém budou stánkaři nejen nabízet své výrobky, ale někteří také předvádět svá řemesla. Po oba víkendové dny od 10 hodin si příchozí budou moci prohlédnout pestrou nabídku jarmarečního zboží a zakoupit například ručně vyráběné šperky, hračky, přírodní kosmetiku, výrobky ze dřeva, kůže, proutí, skla či keramiky. Děti se mohou těšit na ohrádku se zvířátky, pískování, třpytivé tetování, malování na obličej, zdobení tašek či výrobu talismanů. Pro nejmenší budou v sobotu připravena také dvě představení Divadla Elf (v 11 a ve 13 hodin) a v neděli je pobaví Divadélko Ententýky (rovněž v 11 a ve 13 hodin). O stylový hudební doprovod mezi vystoupeními se v sobotu postará dobová hudba Devětsil, v neděli Cimbálová muzika Poštár.

Bartolomějský večer odstartuje na louce za Šustalovou vilou v sobotu v 16 hodin. Program zahájí Zdendalele, kterého v 18 hodin na podiu vystřídají Slepí Křováci a ve 20 hodin se představí skupina Nagauč. Hlavní hvězdou večera bude ve 22 hodin kapela Terrapie se svým frontmanem Miro Šmajdou, známým mimo jiné z pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar. O pohodu nedělního odpoledne se postará Městský dechový orchestr Kopřivnice, který vystoupí v sadu E. Beneše od 13 hodin a kulturní tečkou za letošní poutí bude v neděli v 15 hodin koncert folkové country skupiny Lokálka.

To však není všechno! Ke kopřivnické pouti již neodmyslitelně patří také projížďky ve veteránech značky Tatra, které nebudou chybět ani letos. Několik automobilových krasavců bude připraveno svézt všechny zájemce v neděli mezi 9. a 18. hodinou. Nástupní místo bude tentokrát před novým Muzeem nákladních automobilů Tatra a pasažéři si budou moci vybrat ze dvou tras. Nevšední jízdu si dospělí užijí za 100 korun a děti do 14 let za polovinu.

 

Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů. ​Celkem 65 nábojů do minometů z dubnových osvobozovacích bojů na konci 2. světové války nalezli včera dopoledne v Bolaticích na Opavsku stavbaři. Na munici narazili při výkopech pro stavbu Domu sociálních služeb v Družstevní ulici. Kvůli nálezu munice muselo být evakuováno asi pětadvacet osob. Vedení obecního úřadu také vyzvalo obyvatele, aby i přes zvědavost pochopili situaci a nechodili k místu nálezu, které pyrotechnici uzavřeli. Stavbaři nejprve nalezli devět kusů munice a zastavili výkopové práce. Přivolaní pyrotechnici poté odkrývali a prozkoumávali půdu kolem nálezu a nalezli zbytek nábojnic. „Na Hlučínsku jsou takové nálezy válečné munice poměrně všeobecně běžné. Na našem území proběhla Ostravsko opavská operace,“ řekl pro Magazín PATRIOT místostarosta Bolatic Martin Bortlík, který byl i u nálezu munice v době, kdy stavbaři volali pyrotechniky. Minometné střely pyrotechnici odpálili ve 20.15 hodin. Likvidaci nalezené válečné munice ovlivňovalo včerejší střídavé počasí, nejprve ji pyrotechnici stanovili do jednadvacáté hodiny večerní a nakonec všech pětašedesát minometních střel odpálili přesně ve 20.15 hodin v bezpečných místech nedaleko obce.

Historici uvádějí, že v oblasti obce Bolatice padlo při osvobozování přes 600 rudoarmějců a že zde zuřila v dubnu 1945 jedna z těžkých bitev při osvobozování Opavska a Ostravska. Jen československá tanková brigáda ztratila v Bolaticích šestnáct mužů a deset jejich tanků nepřítel vyřadil z boje. Poničení zástavby při osvobozovacích bojích v obci bylo po válce odhadnuto na osmdesát procent, zničeno bylo 82 obytných domů a téměř 150 hospodářských stavení. Téměř 150 dalších budov utrpělo škody různého rozsahu.

 

Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Bylo jí 64 let. Její úmrtí potvrdil Městský úřad Příbor. Právě v Příboře Jane McAdam Freud v poslední době žila. Zemřela 9. srpna po těžké nemoci. Jane McAdam Freud byla britská konceptuální sochařka, která se vyjadřovala zejména prostřednictvím instalací a digitálních médií. Její díla jsou zastoupena například v Londýně, New Yorku nebo Berlíně. Do Příbora poprvé přijela v roce 2006 při příležitosti 150. výročí narození jejího pradědečka. Později se stala spolumajitelkou jednoho z domů na náměstí v Příboře, nedaleko rodného domu jejího slavného předka a také památníku věnovaného Sigmundu Freudovi. Jak sama řekla, do města se zamilovala. „Našla jsem spojení mezi svou uměleckou prací a objekty ze sbírky Sigmunda Freuda. Jak známo, právě on nasbíral přes dva tisíce starožitných soch, což mě fascinovalo, protože sbíral sochy a já je vytvářím. A vždycky jsem si přála, abych navštívila jeho rodné město a našla a pro sebe objevila spojnice mezi jeho životem a prací, a také svou tvorbou,“ uvedla při návštěvě Sympozia prostorových forem Ostrava 2008.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice