10. 3. 2023

S úplnou uzavírkou části silnice III/04816 mezi Loučkou, místní částí Nového Jičína a Starým Jičínem musejí počítat řidiči v nastávajících víkendových dnech. Město Nový Jičín upozorňuje, že v souvislosti s výstavbou dálnice D48 bude ve dnech 10. až 13. března a 17. až 20. března 2023, vždy v pátek od 16 hodin do pondělí 6 hodin úplná uzavírka silnice III/04816 mezi Loučkou a Starým Jičínem. „Uzavírka se konkrétně týká průjezdu pod mostem na silnici I/48. V místě v současné době platí již několik měsíců částečná uzavírka a provoz řídí světelné signály,“ stojí v upozornění.

Stavba I. etapy přeměny silnice I/48 na dálnici D48 v úseku Bělotín – Rybí začala slavnostně 10. června 2021 v Bělotíně.

Objízdná trasa povede ve směru od Nového Jičína-Loučky na Bernartice n. O. po silnici III/04815, dále v Bernarticích nad Odrou vlevo po silnici III/05715 ve směru na Hůrku a zde opět vlevo po silnici III/0489 směr Starý Jičín. V opačném směru řidiči použijí stejnou trasu. Úplná uzavírka je v souvislosti s výstavbou dálnice D48.

 

PÁTEK  10. března 2023  DIVADLO: 1+1=3  Štramberk. Známá situační komedie. John Brown je taxikář, kterému se kvůli přísně dodržovanému harmonogramu daří léta utajovat skutečnost, že má dvě manželky a že vede dvojí život. Jednoho dne se však John kvůli okolnostem dostane do nemocnice a na policii. Nepodaří se mu tak dodržet svůj časový harmonogram a rozjíždí se velký kolotoč lží, do kterých se John stále více zamotává. Když se konečně rozhodne ke všemu přiznat a poprvé říká pravdu, nikdo mu však nevěří…  Kulturní dům Kdy: 19:30

 

SOBOTA  11. března 2023-Hokejový ples  Kopřivnice. Hráči, fanoušci, nadšenci a přátelé hokeje, vyměňme dresy a teplákovky za oblek či šaty a pobavme se jako jeden velký hokejový tým. K tanci a poslechu hraje KOPROCK,  DJ STOUPA,  Taneční vystoupení, Soutěž o ceny. Kulturní dům  Kdy: 19:00

 

Sobotní pop-up restaurace  Příbor. Srdečně vás zveme na večeři s tříchodovým menu, které pro vás připraví šéfkuchař David Holaň. Menu v ceně 500 Kč (předkrm, hlavní chod, dezert a káva nebo čaj) bude sestaveno šéfkuchařem společně s přihlášenými hosty. V nabídce budou jak masové, tak i bezmasé pokrmy, abyste si mohli vybrat variantu, která vám bude nejvíce chutnat. Kde: Bistro Viktorina Loca  Kdy: 18:00

 

NEDĚLE  12. března 2023- NEDĚLNÍ POHÁDKA: Řád Červených Nosů: Obrázky ze života hmyzu, Kopřivnice. Naučná interaktivní revue pro děti o tom, co je správné a co ne. Pýcha, závist, lenivost, lakota a hněv a zlost radši se jich vyvaruj, směle zakřič – to je fuj! Tulák Cvrček se setkává s lenivou a pažravou Housenkou, pyšnou a nevěrnickou Motýlicí i se závistivou a zlostnou Chrobáčicí. Ale každý se může polepšit, a tak za pomoci písniček a hmyzího sboru – dětí, jsou hříšníci napraveni. Kde: Kinosál  Kdy: 10:00

 

Po 20. letech se u nás konalo mistrovství české republiky v krasobruslení v kategoriích žactva, mladšího žactva a nejmladšího žactva. Z domácího klubu se na toto klání nominovaly tři dívky: Eliška Kubáňová, Dominika Neumannova a Julie Hruškovská. Eliška Kubáňová závod ovládla a stala se mistryní české republiky v silné kategorii mladších žaček. Pro její trenéry manžele Milčinské je to již pátý titul mistra republiky. Kromě Elišky byla ve stejné kategorii také Julie Hruškovská, která si vybruslila parádní desátou příčku. Třetí ze zmíněných krasobruslařek byla Dominika Neumanová, která závodila v kategorii žačky. Zde si vyjezdila 17. příčku v konkurenci 30 bruslařek.

 

 

Kopřivnice se připojila ke kampani Vlajka pro Tibet. Město Kopřivnice se po třiadvacáté připojilo k mezinárodní kampani poukazující na porušování lidských práv v Tibetu, a proto vlaje na radnici tibetská vlajka. Právě dnes si totiž připomínáme 64. výročí od krvavého potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. „Kampaň má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s tibetským národem. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při svých nenásilných protestech. Za její vyvěšení v Tibetu hrozí až několikaleté tresty vězení,“ uvádí na svém webu spolek Lungta, koordinátor kampaně v České republice. Kampaň vznikla v 90. letech v západní Evropě a Kopřivnice se do ní zapojila poprvé již v roce 1997. Tehdy byla jedním z pouhé dvacítky českých měst, která se ji rozhodla podpořit. Po čtyřleté přestávce byla vlajka vyvěšena až v roce 2002 a od té doby vlaje na místní radnici každoročně. Zapojení do kampaně schvaluje městská rada.  V loňském roce se ke kampani připojilo 853 českých obcí, měst, městských částí nebo krajů. Zapojují se také různé školy další instituce. Stovky vlajek vlají každoročně také v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích.

 

Sběr gastroodpadu se osvědčil a rozšíří se

Pilotní projekt sběru gastroodpadu byl úspěšný. Obyvatelé sídliště Sever, kde bylo vloni v září rozmístěno dvacet speciálních hnědých popelnic, vytřídí měsíčně zhruba 1,5 tuny prošlých potravin, zbytků vařených jídel a dalších odpadů z kuchyní. Díky tomu se nyní popelnice na gastroodpad objeví také v dalších lokalitách. Přestože ve srovnání s podobnými městy má Kopřivnice v třídění odpadů dobré výsledky, stále je co zlepšovat. Fyzická analýza odpadu provedená v roce 2021 ukázala, že zejména v sídlištní zástavbě končí mnoho organického odpadu v nádobách na směsný odpad. Proto radnice odstartovala pilotní projekt na sběr gastroodpadu a nyní roznáší biokyblíky. Cílem obou projektů je snížit podíl směsného komunálního odpadu končícího na skládkách, a tím také nárůst poplatků za jeho likvidaci. Hnědé popelnice na gastroodpad mají objem 120 litrů a na rozdíl od jiných druhů sběrných nádob jsou vybaveny těsněním proti zápachu a klapkou zabraňující vniku hlodavců. Vhazovat do nich lze zbytky jídel rostlinného i živočišného původu, spadané ovoce, maso, rybí a drůbeží kosti, kávové či čajové sedliny apod. „Prošlé potraviny se mohou vyhazovat v původních obalech, například jogurt v kelímku nebo sýr v krabičce. Výjimkou jsou však potraviny ve skleněných obalech, které je nutné vyprázdnit a odpad roztřídit. Do popelnic na gastroodpad nepatří ani jednorázové nádobí, dřevo, tráva, psí exkrementy, uhynulá zvířata či jedlé tuky,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí s tím, že obsah popelnic je ekologicky recyklován v bioplynové stanici v Rapotíně a zpracován na elektrickou energii, teplo a biometan. Jelikož se sběr gastroodpadu na Severu osvědčil, dohodli jsme se na pořízení dalších 40 popelnic. Dle dosavadních výsledků by v Kopřivnici bylo možné ročně vysbírat až 54 tun gastroodpadů, které neskončí na skládce, doplnila Lucie Kubalcová s tím, že roční náklady na sběr gastroodpadu budou zhruba 500 tisíc korun. „Popelnice městu poskytuje společnost EFG Waste logistic, která je za poplatek sváží jednou týdně. Sazba za převzetí tuny gastroodpadu v Rapotíně činí 980 korun, za převzetí tuny směsného odpadu na skládce nyní platíme 1065 korun – tato částka neustále roste a my jsme povinni množství sládkovaného odpadu snižovat. Největší přínos třídění však spočívá v environmentálních dopadech, neboť gastroodpad v Rapotíně se dále zpracovává je znovu využit,“ zdůraznila Lucie Kubalcová. Nové sběrné nádoby na gastroodpad budou během března rozmístěny na sídlištních stanovištích tak, aby byly dostupné pro občany na celém území města.

 

Verdikt ostravského soudu v kauze pádu mostu ve Studénce přezkoumá Nejvyšší soud

V září loňského roku konečně po více než čtrnácti letech od velkého tragického vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku padl definitivní pravomocný verdikt. Ten nyní přezkoumá Nejvyšší soud v Brně.

Jak uvedla Česká televize, dva z pěti potrestaných manažerů stavebních firem už podali dovolání. Pětice odsouzených si loni v září u odvolacího soudu vyslechla podmíněné tresty.

Podzim 2022

Krajský soud v Ostravě už v loni v září rozhodl, že za zavinění neštěstí, při kterém zemřelo v srpnu 2008 osm lidí a stovka dalších utrpěla zranění, nepůjde do vězení nikdo. Dva původní nepodmíněné tresty zmírnil mimo jiné kvůli délce trestního řízení.

Rozsudek byl pravomocný. Na jeho vyhlášení tehdy přišlo i několik příbuzných obětí neštěstí a lidí, kteří vlakem cestovali. Nepočkali ale na celé odůvodnění a po oznámení výše trestů odešli – více zde.

Odvolání

Odvoláním některé ze stran se ostravský soud tehdy zabýval už potřetí, kdy rozhodoval o odvolání obžalovaných i státního zástupce.

Před soudem původně stanulo deset obžalovaných. Dvakrát okresní soud všechny obžaloby zprostil. Napotřetí uznal pět manažerů stavebních firem vinnými.

Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali původně u novojičínského soudu 3,5 roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl si vyslechli podmíněné tresty.

Jiřího Šindeláře (v kostkované košili) psychicky drží nad vodou jeho dcera (vlevo) a manželka (po jeho levici)

Dozvěděla jsem se to poslední, říká manželka strojvůdce Šindeláře

Krajský soud v září 2022 dva původní nepodmíněné tresty změnil na podmíněné. Předseda senátu Milan Ihnát řekl, že důvodem pro zmírnění trestů byla délka trestního řízení i to, že před spácháním činu i potom vedli obvinění řádný život. Šlo podle něj o nevědomou nedbalost, kdy nevěděli, jaké neštěstí mohou způsobit. Soudce řekl, že i délka řízení se v soudní praxi chápe jako určitý druh trestu, protože obžalovaní jsou během té doby omezeni v běžném životě, nesou následky trestního stíhání a podobně.

„Zkušební dobu krajský soud pouze mírně diferencoval podle významu porušení důležitých povinností,“ řekl soudce. Nejdelší podmínky tak dostali Janouškovec a Magnusek.

Odůvodnění rozsudku

Soud považuje závěr o vině za správný, přestože obvinění tvrdili, že žádné své pracovní ani zákonné povinnosti neporušili. Soudce řekl, že Janouškovec například umožnil, aby Foniok působil na stavbě jako stavbyvedoucí, ačkoliv k tomu neměl potřebnou kvalifikaci.

„Neplnil také své povinnosti autorizovaného technika na stavbě,“ uvedl soudce. Janouškovec podle něj odpovídal za celou stavbu a za její správné provedení, a měl tedy kontrolovat i činnost, kterou prováděl subdodavatel, společnost Bögl & Krýsl. Měl podle soudu vyhodnotit, zda se stavba chová bezpečně a také zda s ohledem na použitou technologii a změny projektu není nutné požadovat výluku drážní dopravy.

Přesně rok po tragickém železničním neštěstí se ve Studénce sešlo několik desítek účastníků tragedie, ktreá si 8. srpna 2008 vyžádal osm lidských životů a sedm desítek zraněných.

K Foniokovi soudce řekl, že měl dostatečné znalosti na to, aby například mohl v průběhu stavby navrhovat přerušení důležitá pro bezpečnost. Také on podle soudu řádně neplnil své povinnosti.

„Pokud se hájil tím, že neměl informace od pracovníků firmy Bögl & Krýsl, že toho dne bude probíhat zásun mostu, k tomu krajský soud uvádí, že jako stavbyvedoucí měl práce organizovat, a zajistit tak, aby věděl o všem, co se na stavbě mostu provádí a zda to ohrožuje provoz na dráze, či nikoliv,“ řekl soudce. Kovalík, Magnusek a Malý byli podle soudu zodpovědní za návrh montáže a technologických předpisů a nezpracovali je řádně.

Soudce řekl, že věděli, že se bude manipulovat s mostem nad dráhou, po které jezdí vlaky, a mimo jiné měli navrhnout taková opatření, aby zabránili jakékoliv nehodě. Rovněž podle soudu nepřijali dostatečná opatření k nápravě poruchy, která vznikla dva dny před nehodou. „Měli zajistit vzhledem k té závadě, aby žádné práce neprobíhaly v době, kdy projíždějí vlaky pod stavbou, měli podmínit jakékoliv práce na stavbě mostu tím, že tam vlaky nebudou jezdit,“ řekl soudce.

Definitivní rozsudek nad pěticí mužů, kteří podle obžaloby zavinili vlakové neštěstí ve Studénce v roce 2008, padl v pondělí 13. června 2022 u Krajského soudu v Ostravě. Pozůstalí v kauze vlakového neštěstí ve Studénce naštvaně opustili soud

Vynesení rozsudku se zúčastnili tři obžalovaní. „Je to nějaké ulehčení, ale opět nevím, za co,“ řekl poté Zdeněk Malý. Magnusek řekl, že za zmírnění trestu je rád. „Vina spočívá v tom, že nebyla dodržená určitá nařízení, která se mají dodržovat,“ řekl. V dnešní době se podle něj ta nařízení dodržují bezpodmínečně a v celém rozsahu, před 15 lety to ale nebylo až tak běžné. „Určitě kdybych měl pocit, že je něco špatně, tak bych to zastavil. Ale já jsem tam v ten čtvrtek neviděl nic, co by bylo špatně. My jsme provedli kontrolní výsun a všechno se chovalo, i hodnoty toho tažení byly tak, jak měly být, jak jsme očekávali. Čili já jsem ve čtvrtek večer odcházel ze stavby a myslel jsem si, že je vše v pořádku,“ řekl Magnusek.

Ohlédnutí

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Silniční most tehdy během opravy spadl na železniční trať a do jeho trosek bezprostředně narazil mezinárodní rychlík. Na místě zahynulo šest lidí, další dva zranění zemřeli později. Dále bylo zraněno 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Soud v Novém Jičíně vynesl v kauze postupně tři rozsudky. Odvolací soud v Ostravě ale případ okresnímu soudu dvakrát vrátil. Obžalovaných bylo původně deset, u pěti z nich ale už dříve nabyly platnost osvobozující verdikty. Při prvním rozsudku v roce 2017 zprostil novojičínský soud viny všechny obžalované, protože se podle něj nepodařilo prokázat, proč přesně most spadl a že by za to mohli právě oni. Krajský soud tento rozsudek zrušil.

Jiří Šimsa z Havířova přijel na setkání, kteé se uskutečnilo rok po tragickém železničním neštětstí ve Studénce, s dcerou Klárkou.

V roce 2019 novojičínský soud opět vynesl zprošťující rozsudek. Krajský soud ho v případě pěti obžalovaných potvrdil, ovšem u druhé poloviny obviněných zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresní soud se pak musel řídit jeho závazným pokynem a loni pěti obviněným uložil podmíněné či nepodmíněné tresty. Viny byli už dříve zproštěni Marek Krejčiřík a Michal Adam z firmy Bögl & Krýsl, Jiří Vlach z Ostravských dopravních staveb, živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice