Alkohol za volantem
Novojičínsko – Jel opilý a skončil na střeše, další řidič byl s alkoholem přistižen dříve, než by mohl způsobit nehodu. Během čtvrtečního dne (24.5.) skončili v policejní síti dva opilí řidiči. Jeden měl dvě a půl promile a boural. Druhého jsme zjistili dříve, než by mohl způsobit nehodu. Krátce po sedmé hodině odpoledne řídil 46letý muž vozidlo Škoda Favorit po silnici v obci Bartošovice. Muž jel ve směru od místního zámku a z důvodu své značné podnapilosti nezvládl řízení, vyjel mimo komunikaci, kde následně havaroval a vozidlo skončilo na střeše. Po příjezdu policie se podrobil testu na přítomnost alkoholu v dechu. První zkouška u něho odhalila výsledek 2,57 promile, při opakované zkoušce o deset minut později, vzrostla na hodnotu 2,65 promile. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a nežádal lékařské vyšetření, spojené s odběrem krve. Při nehodě se naštěstí nikdo nezranil. Dále jsme zjistili, že vozidlo je trvale vyřazeno z registru vozidel a bez registračních značek. Rovněž muž nemá řidičské oprávnění a navíc mu Okresní soud v Novém Jičíně loni v srpnu vyslovil zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu osmnácti měsíců, tedy do února 2013. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za které mu hrozí až tři roky odnětí svobody. Ve stejný den krátce po desáté hodině večerní zastavili příborští policisté v obci Skotnice řidiče vozidla Peugeot 206. Policisté při kontrole zjistili, že řidič usedl za volant vozidla, přestože bezprostředně před jízdou požil alkoholické nápoje. Provedenou orientační dechovou zkouškou mu policisté naměřili 1,41 promile alkoholu vdechu. Devětatřicetiletý muž tedy řídil osobní motorové vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky a vykonával tak činnost, při které mohl ohrozit život nebo zdraví osob nebo způsobit značnou škodu na majetku. Za uvedené jednání mu hrozí odnětí svobody až na jeden rok.

Alkohol a padělky na Karvinsku
Téměř 500 litrů alkoholu, 100 kilogramu tabáku, 120.000 kusů cigaret a 212 kusů padělků obuvi a textilu, to je záchyt karvinských celníků v jedné provozovně. Celníci spolu s policisty, v rámci součinností akce, provedli v obci Petrovice u Karviné kontrolu provozovny a přilehlého sklepního prostoru. V nich našli 495 litrů lihovin ve spotřebitelském balení neznačeného kontrolní páskou, 102 kilogramů tabáku a téměř 120.000 kusů cigaret různých značek bez platné tabákové nálepky. Dále bylo nalezeno 212 kusů padělků obuvi a textilu světoznámých značek Adidas, Puma, Nike, Lacoste v hodnotě 200.000 korun. Majitelem zboží byl cizinec z Vietnamu, který nepředložil žádné doklady prokazující řádné zdanění. Uvedeným jednáním došlo k podezření z porušení zákona o ochraně spotřebitele, zákona o povinném značení lihu a zákona o spotřebních daních. Alkohol a tabákové výrobky byly naskládány na paletě ve sklepě. Pod ní hlídky našly krabici od bot s větším obsahem peněžní hotovosti v české i polské měně. Majitel provozovny odmítl bez svého advokáta vypovídat. Nevyvrátil, nepotvrdil, či jinak nedoplnil popis kontroly, kde je uvedeno vyjádření, že je vlastníkem předmětného zboží. Tímto vzniklo důvodné podezření, že peněžní prostředky mohou pocházet z trestné činnosti a proto musely být uloženy v zapečetěné krabici do trezoru. Zboží bylo zajištěno a umístěno ve střeženém skladu celního úřadu. Případ je nadále v šetření. Pokud by došlo k prodeji cigaret, tabáku a alkoholu, stát by přišel na daních o téměř půl milionu korun.

Pes pokousal muže
Novojičínsko – Labrador měl pokousat muže, který bránil svého psa. Frenštátští policisté prošetřují okolnosti případu pokousaní muže psem, ke kterému došlo v polovině dubna letošního roku ve Frenštátě pod Radhoštěm. K události mělo dojít v úterý 17. dubna krátce před desátou hodinou dopoledne. Sedmačtyřicetiletý muž šel na procházku se svým psem rasy zlatý retrívr. V té době místem pobíhal další pes, který utekl otevřenou branou ze zahrady rodinného domu. Jednalo se o psa rasy labrador. Následně došlo k napadení mezi psy. Když muž bránil svého čtyřnohého miláčka, došlo k jeho pokousání. Útočící pes mu měl způsobit otevřenou ránu na pravé ruce a místy ztrátu kožního krytu s celkovou délkou rány 15 centimetrů. Doba léčení měla trvat v rozmezí 4 až 8 týdnů. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení k prověření a objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin ublížení na zdraví z nedbalosti. Podezřelou osobou je jednačtyřicetiletá majitelka labradora.
Naftový upír
Novojičínsko – Z nákladních vozidel zmizelo přes 600 litrů nafty. Další dva případy krádeží pohonných hmot z nákladních vozů řeší policisté na Novojičínsku od počátku týdne. V Novém Jičíně odcizil neznámý pachatel v době od 19. do 21. května 150 litrů nafty poté, co vypáčil víčko nádrže u nákladního vozidla Tatra, které parkovalo v areálu firmy na ulici Svatopluka Čecha. Odcizením nafty a poškozením víčka a nádrže způsobil majiteli škodu ve výši přes 22 tisíc korun. Ve stejné době vnikl neznámý pachatel do oploceného areálu pily v obci Fulnek, části Vlkovice. Ze dvou nádrží zaparkovaného nákladního vozidla Scania odcizil celkem 500 litrů nafty. Při krádeži pachatel poškodil dvě víčka nádrží. Krádeží způsobil pachatel škodu téměř 2o tisíc korun. Další škoda za téměř pět tisíc korun vznikla poškozením. Všechny tyto případy prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci.
V podroušeném stavu tropil výtržnosti
Dvaadvacetiletý mladík je prošetřován pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví a přečinu poškození cizí věci. Na konci minulého týdne (18.5.) měl ve večerních hodinách na ulici Kostelní v Odrách poškodit vstupní dvoukřídlové dveře do chodby domu. Mladík dvěma kopy poškodil vstupní dveře do chodby domu, kde také sídlí Městská policie Odry. Těmito kopy se mu podařilo uzamčené dveře otevřít. Následně vnikl do chodby domu, ze které vyhodil hliníkový reklamní poutač Oderského muzea. Vzápětí jej hodil zpět do chodby domu. Přitom došlo k poškození vstupních protipožárních dveří do prodejny zlatnictví a samotného reklamního poutače. Dosavadním prověřováním bylo zjištěno, že svého protiprávního jednání se dopustil z důvodu toho, že strážníci odvezli jeho kamaráda na protialkoholní záchytnou stanici do Opavy pro jiný delikt a on si myslel, že se ještě nacházejí na stanici. Způsobena škoda byla předběžně vyčíslena na částku šest tisíc korun.
Krádež stroje přes 700 tisíc korun
V noci na 19. května odcizil neznámý pachatel v Odrách, část Tošovice multifunční zemědělský stroj. Jednalo se o traktor ANTONIO CARRARO TRX 9400 ERGIT v hodnotě 700 tisíc korun, který byl zaparkován v areálu místního zábavního střediska. Pachatel rovněž z vedle zaparkovaného nákladního motorového vozidla Tatra odcizil 180 litrů motorové nafty. To mu zřejmě nestačilo a ze zaparkovaného traktoru New Holland T5060, po přeříznutí palivové hadice u bloku motoru, odcizil dalších 30 litrů motorové nafty. Celková škoda odcizením a poškozením přesáhla částku 707 tisíc korun. Oderští policisté po pachateli krádeže a odcizeném traktoru intenzivně pátrají.
Zloděj odcizil nářadí přes 180 tisíc korun
Škodu přes 180 tisíc korun způsobil neznámý pachatel na konci minulého týdne v Novém Jičíně, místní části Bludovice. Pachatel se vloupal do objektu truhlářství, ze kterého odcizil většího množství ručního značkového elektro a mechano nářadí. Novojičínští policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.
Stovky litrů alkoholu ve vozidle
Celkem 520 litrů alkoholu čekalo v osobním vozidle na celníky. Pracovníci mobilní skupiny Celního ředitelství Ostrava prováděli v obci Těrlicko monitoring a kontrolu vozidel se zaměřením na dodržování zákona o povinném značení lihu. Celníky zaujalo osobní vozidlo stříbrná Octavia, české imatrikulace, neboť jevilo známky přetížení. Vozidlo zastavili a přistoupili ke kontrole. Řidič byl dotázán, zda přepravuje vybrané výrobky (cigarety, alkohol) zatížené spotřební daní. Sdělil, že veze alkohol, ale žádné doklady prokazující řádné zdanění nemá. Prohlásil, že zboží naložil v Karviné v jedné garáži a za úplatu ho měl dopravit k polské hranici v obci Sudice. V zavazadlovém prostoru byly plné kartonové krabice, po bocích další volně ložené lahve s alkoholem ve spotřebitelském balení neznačené kontrolní páskou. Zadní sedadla ve vozidle nebyla, jejich místo obsadily další kartony s alkoholem. Byly i na sedadle spolujezdce. Lahve byly zakryté černou textilií a vyplnily každý volný prostor v autě. Vozidlo i s nákladem bylo převezeno na celní pracoviště v Chotěbuzi, kde došlo k přepočítání nákladu. A výsledek: 370 litrů lihu, 20 litrů Švestkové vodky, 40 litrů Napoleona, 60 litrů Rumu a 30 litrů Frederic wodky. Celkem 520 litrů alkoholu bez kontrolní pásky. Všechno zboží bylo zajištěno a umístěno do střežených skladů celního úřadu. Pokud by se zboží dostalo do prodeje, stát by přišel na daních o téměř 130.000 korun.
Padělky esencí do e-cigaret na tržnici
Celkem 3.359 kusů náplní do e-cigaret zajistili na burze ostravští celníci. Hitem letošního roku se staly velmi oblíbené elektronické cigarety a různé vonné esence do nich. Padělatelé využívají poptávku po sezónních trhácích a ve výrobě napodobenin je nezastaví nic. O tom, že se i na našem trhu objevují neoriginální náplně, svědčí případ ostravských celníků ze skupiny mobilního dohledu. Celníci prováděli rutinní kontrolu na Šenovské burze se zaměřením na zboží porušující práva duševního vlastnictví. U jednoho stánku, ve kterém prodával cizinec z Vietnamu, zajistili celkem 509 kusů tekutých náplní a 2.850 kusů cartigre do e-cigaret. Jednalo se o značky Marlboro a Camel. Cizinec zboží nabízel přímo na stánkovém pultě. Další stovky esencí měl uloženy v papírových krabicích v prostorách stánku. Zboží nebylo označeno cenovkami. Majitel zboží sdělil, že cena cartridge s balením deseti kusů nabízel za pět korun, tekutou náplň 30ml za 20 korun, 20ml za 15 korun a 10ml za 10 korun. Nejedná se o první případ záchytu padělků esencí na našem trhu. Lze předpokládat, že výskyt napodobenin této komodity bude mít vzrůstající tendenci. Tímto jednáním došlo k podezření z porušení zákona o ochraně spotřebitele. Hodnota zboží byla vyčíslena na téměř 330.000 korun. Všechno zboží bylo zajištěno a umístěno do střežených skladů celního úřadu. Dle sdělení některých zástupců majitelů ochranných známek se jedná o neoprávněné označení výrobků. V mnoha případech majitelé ochranných známek ani tyto vonné esence do elektronických cigaret nevyrábějí! Napodobeniny esencí a e-cigaret se dovážejí především z Číny. Buď jsou označeny přímo ochrannou známkou, nebo nejsou označeny vůbec. Ve druhém případě jsou esence a e-cigarety dodatečně opatřeny ochranným markantem v tuzemsku. Pak putují na tržnice a do kamenných obchodů. Vzhledem k tomu, že na ampulích nejsou informace o složení výrobků, lze předpokládat, že užití esencí v konečném důsledku nepřinese spotřebiteli ten správný užitek.

Opilý řidič havaroval do plotu
Policistům uvedl, že oslavoval vítězství našich hokejistů a poté usedl za volant. V dechu měl přes dvě promile alkoholu. Čtyřiadvacetiletý muž ve voze značky Škoda Fabia nezvládl ve čtvrtek 17. května krátce před půlnoci v Odrách na ulici Sokolovská v zatáčce řízení, vjel mimo silnici, kde narazil do brány vjezdu k rodinnému domu, který poškodil. Nakonec auto ještě poškodilo plot a vyvrátilo orientační kovový sloupek Severomoravských vodovodů a kanalizací. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Mladý řidič jel od obce Dobešov do centra obce Odry, kde má bydliště. Dechovým přístrojem mu oderští policisté, kteří byli na místě první, naměřili 2,05 promile, následná zkouška byla s výsledkem 2,21 promile. K havárii následně vyjeli kolegové ze skupiny dopravních nehod, kteří nehodu zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který zákon ukládá až tříleté vězení. Řidiči na místě ještě odebrali řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Celková škoda na autě, plotě a sloupku činí kolem 110 tisíc korun.

Novojičínští policisté opět darovali krev
I v letošním roce naši policisté hromadě darovali krev v rámci krajské akce „Moravskoslezští policisté darují krev“. Jednalo se již o čtvrtý ročník této dobrovolné akce našich policistů, která proběhla na Novojičínsku ve čtvrtek 17. května. Již tradičně akci podporovali Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra, firma Nef de Sante a Český červený kříž. Novojičínskou transfuzní stanici ve čtvrtek obsadili jak uniformovaní policisté, tak policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování a zaměstnanci Policie ČR. V novojičínské nemocnici na transfuzním oddělení darovalo krev (plazmu či krvinky) celkem 34 policistů. Z celkového počtu 34 policistů bylo třicet mužů a čtyři ženy. Ve dvou případech se jednalo o jednu ženu a muže, kteří cennou tekutinu darovali poprvé. Ve většině případů však naši policisté jsou pravidelnými dárci životodárné tekutiny.

Dlažební kostkou rozbil výlohu stánku
Devatenáctiletý mladík se v úterý 15. května v dopoledních hodinách pokusil vloupat do novinového stánku v Novém Jičíně. Krátce po jedenácté hodině se snažil na ulici Jugoslávská vniknout přes výlohu do novinového stánku. K vloupání použil i dlažební kostku, kterou si na místo přinesl ve svém batohu. Do stánku se mu nakonec vniknout nepodařilo, jelikož byl na místě zadržen kolemjdoucím občanem, který přivolal hlídku novojičínských policistů. Ti jej umístili do policejní cely. Předběžná škoda poškozením výlohy stánku byla vyčíslena na částku 2 tisíce korun. Toto jeho jednání prošetřujeme pro přečin krádeže ve stádiu pokusu. Mladíka z Novojičínska také prošetřujeme i pro jinou majetkovou trestnou činnost a již jsme podali návrh na jeho vzetí do vazby.
Vozidlo není trezor
O tom, že auto není trezor a není dobré v něm nechávat cenné věci se v úterý 15. května přesvědčili dva motoristé. Okolo jedenácté hodiny dopoledne došlo v Šenově u Nového Jičína k prvnímu případu vloupání do zaparkovaného vozidla, ve kterém majitel zanechal finanční hotovost. Neznámý pachatel rozbil skleněnou výplň okna vozidla Škoda Fabia combi a ze zadní části vozidla se zmocnil pánské kožené bundy, ve které se nacházely doklady, platební karta, šest tisíc korun a klíče od jiného vozidla. Pachatel si s bundou odnesl i mobilní telefon I Phone 3 GS a větší finanční částku. Jednalo o finanční částku přes tři sta tisíc korun. Případ prošetřujeme pro přečiny krádeže a neoprávněné opatření padělaní a pozměnění platebního prostředku. K dalšímu případu vloupání do vozidla došlo krátce po poledni v Příboře na ulici Ostravská. Pachatel zde násilím vnikl do zaparkovaného vozidla Škoda Octavia combi. Ze zavazadlového prostoru následně odcizil tašku, ve které bylo třicet tisíc korun v hotovosti, písemnosti, občanský průkaz, cestovní pas a průkaz povolení k pobytu cizince. Po sobě zanechal rozbité okénko. Motoristovi ze zahraničí, tak pachatel způsobil celkovou škodu poškozením a odcizením přes 40 tisíc korun. Tento případ prošetřuje pro přečiny krádeže a poškození cizí věci.
I přes naše neustálá varování, aby motoristé nenechávali v autech na sedačkách či zavazadlovém prostoru odložené nebo cenné věci, tak stejně se s těmito případy stále setkáváme. A věřte nebo ne, taška, kabelka, bunda nebo jakákoliv věc na sedadle je pro zloděje velké lákadlo. Proto nedejte šanci zlodějům, aby se obohatili tím, co jim nepatří.
Nález munice
Během pondělního dne (14.5.) vyjížděli policisté ke dvěma případům nálezů munice. K prvnímu nálezu byli přivolání krátce před třetí hodinou odpoledne do obce Životice u Nového Jičína. Pracovník jedné firmy při výkopových pracích poblíž místní skládky nalezl předmět připomínající munici. Jednalo se o dělostřelecký granát ráže 115 milimetrů. O několik minut po tomto nálezu volal policistům další muž, tentokrát z Kopřivnice, že v katastru obce Lubina při výkopových pracích na zahradě u rodinného domu nalezl podezřelý předmět, který vypadá jako výbušnina. I v tomto případě se jednalo o munici, a to nevybuchlý granát z ručního minometu, který pravděpodobně pocházel z 2. světové války. Obě nalezené munice si převzali pyrotechnici a odvezli je k likvidaci.
Vloupání do včelína
Kopřivničtí policisté prošetřují okolnosti případu vloupání do včelína v Lubině, místní části Kopřivnice. Doposud neznámý pachatel v době od 12. do 15. května násilím překonal a odcizil visací zámek kovové petlice dveří chatky, sloužící jako včelín a sklad včelařských potřeb. Ze včelína odcizil propanbutanovou láhev o objemu 5 kilogramů s dvou plotýnkovým vařičem. Dále si odnesl i kilogram propolisu v hodnotě přes tisíc korun, dva kusy maticových klíčů, manikůrní nůžky a další věci. Celková škoda odcizením a poškozením přesáhla částku šest tisíc korun.
Vloupání do garáže
Škodu přes 60 tisíc korun způsobil neznámý pachatel ve Studénce. V noci na 14. května vnikl do garáže na ulici U Lesa, ze které odcizil svařovací agregát na CO2, křovinořez Stihl, elektrickou pilu Stiga, 4 plechové disky od vozidla VW CC opatřené zimními pneumatikami a další věci.
Řidič kamionu přišel o notebook a další věci
V noci na pondělí 14. května vnikl neznámý zloděj do zaparkovaného kamionu na benzinové čerpací stanici v Libhošti. Z kabiny vozidla Daf pachatel odcizil notebook Acer, dva mobilní telefony Nokia, osobní doklady, platební kartu a doklady k vozidlu. Celková škoda odcizením přesáhla částku 14 tisíc korun. Novojičínští policisté po pachateli přečinů krádeže a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku usilovně pátrají.
Ze stojanu odcizil dvě jízdní kola
Novojičínsko – Cyklisté, dávejte si pozor na svá kola! V poslední době jsme zaznamenali zvýšený počet krádeží jízdních kol. Jen za minulý týden evidujeme pět odcizených kol. Jak ukázal poslední případ, nic není platné, že jízdní kola ve stojanu byla zabezpečena zámkem. Na návštěvu novojičínského baru hned tak nezapomenou dva muži, kterým v noci na 12. května někdo ukradl kola. Muži si před půlnocí postavili kola do stojanu, které zajistili lankovým zámkem. Při návratu z baru museli domů pěšky. Škoda na obou kolech je přes deset tisíc korun. K případu došlo na parkovišti ulice K Nemocnici v Novém Jičíně. V tomto případě je zloděj podezřelý z trestného činu krádež. Podle zákona mu hrozí až dvouleté vězení.

Na diskotéce přišla o peněženku
Nepříjemnou zkušenost se zlodějem měla mladá dívka z Ostravy, která se v noci z pátku na sobotu 12. května bavila na jedné diskotéce na Novojičínsku. Neznámý zloděj jí totiž ukradl peněženku, kterou měla v příruční tašce zavěšenou na rameni. V peněžence měla kromě peněz také doklady, platební kartu a další osobní věci. Zloděj jí tak způsobil škodu za téměř devět set korun. Novojičínští policisté po pachateli krádeže intenzivně pátrají. Opětovně apelujeme na všechny občany, aby byli ostražití a své věci nenechávali bez dozoru. Zloději nekradou jen v nákupních centrech či prostředcích městské hromadné dopravy. Právě noční kluby a diskotéky lákají zloděje, kteří využívají nepozornosti tamních návštěvníků a kradou. Doporučujeme v místech většího výskytu lidí věnovat zvýšenou pozornost svým věcem, neponechávat je volně odložené bez dozoru, nenosit u sebe vyšší finanční hotovost a cennosti schovávat u sebe.
Tři mladíci ve věku 16-18let přepadávali herny v Kopřivnici a Ostravě. Ve středu 9. května den po poslední loupeži jsme je zadrželi. První hernu přepadli v neděli 6. Května v Kopřivnici. Další dvě pak během jednoho dne 8. května. V Kopřivnici v časných ranních hodinách a pak téhož dne v pozdních nočních hodinách v Ostravě. S maskou čerta na hlavě a nožem v ruce přepadli obsluhy heren. Pod pohrůžkami násilí požadovali peníze. Když je dostali, z heren odešli. Odcizené peníze použili pro svou potřebu. Žádná z přepadených žen nebyla zraněná, psychické trauma z události si však ponesou životem dál. Všechny tři pachatele jsme den po poslední loupeži zadrželi a umístili do policejních cel. Svým jednáním se dopustili zločinu loupež, za což jim hrozí až deset let trestu odnětí svobody. U nejstaršího z pachatelů jsme podali návrh na vzetí do vazby.
Provrtané nádrže
Případy provrtaných nádrží osobních automobilů a odcizený benzín z nich trápí v posledním období majitele osobních automobilů na Novojičínsku. K dnešnímu dni již evidujeme několik případů poškozených nádrží. Poškození jsou z území celého Novojičínska. Nejvíce případů jsme zaznamenali v Kopřivnici a okolí. Ke krádežím dochází jak v nočních tak i denních hodinách. Vzniklá škoda na odcizených pohonných hmotách je nižší v porovnání s následnou škodou na nádržích. Majitelům vozidel mnohdy nezbývá nic jiného než zničenou nádrž vyměnit. Doposud majitelé poškozených vozidel vyčíslili vzniklou škodu řádu desítek až stovek tisíců korun. Mimo těchto krádeží pohonných hmot, vyšetřujeme také několik dalších případů odcizení nafty či benzínu, z nákladních vozidel, stavební techniky ale také několik případů ujetí bez zaplacení z čerpacích stanic.
Tvoje správná volba na Novojičínsku
Od středy 2. května se do Nového Jičína vrátil preventivně informační projekt s názvem Tvoje správná volba, zaměřený na snižování trestné činnosti v oblasti zneužívání návykových látek, tabáku, alkoholu a marihuany. Cílovou skupinou projektu jsou děti čtvrtých tříd základních škol ve věku 9 až 10 let. Interaktivní zážitkovou formou „tvořivé dílny“ se děti seznámí s danou problematikou. Jedná se o společný projekt odboru Komunikace a prevence Prezídia Policejního sboru Slovenské republiky společně s Policejním prezídiem České republiky, který byl financován z grantu Evropské unie. V předešlých dvou letech se projektu zúčastnilo téměř devět tisíc školáků z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Samotná akce se tentokrát uskuteční v termínech od 2. do 11. května 2012. V šesti dnech navštíví interaktivní výstavu přibližně 400 dětí z 12 základních škol Novojičínska. Místem konání jsou prostory budovy Územního odboru Policie ČR v Novém Jičíně, se sídlem na ulici Svatopluka Čecha 11 v Novém Jičíně.

Napadal svou družku s nožem v ruce, byl vykázán
(Velké Albrechtice 26.4.2012 – 30.4.2012). Stupňující se vyhrožování ublížením na zdraví a samotné fyzické napadání 31leté ženy svým o rok starším druhem ve Velkých Albrechticích jsme ukončili vykázáním ze společného obydlí. Agresivní druh, ženu opakovaně slovně urážel, fyzicky jí ubližoval a nakonec s nožem v ruce s výhrůžkami fyzické likvidace jí napadal. Z důvodu obavy o svůj život celou událost nahlásila policistům. Proti muži jsme zahájili úkony trestního řízení s podezřením ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování. (Trest odnětí svobody až na 3roky). Rozhodli jsme, že muže vykážeme ze společného obydlí. Ženě jsme poskytli krátkodobou ochranu. Útočník si sbalil nejnutnější osobní věci a je srozuměn s tím, že po dobu 10 dnů má zakázán vstup do společného obydlí a také do jeho bezprostřední blízkosti. Porušením tohoto zákazu se dopustí maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za jeho jednání mu hrozí až 3letý trest odnětí svobody
Ukradli slunečník, zlomil si kotník
Dnešní noci se pokusili dva muži ve věku 25 a 29 let odcizit slunečník ze zahradní restaurace v Novém Jičíně. Policisté je krátce po činu zadrželi. Jeden z nich si při útěku před policisty zlomil kotník. Krátce po půlnoci 2. května se snažili dva muži odcizit zahradní slunečník ze zahradní restaurace. Policisté jejich jednání po celou dobu přihlíželi. Sledovali, jak slunečník demontují a odnášejí. Když zjistili, že jsou v dohledu policistů, slunečník odhodili a dali se před nimi na útěk. Jeden z pachatelů se při útěku zranil. Podvrtl si kotník a způsobil si zlomeninu nohy. Zraněnému zloději jsme poskytli ošetření v nemocnici. Zbytek noci strávili oba v policejní cele. Jejich jednání prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu krádež. Pokud budou splněny podmínky zkráceného přípravného řízení, mohli by mít oba během 14 dnů uložen trest.
Tuning v Kopřivnici proběhl bez komplikací
V průběhu konání sobotní ( 21. 4. ) akce TUNING v Kopřivnici jsme se zaměřením na zajištění dopravy a průjezdnost městem. Rovněž jsme dohlíželi na ochranu veřejného pořádku a majetku, pátrání po osobách a věcech, odcizených vozidlech, požívání alkoholických nápojů řidiči a jízda bez řidičského oprávnění. Při dopravních kontrolách v době od 8 do 15 hodiny byly zjištěny celkem čtyři přestupky v dopravě, za které řidiči zaplatili tisíc korun.
Loupež v Kopřivnici
V sobotu 21. dubna ve večerních hodinách došlo v jedné prodejně večerky v Kopřivnici k loupeži. Neznámý pachatel zde krátce před desátou hodinou večerní přepadl prodavačku a vymohl si, vydání finanční hotovosti. Po loupeži pachatel prostor prodejny opustil. Novojičínští kriminalisté po pachateli zločinu loupeže intenzivně pátrají.
Vloupání do vodárny ve Studénce
V době od 2. do 19. dubna letošního roku vnikl neznámý pachatel ve Studénce do budovy bývalé úpravně vod. Z objektu následně odcizil elektromotor 15kW, kompresor JSK a rovněž poškodil vnitřní zařízení budovy. Předběžná škoda odcizením a poškozením se vyšplhala na téměř třicet tisíc korun.
Krádež jízdních kol v Sedlnicích
V noci na neděli 22. dubna odcizil neznámý pachatel ze zahrady u rodinného domku v Sedlnicích dvě jízdní kola. Pachatel odcizil pánské horské jízdní kolo CARERA VULCAN, modro-černé barvy a pánské horské jízdní kolo APOLO FS 26, stříbrno-černé barvy. Obě kola byly uzamčené lankovým zámkem na číselný kód, který pachatel přestřihl. Předběžná škoda odcizením přesáhla částku patnáct tisíc korun.
„Sociální pracovnice“ okradly seniorku
O veškeré úspory našetřené na vlastní pohřeb a živobytí přišla 89letá žena z Jakubčovic nad Odrou. V jejím domě ji navštívily dvě ženy, které se představily jako sociální pracovnice. Požadovaly po ní ukázat ústřižky složenek z vyplacených důchodů. Mezi tím co jedna z žen kontrolovala ústřižky, druhá jí odcizila téměř 60tisíc korun, které měla doma. K odcizení peněz došlo dne 19. dubna krátce po 9hodině ranní. Dvě ženy blíže neurčeného věku, tmavých vlasů, snědé pleti, přijely autem tmavé barvy. Využily osamělosti seniorky a následně jí okradly. Událost prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu krádež a přečinu porušování domovní svobody. Jakékoliv informace k vozidlu a ženám, které se pohyboval v dané době v Jakubčovicích, poskytněte telefonicky na linku 158, nebo přímo Oderským policistům na číslo 974 735 741.
Podvod s fakturami
S podezřením ze spáchání úvěrového podvodu prověřujeme 33letého muže z Novojičínska, který pro získání účelového čerpání půjčky za stavebního spoření, předkládal faktury, které již byly jednou doloženy. K tomuto jednání mělo dojít v období dvou let mezi rokem 2010-2012. Poškozené společnosti tak vznikla škoda ve výši půl milionu korun. Jeho jednání prověřujeme s podezřením ze spáchání zločinu úvěrového podvodu
Odcizené auto
Z ulice hřbitovní v Novém Jičíně, v noci z 18 na 19. března odcizil neznámý pachatel, zaparkované osobní motorové vozidlo Š Octavia černé barvy. Majiteli tak vznikla škoda ve výši 150 tisíc korun. Událost prověřujeme s podezřeními spáchání přečinu neoprávněného užívání cizí věci.
Utonulý ve vodní nádrži
Včerejšího dne 18. dubna před desátou hodinou ranní jsme přijali oznámení o nálezu lidského těla ve vodní nádrži Lamberk v Novém Jičíně. Přivolaní policejní potápěči, ohledáním těla ve vodě vyloučil cizí zavinění. Což potvrdil také posléze přivolaný lékař. Přesná příčina úmrtí muže bude stanovena až po provedení zdravotní pitvy. Totožnost muže jsme na místě zjistili. Jednalo se o muže ve věku 48let z Novojičínska

Provrtané nádrže osobních aut
V posledních dnech jsme zaznamenali na Novojičínsku několik případů provrtaných nádrží osobních automobilů. První případy jsme prověřovali koncem měsíce března v Kopřivnici a nyní také v Hodslavicích. Ve všech případech se jednalo o vozidla zn. Škoda Felicie a Fabie. Pachatel po odvrtání nádrží odcizil pohonné hmoty z vozidla. Majitelům aut tak vznikla daleko větší škoda na poškozených nádržích než samotným odcizením benzínu. První případ jsme zaznamenali v neděli 25. a další v pondělí 26. března. Obě vozidla byla zaparkovaná na parkovištích ulice Česká a Obránců míru v Kopřivnici. Poslední oznámený případ se stal v průběhu noci z 17 – 18. 4. 2012 v Hodslavicích.
Měřený úsek silnice
Nový Jičín, silnice I/48, čtyř pruh mezi Příborem a Novým Jičínem. Z důvodů stálého nedodržování omezení rychlosti v úseku silnice mezi Novým Jičínem a Příborem, tedy úseku kde dochází k opravám dilatačních uzávěr mostů, jsme přistoupili k provádění měření rychlosti. Jde nám především o lidské životy a zdraví. Pracovníci provádějící údržbu jsou neustálou nekázni řidičů překračující rychlost v ohrožení života. A nejen oni, ale také ostatní řidiči. Ti, kteří jedou v průběžném jízdním pruhu bez stavebních úprav, jsou ohrožováni rychle jedoucími řidiči nerespektujícími rychlostní omezení. Od pondělí prováděná měření policejními radary tak postihla téměř 7desítek řidičů. Toto opatření bude probíhat v nepravidelných intervalech až do samotného ukončení oprav. Tedy do konce měsíce června.
Syn nezdara
Od měsíce července loňského roku, v nepravidelných intervalech vyhrožuje 19letý syn svému otci a babičce újmou na zdraví. Nejen to, také mají podezření, že věci, které se jim ztrácejí z domu a okolí má na svědomí právě on. Nevědí si s ním rady. Útoky nezbedného syna mají stupňující tendenci. Vyhrožuje újmou na zdraví, fyzickou likvidací, zapálením domu a různým poškozováním majetku. V jednom případě dokonce vrhl po svém otci kuchyňský nůž, jindy jej udeřil násadou od zahradního slunečníku. Z obavy o svůj život se obrátil o pomoc na policisty. Oznámení otce jsme přijali a celou událost prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.