Drogová problematika – Společně proti drogám
Probíhající preventivní projekt zaměřený na problematiku drog se blíží v letošním školním roce ke konci. V pravidelných 14 denních středečních termínech se od měsíce října 2015 účastnili žáci základních a středních škol okresu Nového Jičína preventivních seminářů zaměřených na drogovou problematiku. Do konce školního roku se uskuteční ještě šest setkání s téměř dvěma sty žáky místních škol. V prostorách policejní budovy Územního odboru Nový Jičín budou stejně jako jejich vrstevníci, kteří se již zúčastnili, seznámeni se skutečnostmi, které přinášejí návykové látky v lidském životě. Jak z pohledu policejního, sociálního tak i zdravotního se vším co jim v životě mohou dát, ale hlavně vzít.
Odkaz na spot ke kampani Bereš?Zemřeš!!

Zebra se za tebe nerozhlédne
Preventivní akce zaměřená na chodce za účasti policistů a Besipu. Jedním z míst v rámci celorepublikové preventivní akce byl dnešního rána také přechod pro chodce před školou v obci Mořkov. Novojičínští dopravní policisté společně Besipem dohlíželi nad bezpečností školáků při přecházení silnice a průběžně je upozorňovali na správný a bezpečný způsob přecházení. Potěšující je, že většina z nich se chovala obezřetně a naprosto správně, za což byli obdarování drobnými reflexními doplňky a upomínkovými předměty s logem Zebry.

Policie ČR, Obvodní oddělení Kopřivnice žádá občany o spolupráci při hledání pohřešované osoby.
Jedná se o Bohuslava Holuba ze Štramberka, který v pondělí 4. dubna kolem jedenácté hodiny dopolední odešel z místa svého trvalého bydliště. Do současné doby o sobě nepodal žádnou zprávu. Pohřešovaný u sebe nemá mobilní telefon, doklad totožnosti ani finanční hotovost. Bohuslav Holub z místa bydliště odjel na jízdním kole černé barvy s oranžovými prvky, na kterém byla umístěna šedá brašna. Kolo bylo nalezeno 5. dubna kolem páté hodiny ranní na ulici Husova poblíž letního koupaliště uzamčeno u sloupu veřejného osvětlení.
Pan Bohuslav Holub má 65 let, měří 170 centimetrů, má světle hnědé, krátce střižené vlasy a je štíhlé postavy. Oblečen byl do kalhot khaki barvy, šedé mikiny a černomodré šusťákové bundy.
Jakékoliv informace k hledané osobě oznamte na Obvodní oddělení Policie ČR nebo na telefonní linku 158.
Bez reflexních doplňků byl sražen cyklistou
Třicet minut po sobotní půlnoci šel v černém oblečení 55letý chodec po místní neosvětlené komunikaci v katastru obce Příbor. Podle dosavadního zjištění jej cyklista neviděl. V místní části Mezi Pasekami nad propustkem přes výtok z Matulova rybníku do něj zezadu narazil projíždějící cyklista. Střízlivý chodec bez reflexních doplňků upadl obličejem na zem. Cyklista s ním krátce pohovořil, poskytl mu první pomoc, pomohl mu nalézt ztracené brýle a následně z místa odjel. Po nějaké chvíli však začal chodec krvácet a tak si zavolal lékařskou pomoc. Se zraněním v obličejové části se nechal ošetřit. Novojičínští dopravní policisté nyní prověřují okolnosti celé události s podezřením ze spáchání přestupku. K řádnému objasnění celého průběhu této dopravní nehody potřebují vyslechnout i samotného cyklistu, který byl účastníkem nehody. Jeho totožnost jak pro chodce, tak i pro policisty je doposud neznámá.
Na telefonním čísle 606 080 399 přivítáme informace od případných svědků, ale také od doposud neznámého cyklisty.

Značky na přání
V měsíci únoru oznámený případ odcizených registračních značek již má své známé pachatele. Podle doposud zjištěných skutečností šlo o konkurenční boj. Poškozený majitel vozidel taxi oznámil, že mu někdo odcizil registrační značky vyhotovené na přání ze zaparkovaných automobilů ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jejich odcizením a poškozením laku automobilů mu tehdy neznámý pachatel způsobil škodu ve výši více jak 20 tisíc korun. V současné době mají sdělené obvinění dva muži ve věku 38 a 23let. Mladší z nich, několikrát trestně stíhán je odcizil na přání staršího. Dostal za ně malý finanční obnos. Podle dosavadních policejních zjištění je měl odcizit z toho důvodu, aby poškozený „dočasně uvolnil pozici na trhu taxislužeb“. Oba aktéři mají sděleno obvinění. Starší z mužů, který krádež zosnoval, je obviněn ze spáchání účastenství ve formě organizátorství k přečinu krádež a mladší z přečinu krádež.
Věnujeme se dospívající mládeži
V současné době realizujeme několik preventivních projektů se zaměřením na děti a mládež. Jeden z nich bude pokračovat také v příštím školním roce speciálně pro žáky základních škol v Kopřivnici. Stále probíhající preventivní cyklus „Právní odpovědnost dětí“ a „Drogová problematika“ bude ukončen až v měsíci červnu. Do té doby se setkáme s deseti školami a téměř třemi stovkami dětí z okresu Nového Jičína, kterým společně s oddělením sociálně právní ochrany dětí budeme vysvětlovat jejich práva, ale také povinnosti včetně výchovných opatření a trestů které je mohou potkat, když poruší pravidla slušného chování nebo zákonů. V tomto týdnu jsme se setkali se žáky základních školy T.G.M. ze Studénky a ZŠ. npor. Loma Příbor. S ohledem na množství dotazů je zřejmé, že samotné děti mají o danou problematiku zájem a chtějí vědět, co se stane, když zákony poruší. Policejní preventivní cyklus Právní odpovědnost dětí byl městem Kopřivnice zařazen do preventivního projektu TOOP 2016 (Trestní odpovědnost a občanský průkaz), který město realizuje jako aktivitu plnění Zdravotního plánu města. Cílovou skupinou jsou žáci 8. a 9. tříd základních škol Kopřivnice. Samotný projekt probíhá ve dvou fázích. První z nich již byla započata v tomto měsíci a bude pokračovat až do června ve formě vyhlášené tematické multimediální, literární a výtvarné soutěži. V druhé fázi od měsíce září do listopadu proběhnou besedy s policisty na téma právní odpovědnosti s ukončením v soutěžním vědomostním klání šesti družstev v kulturním domě Kopřivnici.

Dobrá praxe
Novojičínští policisté ve spolupráci se začínajícími policisty Střední policejní školy v Holešově rozdávali řidičům reflexní předměty, vesty pro spolujezdce a tašky ke kampani „Vidíme se“. Předávání zkušeností a dobré praxe novojičínských policistů svým začínajícím kolegům v oblasti dopravy má již dlouholetou tradici. Tato zkušenost se osvědčila pří získávání správných návyků a jednání s řidiči V minulém týdnu během dopoledních hodin provádělo kontroly více jak 30 policistů na téměř třiceti různých místech okresu. Společně se zaměřili na dodržování pravidel silničního provozu se zaměřením na dodržování rychlosti, přednost chodců na přechodech pro chodce, používání bezpečnostních pásů osádkou vozidel, užití alkoholu a návykových látek při jízdě, technický stav vozidel i telefonování během jízdy, pátrání po odcizených věcech, vozidlech i osobách procházejících systémem pátrání. Řada kontrolovaných řidičů získala od policistů preventivní dárkové předměty s reflexními prvky. V rámci tohoto společného výkonu zjistili, z více jak 300 kontrolovaných vozidel 40 dopravních přestupků za které udělili blokové pokuty ve výši 17 tisíc korun.(v 10 případech se jednalo o překročení povolené rychlosti). V průběhu letošního roku se uskuteční podobných akcí se společným výkonem a zácvikem začínajících policistů ještě několik.

Připoutejte se.
Policisté se zaměřili na kontrolu používání bezpečnostních pásů. Během trvání akce policisté na vytipovaných stanovištích zkontrolovali 3 723 vozidel. Povinnost použít během jízdy bezpečnostní pásy porušilo 221 osob, přičemž 213 z nich byli řidiči nebo spolujezdci na předních sedadlech a 18 cestujících na zadních sedadlech. Možná by bylo k věci připomenout, že zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví také povinnosti přepravovaných osob být za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Této povinnosti jsou zproštěny pouze osoby, které se nemohou připoutat ze zdravotních důvodů (což musí doložit lékařským potvrzením). Před sedadlem s tímto cestujícím musí být vypnutý airbag. Takže v konečném důsledku může být finanční sankce v podobě blokové pokuty, a to do výše 2 000,- Kč, uložena také nepřipoutanému spolujezdci. Celkem policisté zjistili 613 přestupků (včetně výše uvedených), z nichž 594 vyřešili na místě uložením blokových pokut a 19 oznámili příslušných správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše pokut se vyšplhala na částku 210 300,- Kč.
Dvě sebevraždy
K dvěma případům sebevražd vyjížděl policejní technik společně s policisty obvodních oddělení z Fulneku a Nového Jičína.
První oznámení o nálezu mrtvého muže jsme přijali krátce před 10 hodinou dopolední. Do dráhy jedoucího vlaku vstoupil mezi Suchdolem nad Odrou a Jeseníkem nad Odrou 31 letý nešťastník z Novojičínska. Samotná vlaková doprava byla obnovena až před 12 hodinou. Nikdo další nebyl ve vlaku zraněn. Předběžná škoda na vlakové soupravě byla vyčíslena na 600 tisíc korun.
K dalšímu nálezu mrtvého 47letého muže jsme vyjížděli v podvečerních hodinách do Fulneku. Ten byl nalezen nájemníky domu ve sklepních prostorech.
V obou případech zahájil policejní komisař úkony trestního řízení s podezřením ze spáchání přečinu účasti na sebevraždě podle § 144 trestního zákoníku.
Narazil do autobusu
V silné opilosti s téměř 3 promile alkoholu narazil přední částí svého vozidla 50letý muž do protijedoucího autobusu v obci Studénka. Zraněn byl pouze on a to lehce.
K dopravní nehodě mělo dojít krátce po 22 hodině 17. 3. 2016 ve Studénce poblíže vlakového nádraží. Samotný řidič vozidla Renault nezvládl průjezd pravotočivé zatáčky a přední částí vozidla narazil do protijedoucího autobusu. Přivolaní lékaři mu poskytli první pomoc a následně jej převezli do nemocnice k lékařskému ošetření. Policisty provedená dechová zkouška u něj prokázala přítomnost téměř 3 promile alkoholu v krvi.
Nyní je samotný řidič osobního automobilu prověřován s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě splnění podmínek bude v jeho věci postupováno ve zkráceném přípravném řízení s brzkým potrestáním.
Potrhaná ovce
Potrhanou ovci nalezl chovatel na pastvině 8. 3. 2016 krátce po půl deváté dopoledne v obci Tichá.
Podle dosavadního zjištění se mělo jednat o dva psy bez bližšího určení. Chovateli vznikla škoda
v předběžné výši 4tisíc korun. Po majiteli psů policisté pátrají.


Převáželi drogy, byli zadrženi, skončili v policejních celách.
Během několika dní zadrželi novojičínští policisté ženu a tři muže, kteří převáželi v autech drogy.
Jedna ze zadržených je 25letá žena pocházející z Bartošovic. Tu novojičínští policisté kontrolovali coby spolujezdkyni v ujíždějícím vozidle. Po dostižení a provedené kontrole osádky vozidla se snažila převážený pervitin a extázi skrýt. Sama uvedla, že převážené drogy (více jak 10 gramů pervitinu a několik tablet extází), jsou pouze pro její potřebu. Nalezené drogy včetně finanční hotovosti (přes 100 tisíc korun) jí byly vyšetřujícím policistou zadrženy. V minulosti již byla pro drogové delikty trestně stíhaná.
Další osádka kontrolovaného vozidla skončila po zadržení v policejních celách. Tentokrát se jednalo o tři muže ve věku 26 až 31 let z Kopřivnice, Bílovce a Veřovic. Novojičínští policisté je zadrželi při silniční kontrole v Mořkově. Uvnitř vozu i při sobě měli několik gramů marihuany a pervitinu a větší obnos financí. Mimo těchto zajištěných věcí také části zařízení a různé chemikálie používané pro jejich výrobu.
Vyšetřující kriminalisté zahájili v obou případech úkony trestního řízení s podezřením z trestných činů, přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Oba případy jsou nadále ve stádiu vyšetřování.
Řídí pod vlivem drog
Takřka každodenně kontrolují a zjišťují hlídkující policisté v okrese několik řidičů řídících svá vozidla pod vlivem drog. Svým jednáním ohrožují nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu.
V posledních dnech byla kontrolována podezřelá 20 letá řidička vozu VW Golf v Kopřivnici, další 30 letý řidič Škody Citigo neprošel policejní kontrolou v Novém Jičíně, v Bílovci zjistili užití drog 25 letému muži, na ul. Přemyslovců v Novém Jičíně byl pozitivní na amfetaminy 22 letý řidič Š Octavie a řada dalších mužů i žen, kteří se dopouštějí protiprávního jednání i přesto, že již v minulosti byli za stejné činy pravomocně odsouzeni se zákazem řízení motorových vozidel. K odhalení těchto řidičů jsou používány detekční zařízení, které velice snadnou aplikací dokáži odhalit, zda je řidič pod vlivem omamných a psychotropních látek i jejich přesné určení. Až následné lékařské vyšetření prokáže, nakolik jsou tito řidiči ovlivnění drogou a podle toho jim soud určí výši trestu.

Odnesl kuchyň a další vybavení
Z pronajatého bytu si odnesl vybavení kuchyně, je podezřelý z pronevěry.
Z přečinu pronevěry je podezřelý 22letý muž, který z pronajatého bytu v Novém Jičíně demontoval a následně odnesl kuchyňskou linku, plynový sporák i domovní telefon v celkové výši přesahující 10 tisíc korun. Věci z bytu měl odvézt bez souhlasu vlastníka, v rozporu s nájemní smlouvou, čímž si přisvoj cizí věc, která mu byla svěřena spolu s užíváním bytu.
Chytrou televizi nedostal
Důvěřivost se nevyplácí
Dalším podvedeným, který naletěl prodejci přes internetový portál, je 56letý muž z Nového Jičína. Za nabízený televizor, který si vyhlédl na internetu v nabídce inzerce, poslal prodejci téměř 5 a půl tisíce korun. Slíbený televizor však na dobírku nedostal. Taktéž jeho následné upomínky a snaha spojit se s prodejcem byly marné.
Podobných podvodů se stejným způsobem provedení vyšetřují novojičínští policisté desítky. V několika případech se již podařilo podvodné prodejce zjistit, a předat soudu k potrestání. Cesta k jejich dopadení je mnohdy zdlouhavá. Prodejci využívají anonymity internetu.
Neodvedli daň
Poškozený stát tím přišel o více jak 130tisíc korun.
Podezřelými jsou dva podnikatelé ve věku 56 a 55let z Nového Jičína, kteří ve větším rozsahu neodvedli zálohy na dani ze závislé činnosti, kterou byli povinni odvést, ale neodvedli. Čímž nesplnili jako zaměstnavatelé nebo plátci svoji zákonnou povinnost odvést za zaměstnance nebo jinou osobu daň, pojistné na důchodové spoření, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti nebo pojistné na zdravotní pojištění. Svým jednáním způsobili České republice škodu ve výši 138.366,-Kč. Tuto skutečnost prověřují policisté oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně.