6. 6. 2024
Reklama na brigádu – nový druh podvodného jednání
Policisté napříč Moravskoslezským krajem přijali v průběhu posledních několika dní hned šest oznámení, která mají společného jmenovatele – internetový podvod, konkrétně podvodné vylákání peněz od zájemců o práci či brigádu. Během několika málo hodin či dnů přišlo šest poškozených o celkovou částku přesahující 600 tisíc korun.
Zájemci o brigádu či práci z domova na internetu klikli na různých zejména prodejních portálech či sociálních sítích, na nabídku práce nebo přivýdělku z domova. Vyplnili základní údaje a poté byli kontaktováni ženou – „konzultantkou“ (např. pod jmény Laura, Carla či Daphne), která jim přiblížila, v čem práce spočívá. Jednalo se o sledování reklam a videí, jejich „lajkování“ v určitém časovém limitu. Podmínkou bylo nainstalování aplikace Telegram a plnění zaslaných úkolů, kdy potvrzením splnění bylo odeslání printscreenu zhlédnutého videa. Za cca tři takto „olajkovaná“ videa měly být „brigádníkům“ zaslány peněžní prostředky řádově ve stokorunách. Tak se i stalo, a to u nich vyvolalo pocit důvěry.
Následně přišla od „konzultantky“ nabídka úkolu, který byl podmíněn vložením finančních prostředků. Ty měly být splněním úkolu zhodnoceny. Pokud „brigádník“ souhlasil, byl odkázán na další osobu – „mentora“ (např. pod jmény Nikos, Anthony…), který poškozeným zadával jasné instrukce, co a jak mají dělat, na jaké účty částky ke zhodnocení posílat, a i v jakém čase. Poté měli dotyční zaslat výpis z banky, že platba proběhla. V některých případech v dalších krocích byli poškození přesvědčeni k registraci u směnáren virtuálních měn – např. aplikace ZEN. Někdy nastala situace, že jim začal „mentor“ vyčítat, že udělali něco špatně a tím způsobili škodu. Při odesílání finančních částek na různé účty uvedené „mentorem“ došlo i k tomu, že platby byly bankou zablokovány jako podezřelé. V těchto situacích měl „mentor“ radit poškozeným, jak mají komunikovat s bankou, aby vše proběhlo.
Jaký byl závěr?
Po několika platbách, když chtěli poškození své „zhodnocené“ peníze vybrat, tak jim bylo odepsáno, že vypršel kód na vyplacení peněz a podmínkou k vrácení peněz je poslání dalších… to už však většinou „brigádníci“ pochopili, že o peníze přišli…Policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu, za který prozatím neznámému pachateli hrozí trest odnětí svobody až do výše pěti let. Opět nabádáme veřejnost, aby nevěřila rychlému a jednoduchému zhodnocení finančních prostředků. Neposkytujte své osobní údaje – čísla účtů a hesla jiným lidem.