26. 1. 2023
Nový Jičín: Obviněn z vraždy
Krajští kriminalisté obvinili muže, který zaútočil bodnořezným nástrojem na spolubydlícího. Poškozený na následky zranění zemřel. Policisté přijali v úterý v pozdních nočních hodinách oznámení, že v ubytovacím zařízení v Novém Jičíně se nachází dva muži, jeden z nich zraněný. Po příjezdu na místo a dalším prověřováním zjistili, že mezi nimi došlo ke slovní rozepři, údajně kvůli ovoci. 48letý muž měl poté zaútočit bodnořezným nástrojem na svého o tři roky mladšího spolubydlícího. Ten i přes poskytnutou lékařskou pomoc zraněním podlehl. Kriminalisté podezřelého muže na místě zadrželi. Věc si vzhledem k závažnosti převzali krajští kriminalisté, kteří na případu od počátku pracovali s kolegy z územního odboru Nový Jičín. Vrchní komisař odboru obecné kriminality krajského ředitelství včera, ve středu, obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.
Kriminalisté i nadále pokračují v jednotlivých úkonech trestního řízení. Probíhá vyhodnocování zjištěných informací a zajištěných stop, včetně stop z místa činu. Kriminalisté se zabývají veškerými okolnostmi případu. Veřejnost mohla zaregistrovat v jednu chvíli na určitých místech Nového Jičína pohyb vyššího počtu uniformovaných policistů – i tato činnost souvisela s případem.
Další oběť falešného zaměstnance banky
Podvodníci vydávající se za bankovní úředníky mají své legendy, např. o neoprávněné žádosti o půjčku či o napadení účtu, promyšlené do posledního detailu. O tom se přesvědčila také žena z Třince, která tak přišla o více než 660 tisíc korun. Poškozenou telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako zaměstnanec jedné z bank. Sdělil jí, že potřebuje doplnit email k její žádosti o úvěr. Když mu žena řekla, že v dané bance nemá účet a o úvěr nežádala, oznámil jí, že se tedy jedná o podvod, a že kontaktuje policii a také její banku. Žena poté volajícímu uvedla, u které banky má vedený účet. O několik minut později jí volal další muž, tentokrát údajný zaměstnanec její banky. Ten ji informoval o možném napadení účtu a sdělil, že se jí ozve někdo z bezpečnostního oddělení. Následoval telefonát s třetím mužem vydávajícím se za bezpečnostního manažera banky. Ten ženu instruoval, aby navštívila pobočku a své peníze vložila na rezervní účet, který jí vytvořil. Poté jí zaslal odkaz k tomuto účtu, kde se měla přihlásit stejnými přihlašovacími údaji jako ke svému stávajícímu účtu v internetovém bankovnictví. Na pobočce banky pak žena, aniž by si zde ověřila pravdivost tvrzení volajícího, vybrala hotovost a dle pokynu pod zaslanými QR kódy začala vkládat jednotlivé částky do bitcoinmatu v domnění, že je vkládá na „rezervní účet“. To si také ověřila přihlášením se k tomuto účtu, kde se jí vložené peníze připisovaly. Když pojala pochybnosti a chtěla do bitcoinmatu vložit jen část peněz, volající přišel s historkou, že do podvodu je zapojeno několik zaměstnanců její banky a peníze pochází z trestné činnosti a jsou speciálně označené, proto je musí vložit právě přes bitcoinmat. A jelikož drzost podvodníků nezná mezí, následující den, když se žena volajícího snažila znovu kontaktovat, odepsal ji, že se chystá na dovolenou na Bahamy, za kterou jí děkuje a pošle pohled. Třinečtí policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.
Dejte si pozor na podezřelé telefonáty. Pokud vám volá pracovník banky a tvrdí, že je váš účet v ohrožení, kontaktujete telefonicky nebo osobně vaší banku a ověřte si pravdivost informací. Kontakty si sami vyhledejte z veřejně dostupných zdrojů. Skuteční bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam.