24. 6. 2021

Objasnění majetkové trestné činnosti v Novém Jičíně

V těchto dnech policisté z novojičínského Obvodního oddělení zahájili úkony trestního řízení vedoucí k objasnění a k prověření všech skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že se měl 35letý místní muž dopustit přečinu krádeže.

Jak bylo doposud zjištěno, tak shora uvedený podezřelý muž měl v noční době z 12. na 13. června letošního roku neoprávněně vstoupit do jednoho z bytových domů na ulici Dvořákové v Novém Jičíně a ze společné chodby odcizit dámské trekingové jízdní kolo a z dalšího zde odstaveného jízdního kola různé součástky a příslušenství, čímž dvěma poškozeným fyzickým osobám vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 5 a půl tisíce korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se u 35letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl tento v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozhodnutím Okresního soudu v Novém Jičíně a rozsudkem Krajského soudu v Ostravě k nepodmíněnému trestu odnětí svobody o výměře dvou let a šesti měsíců, který vykonal v polovině roku 2020. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů pro jeho případnou další obdobnou trestnou činnost majetkového charakteru.

 

Silniční kontroly prokázaly řidiče automobilů s vysloveným zákazem řízení

Službu konající policejní autohlídka z Obvodního oddělení v Kopřivnici v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu stavěla a kontrolovala chvíli před jednadvacátou hodinou večerní 21. června letošního roku v obci Ženklava řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Ford Focus, a to 43letého muže z Novojičínska. Lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že se jedná o neřidiče, tedy že v současné chvíli nevlastní řidičský průkaz s příslušným řidičským oprávněním, poněvadž má rozhodnutím Městského úřadu v Kopřivnici uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny až do června roku 2023. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany kopřivnických policistů a novojičínských kriminalistů pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Ze stejného protiprávního jednání, tedy z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je důvodně podezřelý i 29letý muž z Hranic na Moravě, poněvadž řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Octavia, ač má trestními příkazy z Okresního soudu v Přerově a z Okresního soudu ve Vsetíně uložen souhrnný trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel až do září roku 2023. Tato skutečnost byla zjištěna při silniční kontrole ze strany policejní autohlídky z novojičínského Obvodního oddělení okolo jednadvacáté hodiny večerní 21. června tohoto roku na teritoriu města Nového Jičína. I tento případ je v intenzivním prověřování ze strany novojičínských policistů a kriminalistů.

 

V obavě o finance „sedli na lep“ podvodníkům

Moravskoslezští policisté v těchto dnech řeší dva závažné podvody, které mají společného jmenovatele. V obou případech dosud neznámý pachatel či pachatelé podvodnými telefonáty vyvolali ve svých obětech natolik závažnou obavu o jejich finanční prostředky, že je v podstatě „donutili“ převést peníze na neznámé účty.

V prvém případě, kterým se zabývají kriminalisté v Ostravě, měl pachatel vydávající se za pracovníky různých bank telefonicky kontaktovat poškozeného s tím, že byla zaznamenána podezřelá aktivita na jeho účtu. V rámci dalších telefonních hovorů z různých účastnických čísel pod legendou ochrany jeho finančních prostředků ho měl během jednoho týdne přimět k opakovaným vkladům do Bitcoinmatů. Pomocí pachatelem zaslaných QR kódů následně poškozený veškeré peníze v celkové výši přesahující 900 tisíc korun vložil na dosud neztotožněné bitcoinové adresy.

Obdobným případem se zabývají kolegové v Havířově. Jako pracovník banky a posléze jako policista se poškozené ženě představil neznámý pachatel, který v ní měl vyvolat dojem, že se jí někdo pokouší „nabourat“ do jejího bankovního účtu a převést z něj peníze. V rámci ochrany svých financí se žena nechala přesvědčit a na základě pokynů obdržených od pachatele částku téměř 450 tisíc korun ze svého účtu vybrala, vložila do samoobslužného automatu sloužícího k zakoupení virtuální měny Bitcoin a následně pomocí QR kódů, které ji zaslal pachatel, peníze poslala na různé virtuální peněženky.

Podobné podvody policisté již v minulosti zaznamenali napříč celou republikou. Pachatelé se vydávají za pracovníky bank případně za policisty. Ke kontaktu s možnou obětí převážně používají tak zvaný spoofing telefonního čísla (napodobenina telefonního čísla např. banky nebo policie). Jejich jediným cílem je navodit v oběti tak velkou obavu o peníze uložené v bance, že ji přimějí tyto vložit na neznámý, údajně bezpečný účet s ubezpečením, že finance budou majiteli posléze vráceny.

Znovu připomínáme, abyste nereagovali na obdobné telefonáty. Nikomu nesdělujte údaje k vašemu bankovnímu účtu, platební kartě, přístupové údaje k online bankovnictví nebo údaje k vaší osobě. Neumožňujte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače. Připomínáme, že útočníci dokáží napodobit nejen telefonní číslo, ale také např. e- mailovou adresu, nereagujte tedy na žádné výzvy k výběru finanční hotovosti a její přeposlání mimo vaší dispozici. V žádném případě dle telefonicky předaných instrukcí nenakupujte kryptoměny.

Kdyby byl váš bankovní účet ohrožený, banka sama reaguje a činí opatření, a tudíž by vaše finance byly v bezpečí. Pokud máte pochybnosti ohledně zabezpečení vašeho účtu, kontaktujte banku. A pokud máte s výše uvedeným jednáním zkušenost, neváhejte kontaktovat Policii České republiky např. na lince tísňového volání 158.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice