4. 11. 2022

Pozor na podvodné zprávy s odkazy

V posledních dnech přijali policisté napříč Moravskoslezským krajem hned několik oznámení o podvodných jednáních a odčerpání finančních prostředků z účtů poškozených. Ve všech případech figuruje nabídka možnosti získání příspěvku na bydlení s odkazem na stránky tvářící se jako stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. „Příspěvek na bydlení máte k dispozici“ a další podobné znění SMS zpráv spolu s různými odkazy obsahujícími zkratku „mpsv“ nebo „mpvs“ obdrželi lidé, kteří následně v přesvědčení, že se jedná o reálné informace, klikli na obdržený odkaz. Poté po nich bylo na stránkách vypadajících jako stránky Ministerstva práce a sociálních věcí požadováno přihlášení se prostřednictvím bankovní identity. V mobilní aplikaci následně potvrdili požadavky, ale místo přihlášení došlo k odčerpání finančních prostředků z jejich účtů. Poškození tak přišli o úspory v řádech několika desítek tisíc korun.

Pouze v jednom případě pojal obezřetný muž podezření, že by se mohlo jednat o podvod. Odkaz, který mu přišel v SMS zprávě, vyhledal na svém notebooku a poté byl na uvedených stránkách vyzván na zadání ověření své přihlašovací identity. Následně však v internetovém bankovnictví obdržel požadavek na potvrzení odchozí platby, což zamítl. Obětí neznámého podvodníka se stala také žena, která si zažádala o jednorázový příspěvek na dítě. Když ji přišla SMS zpráva s odkazem, tak v domnění, že se jedná o autorizaci aplikace Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně příspěvku na dítě, tento rozklikla. Prostřednictvím bankovní identity se měla přihlásit, avšak po potvrzení požadavku zjistila, že jí byla z účtu odčerpána částka 150 tisíc korun. Policisté v těchto případech nabádají k maximální obezřetnosti. Ověřte si vždy veškeré informace nejprve na oficiálních webových stránkách, nikoliv ze zaslaných odkazů. Na podezřelé odkazy neklikejte. Přístupová hesla zadávejte jen přímo do internetového bankovnictví, do kterého vstupujte přes oficiální stránky a ne přes odkazy.

 

Měl odcizit sdílené elektrokoloběžky a poté je předělávat a prodávat dál…

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 1 měli ve svém hledáčku 35letého muže, o kterém už z minulosti věděli, že jeho slabinou jsou krádeže jízdních kol a elektrokoloběžek. Věděli, že je muž na pohybu a nemá žádné bydliště. Operativním šetřením a získanými poznatky zjistili, že měl pobývat na několika místech, ve většině případů se jednalo o různé sklepy v domech či dokonce v bunkrech. V minulých dnech uniformovaní policisté prováděli kontroly právě těchto nebytových prostor, kde zadrželi muže, na kterého už měli spadeno. S počátku sice s policisty nespolupracoval a nechtěl otevřít, ale nakonec muže zákona do svého „bunkru“ pustil. Ve sklepě, kde neoprávněně „bydlel“ měl několik sdílených elektrokoloběžek a jízdní kolo. Po jeho zadržení putoval přímo do rukou porubských kriminalistů.

Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 35letého muže pro podezření ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval a doznal se celkem k 20 skutkům. Jak u výslechu uvedl, v několika případech měl násilně vniknout do různých sklepních prostor a odcizit jízdní kola, které následně prodal náhodným lidem. Dle výpovědi se však ukázalo, že dvě odcizená jízdní kola měly být i obviněnému odcizené dříve, než je sám stačil prodat. Dále kriminalistům přiznal, že ve dvanácti případech měl na různých místech v Ostravě po předchozí demontáži GPS modulu odcizit sdílené elektrokoloběžky. Ty následně ve svém úkrytu předělával tak, že si sestrojil vlastní modul, který měnil za GPS moduly z koloběžek. Následně je měl například různě polepovat a natírat jinou barvou. Díky rychlému zásahu policistů se mu však elektrokoloběžky nepodařili prodat. Policisté celkem zajistili dvanáct koloběžek a deset jízdních kol. Zajištěné věci budou postupně vráceny zpět do rukou majitelů.

Vzhledem k tomu, že obviněný muž má v těchto dnech nástup do výkonu trestu za předchozí majetkovou trestnou činnost, policisté vedou trestní stíhání na svobodě. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky za mřížemi. Kriminalisté nadále prověřují další možné protiprávní jednání obviněného muže, kdy víme, že měl neoprávněně pobývat na místech nebytových prostor a neoprávněně spotřebovat elektrickou energii, čím způsobil dosud nevyčíslenou škodu právnické osobě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice