7. 11. 2011
Napadení v jednom z novojičínských barů
Do jednoho z novojičínských barů byli v neděli 6. listopadu ve večerních hodinách přivolaní strážnici a policisté z Nového Jičína. Mělo zde docházet k fyzickému napadení mezi hosty. V baru byla podle svědků nejdříve verbálně napadána jedna žena. Poškozená žena měla jen upozornit dva muže ve věku 30 a 40 let na jejich nevhodné chování. Za to si od dvojice vyslechla mnoho perných nadávek a vulgárností. Ženy se zastal její manžel, kterého následně starší z mužů napadl i fyzicky. Nejdříve se postrkovali a pak útočník udeřil poškozeného pěstí do obličeje. Následovaly další údery a druhý z dvojice přistoupil k poškozenému, do kterého několikrát kopl poškozeného do různých částí těla. Napadený utrpěl podlitinu pod levým okem a nežádal lékařské ošetření. Ke škodě na majetku nedošlo. Všichni zúčastnění byli pod vlivem alkoholu. Starší z dvojice nadýchal 3,28 promile alkoholu, jeho známý 2,85 promile alkoholu a napadený muž 1,53 promile alkoholu. Novojičínští policisté případ prošetřují pro přečin výtržnictví.
Dřevěnou latí ničil majetek v Kopřivnici
Škodu přes osmnáct tisíc korun způsobil v neděli 6. listopadu ve večerních hodinách v Kopřivnici místní 27letý muž. Podezřelý muž na ulici Štefánikova nejdříve vytrhl dřevěnou lať na železném zábradlí u prodejny oděvů, se kterou rozbil skleněnou výplň výlohy prodejny oděvů. Následně s dřevěnou latí rozbil světelnou reklamu a rovněž poškodil skleněnou drátěnou výplň vstupních dveří do herny. Krátce po svém jednání byl zadržen přivolanou hlídkou strážníků Městské policie Kopřivnice. Výtržníka poté předali kopřivnickým policistům. Mladý muž, který nadýchal policistům přes dvě promile alkoholu, se po vystřízlivění bude zpovídat z přečinů poškození cizí věci a výtržnictví.
Dopravní nehody a kontroly, při kterých hrál roli alkohol
Devětadvacetiletý muž řídil v neděli 6. listopadu nad ránem v Kateřinicích osobní vozidlo Peugeot 406. Okolo čtvrté hodiny ranní jel mladý muž ve směru jízdy od obce Kateřinice na obec Hájov. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nezvládl řízení, vyjel mimo silnici, narazil do stromu a s vozidlem havaroval do silničního příkopu. Následná dechová zkouška prokázala, že vozidlo řídil po předchozím požití alkoholického nápoje. Zkouška odhalila hodnotu 1.10 promile alkoholu v dechu řidiče. Následná dechová zkouška byla se stejným výsledkem. Řidič, který při nehodě neutrpěl zranění, s naměřenými hodnotami souhlasil.
Další dopravní nehoda, při které byl zjištěn alkohol u řidiče, se stala ve Fulneku. Čtyřiapadesátiletý řidič se v neděli 6. listopadu v podvečer dostatečně nevěnoval řízení svého vozidla Renault 19 a při vycouvávání narazil do předního nárazníku u krajnice zaparkovaného osobního vozidla Škoda Fabia. Řidič renaultu se na místě dopravní nehody podrobil dechové zkoušce. Výsledek zkoušky prokázal 1,52 promile alkoholu v dechu, následná zkouška byla s výsledkem 1,42 promile alkoholu. Ke zranění osob nedošlo a celková škoda na obou vozidlech činila do deseti tisíc korun. I tento řidič vykonával ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Nyní oba hříšnici čelí podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
V obci překročila rychlost a ještě nadýchala
V neděli 6. listopadu krátce po druhé hodině odpoledne jela šestatřicetiletá řidička v Šenově u Nového Jičína s vozidlem Škoda Octavia. Radarovým zařízením jí byla naměřena rychlost v obci 69 km/h. Při kontrole policisté dále zjistili, že vozidlo řídila pod vlivem alkoholu. V době řízení vozidla měla v krvi téměř dvě promile alkoholu v dechu. První zkouška byla s výsledkem 1,93 promile, následná s hodnotou 1,87 promile alkoholu.
Pod vlivem alkoholu řídil malý motocykl
V neděli 6. listopadu krátce po čtvrté hodině odpoledne byl v Jistebníku kontrolován řidič malého motocyklu Manet Korado. Při kontrole vyšlo najevo, že motocykl řídí pod vlivem alkoholu. Na displeji přístroje se objevila hodnota 1,59 promile alkoholu. Následná dechová zkouška byla s hodnotou 1, 65 promile. Řidič z Bílovecka s naměřenými hodnotami alkoholu souhlasil a nežádal lékařské vyšetření s odběrem krve.
Mladík přišel o mobilní telefon
Bílovečtí policisté prošetřují okolnosti případu zatajení věci, ke kterému došlo z pátku na sobotu 5. listopadu v Bílovci. Mladý muž z Opavska oznámil policistům, že v Bílovci na blíže nezjištěném místě mezi fotbalovým hřištěm na ulici Ostravské až po ulici Bezručová, vytratil mobilní telefon. Telefon značky iPhone 4 16GB černé barvy si zakoupil v polovině března letošního roku za osmnáct tisíc korun. Policisté po pachateli, který si nálezem přisvojil ztracený mobilní telefon, intenzivně pátrají.
Pokácel a odcizil dřevo v hodnotě přes 40 tisíc korun
Z přečinu krádeže je podezřelý 46letý muž z Oder. Podezřelý měl v době od června do konce října letošního roku, v lesním porostu na Odersku, neoprávněně pokácet a odcizit přes 140 kusů stromů. Jednalo se o duby, jasany, modříny a třešeň. Celková škoda, která vznikla nejen odcizením zmíněných stromů, ale také poškozením, přesáhla částku čtyřicet tisíc korun.
Zajištěné zboží poslouží Červenému kříži
V minulém týdnu pracovníci Celního úřadu Karviná předávali pro humanitární účely padělky oděvů. Z celního skladu si je převzal zástupce Českého červeného kříže Olomouc. Jednalo se celkem o 617 kusů triček, mikin, zimních bund, teplákových souprav, čepic, šatů, plavek a kalhot, které byly napodobeninou světoznámé značky NIKE. Specialisté na duševní vlastnictví toto zboží označili jako vhodné pro účel humanity s konstatováním, že nevykazuje známky zdravotní závadnosti a nebezpečnosti. Přejímající strana se zavázala k odstranění ochranných markantů s tím, že oblečení označí nápisem „humanita“. Všechno zboží využije Červený kříž jako „rezervu“ pro případ krizových situací (např. povodně). Předávání padělků k humanitárním účelům není zdaleka tak jednoduchá záležitost, jak se na první pohled zdá. V případě, že majitel ochranné známky nesouhlasí se způsobem a konečným výsledkem odstranění markantů jeho ochranné známky, musí být zboží zničeno pod celním dohledem. Celní úřad Karviná má ve skladové evidenci zboží za téměř 18 milionů korun, které bylo zajištěno v rámci 396 kontrolních akcí. Mezi tímto zbožím se nachází nejen padělky textilu, obuvi a hraček, ale i nekokovaný alkohol, cigarety a líh. Po splnění všech právních podmínek putují vybrané výrobky (alkohol, cigarety) do spaloven a čističek odpadních vod. V letech 2010 a 2011 karvinští celníci zlikvidovali zboží bez řádného zdanění v celkovém množství 40.000 litrů alkoholu, 5.600 kartónů cigaret a 5.500 kg tabáku.
Kontrolní akce „ŠKVOR“
Celkem 97 cizinců porušilo zákon o zaměstnanosti. V týdnu od 31. 10. do 6. 11. proběhla celostátní kontrolní akce s krycím názvem „ŠKVOR“ zaměřená na zaměstnávání cizinců. Cílem akce bylo odhalit nelegální zaměstnávání cizinců a monitorování jejich výkonu pracovní činnosti v předem vybraných odvětvích. Ostravští celníci zkontrolovali 12 firem, kdy u sedmi z nich bylo zjištěno pochybení a porušení zákona o zaměstnanosti. V Moravskoslezském regionu bylo zkontrolováno 121 cizinců, ať už ze zemí EU, tak i z „třetích zemí“. Výsledek byl překvapující: u 80 cizinců z EU nebyla splněna oznamovací povinnost vůči místně příslušnému úřadu práce o nástupu k výkonu činnosti a 17 cizinců z Vietnamu a Ukrajiny neprokázalo uzavření pracovněprávního vztahu nebo zaměstnání na základě jiné smlouvy. Pracující „nelegálové“ se hledali na stavbách, v restauracích, bistrech nebo v obchodě. Zátah celníků odhalil cizince z Vietnamu, Ukrajiny, Lotyšska, Slovenska a Polska. Zjištěná porušení budou předána místně příslušnému úřadu práce jako podnět k zahájení správního řízení za účelem uložení sankce. Zaměstnavatelé mohou za „načerno“ pracujícího cizince dostat pokutu až do výše 5 milionů korun.