22. 4. 2019
PŘEDNÁŠKA: Kulatý stůl – Cesty od nesvobody ke svobodě a zase zpět jako Doprovodný program v rámci festivalu Kopřiva se chystá ve středu 24. 4. 2019. Katolický dům Kopřivnice.
Přednáška Mgr. Ladislava Cvíčka z cyklu spisovatelé pro radost tentrkát zamíří na osobnost Miroslava Horníček-Kopřivnice Vila Machů – 24. 4. od 18 hod.
Jedny z posledních volných pozemků ve vlčovickém průmyslovém parku možná už v příštím týdnu najdou nové majitele. Pokud zastupitelé schválí předložené směnné a kupní smlouvy, nové plochy pro rozvoj svých závodů získají nejen společnosti Brose a Röchling, které už v průmyslové zóně působí, ale vzniknout má i úplně nový výrobní závod.
Novým investorem, který by měl do Kopřivnice přijít, je společnost Remoska, s. r. o., která vyrábí známé elektrické pečicí mísy stejného názvu. Firma, která v současnosti funguje v pronajatých prostorách ve Frenštátě pod Radhoštěm, chce prostřednictvím sesterské společnosti Aproreal získat pozemek o výměře cca 18 tisíc metrů čtverečních mezi již stojícími závody Cirex a Hacvia a na něm vybudovat výrobní halu s možností budoucího rozšíření. Závod vybavený moderní automatizovanou technologií, jehož součástí má být i nové výzkumné a vývojové centrum s kulinářským studiem, má zaměstnávat asi 105 lidí. Jednou z podmínek kupní smlouvy je zahájení stavby nové výrobní haly nejpozději do konce příštího roku. Přibližně čtyři tisíce metrů čtverečních velký pozemek by od města ráda získala společnost Röchling, která v Kopřivnici od roku 2006 vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl. Ta zatím setrvává na dříve oznámeném záměru kopřivnický závod dále nerozšiřovat a případně nově nabyté plochy chce využít pro vybudování parkovacích ploch, kterých se firmě nedostává. Vůbec největší pozemek o výměře bezmála 42 tisíc metrů čtverečních chce získat společnost Brose. Dodavatel nejrůznějších dílů pro světové automobilky chce na nově získané plochy přesunout parkoviště pro zaměstnance a vybudovat také 15 stání pro kamiony. Na dosavadním parkovišti pak společnost plánuje postavit administrativní budovu pro zhruba dvě stovky zaměstnanců, ve které má fungovat výrazně posílené konstrukční oddělení. (zdroj KN)
V Kopřivnici se v minulém týdnu sčítaly osoby bez přístřeší. Kopřivnická radnice se zapojila do celorepublikového sčítání osob bez domova, a tak několik pracovníků radnice, sociálních i terénních služeb i dobrovolníků obcházelo v termínu od 8. do 12. dubna místa, kde tito lidé přespávají. V uplynulém týdnu se tak sčítaly osoby bez domova, které přežívají ve veřejných prostorách nebo na ulici, v nelegálně obývaných chatkách či squatech, ale i v obecní ubytovně Pod Červeným kamenem i nízkoprahovém Denním centru Racek. Ve stanovený den, kterým byla noc ze soboty 13. na neděli 14. dubna, se sčítaly osoby bydlící v azylovém domě na ulici Horní a na ubytovně Pod Červeným kamenem. „V rámci pochůzek bylo zjištěno 51 osob, které pospávají venku na různých místech ve městě včetně noclehárny. V rozhodnou noc z 13. na 14. dubna spalo v azylovém domě 19 osob a v ubytovně 47 lidí,“ upřesnila výsledky Pavla Zrunková, pracovnice sociálního odboru, která byla koordinátorkou sčítání za radnici. Zjištěná data o osobách bez domova budou sloužit ministerstvu pro zpracování Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR. Data získá také radnice, která s nimi bude pracovat například v rámci komunitního plánování sociálních služeb. (zdroj KN)
Kopřivnická automobilka slaví 100 let světoznámé značky TATRA. Prvním fotograficky zdokumentovaným vozem s označením TATRA je typ TL 4 určený pro převoz dříví. Za autora značky TATRA je označován Jan Novák v dokladech pro registraci ochranné známky, kterou firma v polovině 30. let přihlásila. Už 29. března 1919 opustilo závod v Kopřivnici prvních deset vojenských automobilů typu TL 4 pro československou armádu s označením TATRA, jak je to patrné podle zakázky č. 60439 v historické knize zakázek umístěné v kopřivnickém Technickém muzeu. TATRA TRUCKS a.s. připomene významné jubileum celoroční kampaní. Hlavní událostí se stanou tradiční Kopřivnické dny techniky, které se uskuteční 8. a 9. června v areálu společnosti
Ve vile Machů se nachází jedno z 239 míst české republiky, které je zapojeno do systému vratných kelímků na kávu. Projekt otoč kelímek, funguje tak, že si zákazník za vratnou zálohu 50 Kč půjčí kelímek, do kterého si nechá udělat kávu. Kelímek se dá vrátit v kterékoliv kavárně, která je do projektu zapojena. Buď je zákazníkovi vrácena záloha, nebo si do nového kelímku nechá udělat kávu a použitý vrátí. Lidé, kteří nemají zájem o zálohovaný kelímek, dostanou v kavárně kávu s sebou v kompostovatelném kelímku, který je také šetrný k životnímu prostředí.
FOTOSOUTĚŽ ŠTRAMBERK – soutěž o nejlepší snímky města a blízkého okolí. Uzávěrka je 31. srpna 2019. Přihlášky zasílejte pouze elektronicky na: fotosoutez@stramberk.cz. Uveďte: jméno a příjmení, kontaktní adresa, telefon a e-mail. U fotografií, kde je zachycena nějaká osoba, je nutné mít souhlas zachycené osoby. Pro oceněné budou připraveny ceny:
- místo – peněžní odměna 3 000 Kč
- místo – peněžní odměna 2 000 Kč
- místo – peněžní odměna 1 000 Kč
a věcné dary (s tématikou Štramberka) v celkové hodnotě do 2 000 Kč